FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W Polsce w tym roku przybędzie pół miliarda drzew. Ty też posadź swoje. Zobacz, jak to zrobić

Smutno się robi na widok wycinanych drzew, które zapewniają świeże powietrze, przyjemnie szumią na wietrze i uspokajają wzrok soczystą zielenią. Jednak jest dobra wiadomość, do końca roku przybędzie w naszym kraju pół miliarda nowych drzew. Jak to możliwe?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wiosną, jak co roku, w całej Polsce rusza wielkie sadzenie drzew. Leśnicy przez następne miesiące posadzą w sumie pół miliarda nowych drzew, a to oznacza, że każdej minuty będzie ich przybywać nawet tysiąc.

Sadzonki, które trafiają do lasu najpierw przez rok, a czasem kilka lat, rosną w szkółce leśnej pod czujnym okiem leśniczego, który dba o nie, zapewniając im najlepsze warunki do rozwoju. Corocznie szkółki produkują aż 800 milionów różnych gatunków drzew i krzewów.

Fot. TwojaPogoda.pl

Z biegiem lat sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, a coraz mniej iglastych, bo wraz z postępowaniem ocieplenia klimatu iglaki będą się miały u nas coraz gorzej. Od czas drugiej wojny światowej udział drzew liściastych zwiększył się o 10 procent, z 13 do 23 procent.

Jak informują Lasy Państwowe, setki osób całymi dniami będą pracować w lasach, aby obsadzić te miejsca, skąd w ubiegłych latach pozyskano drewno. Dzięki takiemu cyklowi nie musimy martwić się, że kiedyś zabraknie nam drzew.

Szkółka Leśna Strzałków z lotu ptaka. Fot. Lasy Państwowe / Nadleśnictwo Radomsko.

W tym roku sadzenie drzewek odbywa się w ramach akcji „sadziMy”, którą zainaugurowała oficjalnie para prezydencka, pomagająca sadzić dęby w okolicach Rytla w Borach Tucholskich, gdzie w sierpniu 2017 roku przeszła niszczycielska nawałnica określana przez leśników jako „huragan stulecia”.

W sadzeniu drzew wzięło udział ponad tysiąc osób m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi.

Okres sadzenia to wielkie święto, nie tylko dla leśników, ale też dla osób związanych z lasem i przyrodą. Nadleśnictwa w całej Polsce organizują wiosenne akcje sadzenia lasu. To znaczy, że każdy z nas ma szansę posadzić kolejne pokolenie lasu. Wystarczy tylko skontaktować się z najbliższym nadleśnictwem i zapytać, gdzie i kiedy można się przyłączyć do tej szczytnej akcji.

Leśnicy zapraszają wszystkich na wycieczkę po lesie. Do dyspozycji jest ponad tysiąc ścieżek dydaktycznych wyposażonych w tablice informacyjne. W lesie można nie tylko spacerować, można też biegać, jeździć konno, zbierać grzyby, podglądać jak przyroda budzi się do życia, śledzić życie ptaków i nadrzewnych gryzoni.

Fot. Lasy Państwowe.

Zielony kolor liści uspokaja nasz wzrok, świeże powietrze sprzyja poprawie koncentracji, a cisza kojąco działa na nerwy. Lasy to nie tylko miejsce aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku, lecz również wielki filtr zanieczyszczeń, dzięki któremu możemy oddychać świeżym powietrzem.

Polska znajduje się europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29 procent terytorium kraju i rosną na obszarze 9 milionów hektarów. Jeszcze 70 lat temu lasy stanowiły 21 procent obszaru Polski.

Fot. Lasy Państwowe.

Czy wiedzieliście, że zdrowe drzewo produkuje rocznie około 120 kilogramów tlenu. Dla porównania dorosły człowiek potrzebuje w tym czasie około 175 kilogramów tlenu. W ciągu doby z drzewa potrafi wyparować od 200 do 400 litrów wody.

W ten sposób temperatura w cieniu drzewa potrafi być niższa niż w miejscu nasłonecznionym nawet o 10-15 stopni. Drzewa mają także niebagatelny wpływ na ograniczanie zanieczyszczenia powietrza, bo zatrzymują nawet 75 procent miejskiego smogu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

prognoza polsat news