FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Stężenie ozonu przygruntowego przekracza normy. Co może nam grozić i jak go unikać?

Podczas wysokiej temperatury i intensywnego promieniowania słonecznego mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza. Wszystko przez trujące gazy, które emitowane są zarówno przez zakłady przemysłowe, jak i silniki samochodów. Jak się przed nimi chronić?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Mamy niekorzystne warunki atmosferyczne, ponieważ temperatura jest bardzo wysoka, znów wraca upał, nie pada deszcz, mamy zaś pogodne niebo i intensywne promieniowanie słoneczne. To sprzyja gromadzeniu się wszelkich zanieczyszczeń, które nie mogą się rozwiać, przy powierzchni ziemi.

Nazywamy je smogiem, a on ma fatalny wpływ na nasze drogi oddechowe i układ krążenia. W taką aurę jaką mamy obecnie i będziemy mieć przez kilka następnych dni, najbardziej niekorzystnie czuć się będą oczywiście alergicy i wszyscy, ci którzy cierpią na choroby układu oddechowego.

Powinni oni ograniczać opuszczanie pomieszczeń oraz przebywanie w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych, do niezbędnego minimum. Wychodzić na wolne powietrze należy dopiero wówczas, gdy ilość groźnych pyłów i gazów zmniejszy się.

W okresie zimowym smog tworzy się głównie z powodu emisji zanieczyszczeń z pieców węglowych. Mamy do czynienia z tzw. pyłem zawieszonym. Natomiast latem głównym składnikiem smogu jest ozon przygruntowy (ozon troposferyczny), który tworzy się z tlenków azotu i lotnych węglowodorów, pod wpływem mało wietrznej aury, silnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury powietrza, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.

Fot. Max Pixel.

Jeśli jest go zbyt dużo, uszkadza aparat asymilacyjny roślin, szkodzi też spojówkom ocznym u ludzi, powoduje opóźnienie rozwoju u dzieci, a także zwiększone zagrożenie udarami, zwałami i atakami astmy.

W najbliższych dniach, podczas szczytowania upału, Polska będzie jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem krajów w Europie. Najtrudniejsza sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim w większych miastach, w pobliżu dróg, spalarni i zakładów przemysłowych.

Sytuację może poprawić jedynie nasilenie się wiatru lub opady deszczu. Jednak w przypadku opadów pochodzenia burzowego, a więc przelotnych, zaraz po ich zaniknięciu stężenie ozonu znów będzie wzrastać. Szczególnie groźnie jest w porze szczytu komunikacyjnego i najwyższej temperatury powietrza.

Dlatego przebywanie w pobliżu arterii komunikacyjnych powinniśmy ograniczać zwłaszcza między godziną 15:00 a 21:00. Aby ochronić się przed silnym stężeniem ozonu należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni (zwłaszcza dotyczy to dzieci, ponieważ one wdychają o połowę więcej powietrza na kilogram masy ciała niż osoby dorosłe), ograniczyć duży wysiłek fizyczny np. uprawianie sportu i czynności zawodowych, podczas których nadmiernie wdychamy ozon i ulegamy zatruciu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / GIOŚ.

prognoza polsat news