FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wędkarze! Łapcie za wędki, bo ryby będą brały, jak szalone. Tak dobrych łowów w te wakacje już nie będzie

Wędkarze dobrze wiedzą, że to, czy ryby dobrze biorą, nie zależy tylko od pogody, lecz warunków astronomicznych. Właśnie na podstawie ich analiz każdego miesiąca powstaje nasza prognoza wędkarska. Sprawdź, kiedy warunki do brania ryb będą najlepsze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nasz wędkarski kalendarz wskazuje, że zbliża się najlepszy w te wakacje okres na udane łowy. Korzystne warunki rozpoczną się już w najbliższą niedzielę (14.07) a skończą dopiero 22 lipca, a więc po tygodniu. Absolutnie najlepsze łowy powinniśmy mieć między 17 a 21 lipca.

Jeśli nie zdążycie, to na kolejne korzystne warunki poczekacie do 29 i 30 lipca. W międzyczasie umiarkowanych warunków spodziewamy się od 24 do 26 lipca. W pozostałych dniach za wiele ryb nie złowicie, więc nawet nie wybierajcie się z wędką nad wodę... Sprawdź warunki w swojej okolicy >>>

Warunki do wędkowania? Co to takiego?

Wędkarze z wieloletnim stażem zauważają, że podczas takiej samej pogody nie zawsze ryby biorą w podobny sposób. Jeśli więc nie jest to uzależnione od pogody, to w takim razie od czego? Odpowiedź to zjawiska astronomiczne.

Tak jak światło dnia i ciemność nocy wyznacza nam dobowy rytm życia, tak równie istotny, a może i jeszcze bardziej niż na nas, ma wpływ na żerowanie ryb. Mówi się, że ryby najchętniej biorą w okolicach pełni, gdy noce są bardzo jasne, co ryby mogą mylić z dniem, a na Ziemię działają spotęgowane siły grawitacyjne Księżyca.

>>> Sprawdź pogodę dla wędkarzy

Najgorsze połowy zazwyczaj zdarzają się podczas nowiu Księżyca, czyli wówczas, gdy nie jest on widoczny na niebie przez całą noc. Wędkarze posługują się też standardami, które wypracowane przez lata i przekazywane z ojca na syna zwiększają nasze szanse na udane wędkowanie.

Mowa o połowach o świcie i o zmierzchu, a czasem także w samo południe, gdy Słońce znajduje się najwyżej nad horyzontem. Nocne wędkowanie raczej nie przynosi efektów, w dodatku może być niebezpieczne. Każdy wędkarz ma swoje sposoby na udane łowy, ulubioną aurę i fazę Księżyca.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news