FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pożar katedry Notre Dame to katastrofa ekologiczna, która może trwać całymi latami

Ekolodzy alarmują, że pożar słynnej katedry Notre Dame w Paryżu jest wielką katastrofą ekologiczną, której skutki mieszkańcy francuskiej stolicy i turyści mogą odczuwać całymi latami. Dlaczego tak sądzą?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Podczas gigantycznego pożaru katedry Notre Dame temperatura sięgała niemal 1,5 tysiąca stopni, a to oznacza, że stopieniu uległo aż 300 ton ołowiu, który znajdował się w dachu świątyni oraz w jej monumentalnej iglicy.

Organizacja ekologiczna Robin des Bois twierdzi, że z tego powodu gruzy świątyni są skażone i tym samym bardzo szkodliwe dla zdrowia osób, które będą pracować przy ich usuwaniu. Zagrożone jest również zdrowie Paryżan i turystów, ponieważ podczas wielogodzinnej akcji gaśniczej szkodliwe substancje unosiły się nad całym Paryżem.

Porywisty wiatr wiejący przez cały wieczór i noc sprawił, że toksyczne popioły były wdychane przez wszystkich, nie tylko osoby znajdujące się w pobliżu katedry, ale też kilometry od niej. Co więcej, nadal będą one rozwiewane aż do oczyszczenia zgliszczy, co może zająć co najmniej kilka lat.

Skażeniu uległo nie tylko powietrze, ale też gleba oraz wody podziemne. Woda wykorzystana w akcji gaśniczej spłynęła do Sekwany, a wraz z nią wiele zanieczyszczeń. Dlatego też ekolodzy domagają się dokładnego przebadania gruzów, zgliszczy i murów świątyni. Nakazują też, aby wszelkie szczątki z pogorzeliska trafiły na specjalne składowisko toksycznych odpadów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / France 24.

Komentarze

prognoza polsat news