FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Yellowstone odradza się po pożarze

Park Narodowy Yellowstone w swej 147-letniej historii przeżył już wiele kataklizmów naturalnych. Jednym z nich był gigantyczny pożar, który w 1988 roku strawił aż 36 procent powierzchni parku. Powstał on z połączenia kilku różnych ognisk, które bardzo szybko rozprzestrzeniały się, z powodu panującej wówczas w parku suszy i porywistego wiatru. Do walki z ogniem stanęło wówczas ponad 9 tysięcy strażaków.

Zdjęcie satelitarne Parku Narodowego Yellowstone w 1989 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Parku Narodowego Yellowstone w 1989 roku. Fot. NASA.

Na powyższym zdjęciu satelitarnym, wykonanym w 1989 roku w fałszywych i prawdziwych kolorach, czerwony obszar to powierzchnia ziemi spalona na skutek pożaru. Wokół niej widoczne są zielone lasy, nienaruszone przez ogień.

​Zdjęcie satelitarne Parku Narodowego Yellowstone w 2011 roku. Fot. NASA.

Na powyższym zdjęciu z 2011 roku, 23 lata po gigantycznym pożarze, widoczne jest powolne, ale sukcesywne odradzanie się spalonego obszaru, oznaczonego różowym kolorem. Znów zaczęła się rozwijać roślinność, ale do pełnego zalesienia i powrotu do stanu pierwotnego jeszcze daleka droga. Zdjęcia satelitarne ukazują, jak zmienia się najstarszy park narodowy świata, jak sama przyroda go kształtuje. To, co dla nas jest katastrofą, dla przyrody jest tylko kolejnym etapem życia.

prognoza polsat news