FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Po południu i wieczorem przejdą gwałtowne burze. Możliwe są nawet trąby powietrzne

Dzisiaj panować będzie bardzo niebezpieczna pogoda związana z burzami, które mogą być miejscami na tyle gwałtowne, aby znów powodować szkody. Będą ulewy, gradobicia i wichury, niewykluczone są nawet trąby powietrzne. W których regionach kraju?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

We wtorek (28.05) oddzielający od siebie skrajnie różne masy powietrza chłodny front atmosferyczny wędrować będzie z zachodu na wschód kraju. W zachodniej połowie pada od rana, a temperatura nawet w najcieplejszej porze dnia nie przekroczy 15 stopni.

Śledź burze na żywo >>>

Najgorzej będzie we wschodniej połowie kraju, gdzie do czasu nadejścia burz temperatura będzie przekraczać 20 stopni, a więc będzie nawet o 10 stopni wyższa niż w tym czasie na zachodzie. Burze przejdą nad południowymi, wschodnimi i centralnymi regionami.

Te najbardziej gwałtowne zjawiska przejdą nad wschodnimi i południowo-wschodnimi regionami. Przeważnie spodziewamy się ulewnego deszczu w skrajnych przypadkach do 30 mm, z gradem o średnicy do 3 cm i porywistym wiatrem do 90 km/h.

Jednak lokalnie zjawiska mogą być jeszcze gwałtowniejsze. W ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są też trąby powietrzne.

Aby ograniczyć zagrożenie i szkody, pod żadnym pozorem nie można stawać pod drzewem lub w pobliżu metalowych przedmiotów, warto też przeparkować samochód z okolic drzew i studzienek kanalizacyjnych. Bezpiecznie będzie zwłaszcza w murowanym budynku.

W środę (28.05) pogoda będzie już kompletnie inna. W pierwszej połowie dnia może jeszcze padać we wschodnich, południowych i centralnych regionach. Na zachodzie będzie już pogodnie. W drugiej połowie dnia opady ustaną, a niebo przejaśni się także w innych regionach, jedynie na południowym wschodem. Będziemy oddychać dużo chłodniejszym powietrzem polarno-morskim o temperaturze przeważnie zaledwie od 12 do 16 stopni.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news