FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kolejna trąba lądowa w Wielkopolsce. „Wiedziałem, że gdy do niej podjadę, to będę miał ciekawy film”

Już drugi raz w tym sezonie nad Wielkopolską pojawiła się trąba powietrzna. Zauważył ją nasz czytelnik, który postanowił się do niej zbliżyć, aby nagrać świetny materiał. To, co ujrzał, potrafiło zaprzeć dech w piersi. Zobacz filmik.

Trąba lądowa k. Odolanowa w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz Rosiak / TwojaPogoda.pl
Trąba lądowa k. Odolanowa w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz Rosiak / TwojaPogoda.pl

Wczoraj (10.05) na zachodnią, południową i centralną częścią kraju wędrowały chmury burzowe, które przynosiły wyładowania elektryczne i ulewne deszcze, a miejscami także gradobicia i porywisty wiatr. Warunki atmosferyczne sprzyjały też formowaniu się trąb powietrznych.

Jedna z nich pojawiła się krótko przed godziną 15:00 w rejonie Odolanowa koło Ostrowa Wielkopolskiego. Nasz czytelnik Łukasz dostrzegł formującą się trąbę na horyzoncie podczas jazdy samochodem. Postanowił się do niej zbliżyć i ją sfilmować.

Wiedziałem, że gdy do niej podjadę, to będę miał ciekawy film. Lej kręcił się mniej więcej w miejscu, więc nie było żadnego zagrożenia - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl Łukasz Rosiak, naoczny świadek zjawiska.

Miejscowa straż pożarna nie otrzymała żadnych zgłoszeń, więc wszystko wskazuje na to, że żywioł nie spowodował poważniejszych szkód. Być może zniszczył uprawy na polu, ponieważ prędkość wiatru w leju mogła przekraczać 100 km/h. Gdyby trąba zbliżyła się do zabudowań, mogłyby być spore szkody. Poniżej zamieszczamy nagranie od czytelnika.

Nie była to klasyczna trąba powietrzna, lecz tzw. trąba lądowa, czyli specyficzny rodzaj tornada, który nie tworzy się za sprawą mezocyklonu, a więc na superkomórce burzowej, a jedynie przy bardzo dużych kontrastach termicznych między chmurą a powierzchnią ziemi.

Trąbę tego typu łatwo rozpoznać po strukturze leja. Nie stanowi on jednej całości, lecz dzieli się na dwa, jeden smukły, wewnętrzny lej z wyraźnie zarysowanymi brzegami (niczym ogonek) u samej podstawy chmury, a drugi znacznie rozleglejszy poniżej, sięgający gruntu i unoszący materiał z powierzchni ziemi.

Przewidywalność tego zjawiska jest znikoma, bo trudno je odnaleźć na radarze dopplerowskim, za pomocą którego wszystkie tornada są identyfikowane przez systemy komputerowe. Trąba lądowa jest słabsza od tradycyjnej trąby powietrznej, ale wcale nie oznacza to, że nie powoduje szkód.

Trąba lądowa k. Odolanowa w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz Rosiak / TwojaPogoda.pl

Przekonali się o tym 29 kwietnia mieszkańcy Zielonej Łąki w okolicach Pleszewa w Wielkopolsce. Strażacy poinformowali o uszkodzeniu zadaszenia na budynku gospodarczym oraz szkodach w drzewostanie. Trąba pojawiła się nad lasem, a następnie z impetem uderzyła w pole uprawne, żeby po chwili popędzić w kierunku zabudowań. Całe szczęście nikt nie ucierpiał.

Sezon na trąby powietrzne dopiero się rozpoczyna. Jego apogeum przypadnie, jak każdego roku, na lipiec i sierpień. Jeśli wierzyć prognozom sezonowym, lato przyniesie nam bardzo zmienną pogodę, a ta sprzyja nie tylko podwyższonej aktywności burzowej, ale też występowaniu trąb powietrznych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news