FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tajemnicze błyski zaobserwowano w ziemskiej atmosferze, w miejscach, gdzie nie ma chmur burzowych

Ziemska atmosfera skrywa przed nami jeszcze wiele sekretów spędzających sen z powiek naukowcom. Jednym z nich są odkryte właśnie tajemnicze błyski, których nie sposób wyjaśnić, ponieważ pojawiają się w miejscach, gdzie nie występują burze. Czym one są?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niezwykłego odkrycia dokonał rosyjski satelita Łomonosow, który wraz z sondą Kanopus-B bada wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne, w tym promieniowanie gamma. W wysokich warstwach ziemskiej atmosfery pojawiły się błyski.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby dochodziło do nich w obrębie występowania rozbudowanych chmur burzowych Cumulonimbus, które generują błyskawice, zarówno te tradycyjnie, jak i te wciąż nie do końca poznane, zwane czerwonymi duszkami i błękitnymi strumieniami.

Jednak błyski odnotowane zostały z dala od chmur burzowych, znacznie wyżej niż one sięgają, na rozległych obszarach panowania zupełnie wolnego od chmur nieba. Właśnie ten fakt sprawił, że naukowcy postanowili dokładnie przyjrzeć się temu fenomenowi.

Badacze z Instytutu Fizyki Nuklearnej na Uniwersytecie im. M. Łomonosowa w Moskwie twierdzą, że natknęli się na zupełnie nowe, nieznane wcześniej zjawiska fizyczne. Niewykluczone, że są one związane z pasem radiacyjnym Ziemi, zwanym też Pasem Van Allena, gdzie występuje intensywne promieniowanie korpuskularne otaczające naszą planetę.

Naładowane cząstki uwięzione przez pole magnetyczne mogą uwalniać się w pułapki magnetycznej, tworząc w niej rozległe obszary jonizacji, a więc doprowadzać do zaobserwowanych zagadkowych błysków, z dala od obszarów burzowych.

Aby w pełni poznać i zrozumieć to zjawisko koniecznie są dalsze badania, które rosyjscy naukowcy zapowiadają. Z pewnością przyłączą się do nich ich zagraniczni koledzy, ponieważ jakiś czas temu podobne błyski odnotowali też astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Być może są one w jakiś sposób ze sobą związane.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Uniwersytet im. M. Łomonosowa.

prognoza polsat news