FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jeśli nie będziesz pić wody podczas upału, skończysz jak Angela Merkel. „Mogła to przypłacić życiem”

Kanclerz Niemiec zbagatelizowała ostrzeżenia meteorologów, mimo 30-stopniowego upału nie wypiła odpowiednich ilości wody i poważnie się odwodniła. Podczas oficjalnej uroczystości, na oczach kamer, dostała drgawek, co mogła przypłacić zdrowiem, a nawet życiem.

Fot. AP Photo / Michael Sohn.
Fot. AP Photo / Michael Sohn.

O tym, jak niebezpieczne może być zapominanie o szklance wody podczas bardzo wysokich temperatur, każdego upalnego dnia przekonują się nie tylko zwykli zjadacze chleba, ale też ważni oficjele. Znalazła się wśród nich Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Wczoraj (18.06) w godzinach południowych, gdy termometry w Berlinie wskazywały w cieniu 30 stopni, Merkel podczas oficjalnego powitania Wołodymyria Zełenskiego, nowego prezydenta Ukrainy, stojąc w pełnym słońcu, nie mogła opanować drżenia ciała.

Doznała silnych drgawek na oczach dziesiątków gości i kamer transmitujących to wydarzenie na cały świat. Nie była w stanie tego opanować, mimo, że zaciskała zęby i usta. Zełenski obserwował jej dziwne zachowanie kątem oka, ale, gdy nie ustawało, obrócił głowę w jej stronę.

Na nagraniu widoczne jest ogólne zaniepokojenie sytuacją, zwłaszcza wśród obstawy, której członkowie wymieniali opinie za pomocą krótkofalówek. Jednak, aby ostentacyjnie nie przerywać uroczystości, nikt nie podszedł do pani kanclerz i nie podał jej szklanki wody, która rozwiązałaby problem.

Tymczasem 64-letnia Merkel miała zlewne poty i była blada jak ściana. Drgawki są jedną z pierwszych oznak silnego odwodnienia organizmu. Kanclerz wcześniej musiała też doznać przyspieszenia akcji serca, a następnie spadku ciśnienia tętniczego krwi. Gdyby w porę nie otrzymała płynów, mogłoby się to skończyć utratą przytomności, a nawet śmiercią.

Podczas późniejszej konferencji prasowej kanclerz tłumaczyła, że była odwodniona. Jednak po trzech szklankach wody siły jej wróciły i znów zaczęła się czuć dobrze. Podobne incydenty zdarzały się jej też w przeszłości. Za każdym razem tłumaczyła to odwodnieniem.

Na odwodnienie podczas upału najbardziej narażone są dzieci, osoby chore, starsze i z nadwagą. Gdy temperatura sięga 30 stopni należy spożywać przynajmniej szklankę wody co godzinę, a w przypadku pracy w pełnym słońcu jeszcze więcej. Gdy jest 35 stopni, szklankę wody należy spożywać co najmniej 3 razy na godzinę.

Według zaleceń Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności osoby powyżej 14. roku życia powinny spożywać od 25 do 35 ml płynów na każdy kilogram masy ciała na dobę. To oznacza około 2 litrów płynów w przypadku kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Niestety, zwykle pijemy za mało.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news