FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Europejski satelita uwiecznił coś niesamowitego na powierzchni ziemi. Co to może być?

Zdjęcia wykonywane każdego dnia przez satelity meteorologiczne nie przestają nas zadziwiać. To, co wydaje się zupełnie normalne patrząc z powierzchni ziemi, z perspektywy orbity nabiera zupełnie innego wymiaru.

Zdjęcie satelitarne (w fałszywych kolorach) delty Leny w Rosji. Fot. ESA / Sentinel.
Zdjęcie satelitarne (w fałszywych kolorach) delty Leny w Rosji. Fot. ESA / Sentinel.

Niesamowite zdjęcie rozłożystego ujścia rzeki Leny do Oceanu Arktycznego wykonał satelita meteorologiczny Sentinel należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Delta złożona jest aż ze 150 ramion i ma powierzchnię 40 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Znajduje się w niej dziesiątki błotnistych wysepek. To dzieło natury znajduje się na wybrzeżach Morza Łaptiewów, na północy Rosji. Lena jest 10. pod względem długości rzeką na świecie i jedną z największych w Azji, o długości 4400 kilometrów.

Zdjęcie satelitarne (w rzeczywistych kolorach) delty Leny w Rosji. Fot. NASA.

Swoje źródła ma w Górach Bajkalskich w pobliżu słynnego Bajkału, najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie, na wysokości 930 metrów. W górnym biegu płynie głęboką doliną w kierunku północnym i północno-wschodnim po Płaskowyżu Leńsko-Angarskim, w środkowym biegu płynie w kierunku wschodnim przełamując się przez Płaskowyż Nadleński, następnie skręca na północ i północny zachód na Nizinę Środkowojakucką.

Wpływa więc w obszar, gdzie zwykle jest najbardziej mroźno w okresie zimowym, stąd też rzeka przez znaczną część roku jest w tym regionie zamarznięta, a wiosną, wraz z topniejącym lodem, bardzo często dochodzi na niej do gigantycznych powodzi.

Zdjęcie satelitarne (w rzeczywistych kolorach) delty Leny w Rosji. Fot. NASA.

Tymczasem w swym dolnym biegu płynie na północ przez Nizinę Dolnoleńską, pomiędzy Górami Wierchojańskimi a Wyżyną Środkowosyberyjską i Górami Czekanowskiego, a następnie uchodzi do Morza Łaptiewów, które jest częścią Oceanu Arktycznego, pomiędzy półwyspem Tajmyr i Nową Ziemią.

Deltę Leny mogą na co dzień podziwiać mieszkańcy leżącego w pobliżu niej osiedla Bykowskij, gdzie liczba ludności sięga 1 tysiąca. Obecnie w powoli zamarzającej delcie jest pogodnie i lodowato, nawet minus 20 stopni. Mróz nie ustąpi aż do wiosny.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ESA.

prognoza polsat news