FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Arktyczny podmuch nocami i o porankach przyniesie odczuwalnie nawet minus 10 stopni

Początek tygodnia przyniesie nam powietrze prosto znad Arktyki, dlatego noce i poranki będą bardzo zimne. Temperatura odczuwalna przy porywistym wietrze może spadać nawet do minus 10 stopni. Nie zapomnijcie o ciepłym odzieniu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wiatr zaczyna zmieniać kierunek na północny i lada chwila przyniesie nam powietrze prosto znad Oceanu Arktycznego. To zdecydowanie najczystsza i najświeższa masa, jaka może dotrzeć nad Polskę. Smog jej nie zanieczyści, ponieważ wiatr będzie się wzmagać.

Silne porywy będą przyczyną dużego kontrastu ciśnienia związanego z wędrującym nad północną Polską niedużym ośrodkiem wysokiego ciśnienia. To właśnie mieszanka zimnej masy powietrza z porywistym wiatrem sprawi, że zrobi się rześko, ale też zimno, a nawet mroźno.

Wyż zapewni nam wolne od chmur niebo, a przy spływie arktycznego powietrza w nocy zawsze oznacza to intensywne promieniowanie ciepła zalegającego w gruncie i w warstwie powietrza unoszącej się bezpośrednio nad nim.

Noc z niedzieli na poniedziałek (31.03/1.04) prawie w całym kraju minie pod znakiem przymrozków. Temperatura najniższą wartość osiągnie krótko po świcie, a więc między godziną 6:00 a 7:00. Wówczas termometry pokażą nawet do minus 5 stopni. Najzimniej będzie na terenach leśnych i w rejonach cieków i zbiorników wodnych.

Jednak z powodu porywów wiatru osiągających do 40-50 km/h (średnia prędkość 10-25 km/h), należy się liczyć, że w drodze do pracy lub szkoły temperatura odczuwalna będzie nawet o 5 stopni niższa od wskazań termometrów. To oznacza, że podczas podmuchów spadać może nawet do minus 10 stopni.

Pamiętajcie, aby ubrać się ciepło i wyjść z domu trochę wcześniej, zabierając skrobaczkę, ponieważ szyby samochodowe mogą być oszronione po przejściu z temperatur dodatnich na ujemne. Po godzinie 7:00 temperatura błyskawicznie będzie rosnąć. W ciągu słonecznego dnia w całym kraju ociepli się do około 10 stopni.

Noc z poniedziałku na wtorek (1/2.04) też przyniesie przymrozki do minus 5 stopni. Jednak wiatr jeszcze bardziej się nasili, osiągając w porywach nawet 60-70 km/h (średnia prędkość 15-35 km/h). Temperatura odczuwalna może więc spadać nawet poniżej minus 10 stopni.

Po mroźnym, ale słonecznym, poranku w ciągu dnia ociepli się na ogół do 10-15 stopni. Pozostanie nad nami arktyczna masa powietrza. Będzie rześko i przejrzyście. Widzialność może sięgać nawet 50 kilometrów. Smog zostanie przegnany przez silne podmuchy, a my będziemy oddychać pełną piersią.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news