Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Donald i Angela manipulują pogodą w Polsce. Czeka nas prawdziwa mieszanka wybuchowa

W ten weekend będzie ciepło, oczywiście jak na warunki klimatyczne najzimniejszego miesiąca w całym roku. Odwilż oznacza jednak mieszane opady, które będą chwilami intensywne, a w dodatku porywisty wiatr i zjawiska lodowe. Czeka nas więc pogodowa bomba.

Fot. Max Pixel.

Za to, co dzieje się obecnie w pogodzie w naszym kraju, całą odpowiedzialnością można obarczyć Donalda i Angelę. Jednak, tym razem to nie politycy są winni, a nazwane ich imionami układy baryczne, które wspólnymi siłami przynoszą nam wyjątkowo nieprzyjemną aurę.

Mowa o wyżu Angela, który panuje nad Atlantykiem u zachodnich wybrzeży Europy. Sprowadza on nad kontynent ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Te jest zaciągane przez ciepły front atmosferyczny związany z niżem Donald, który znajduje się nad północnym krańcem Finlandii.

Dopiero co na zachodzie lunął deszcz, w głębi kraju pojawiły się oblodzenia, a na wschodzie znów dosypało śniegu, a już idzie ocieplenie. W sobotę (12.01) od samego rana niemal w całym kraju jest już na plusie.

Do południa deszcz i mżawka spadną w zachodnich województwach, a śnieg w południowo-wschodnich. Na pozostałym obszarze padać nie powinno, ale na rozpogodzenia nawet nie ma co liczyć. Wiatr zacznie się nasilać, co będzie zapowiedzią już mniej spokojnej drugiej połowy dnia.

Prognoza pogody na sobotę, 12 stycznia 2019 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Ta przyniesie w zachodniej połowie kraju chwilami obfite opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a we wschodniej połowie wyłącznie śniegu, przeważnie słabego i przelotnego. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od około zera na wschodzie do 6 stopni na zachodzie.

Noc z soboty na niedzielę (12/13.01) zapowiada się mokro i wietrznie. W zachodniej połowie kraju spodziewamy się opadów deszczu, a we wschodniej połowie śniegu przechodzącego wraz ze wzrostem temperatury w deszcz ze śniegiem i deszcz, który miejscami może marznąć i powodować niebezpieczną gołoledź.

Co ciekawe, noc mróz przyniesie tylko miejscami na krańcach wschodnich. Im dalej na zachód, tym będzie cieplej. Przy granicy z Niemcami termometry do poranka nie pokażą mniej niż 5 stopni.

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę, 12/13 stycznia 2019 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

W niedzielę (13.01) w pierwszej połowie dnia padać będzie przeważnie deszcz, a na krańcach wschodnich także deszczu ze śniegiem i śniegu. W drugiej połowie dnia opady zdecydowanie się nasilą. Na zachodzie nadal będzie deszczowo, a na wschodzie zarówno deszczowo, jak i śnieżnie, w zależności od temperatury, która znów zacznie spadać.

Mimo, że wszędzie będzie na plusie, od 1-2 stopni na wschodzie do 6-7 stopni na zachodzie, to jednak z powodu silnego wiatru z południa i południowego zachodu, skręcającego na zachodni, odczuwalnie będzie dużo chłodniej. Pokrywa śnieżna będzie się roztapiać, zmieniając się w błoto pośniegowe i powodując rozlewiska.

Prognoza pogody na niedzielę, 13 stycznia 2019 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek (13/14.01), gdy miejscami chwyci nieduży mróz. Wystarczy 1 stopień poniżej zera, aby drogi i chodniki, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach, w pobliżu parków i lasów oraz w obniżeniach terenu, pokryła warstwa lodu.

Sytuacja będzie poważna, ponieważ w ciągu dnia padać będzie dość obficie, a to oznacza, że zgromadzi się sporo deszczówki mogącej zamarzać. Największe zagrożenie oblodzeniem dotyczyć będzie województw centralnych i północnych. Kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Donald i Angela, skąd takie imiona?

W Europe imiona układom barycznym nadawane są m.in. przez meteorologów z Wolnego Uniwersytetu Berlina (FU Berlin). Na każdy rok przygotowywana jest lista imion od A do Z. Kolejne układy atmosferyczne otrzymują imiona zgodnie z alfabetem w tradycyjnej kolejności, ale za opłatą istnieje możliwość nadania własnej nazwy.

Rozkład układów barycznych nad Europą w dniu 11 stycznia 2019 roku. Fot. DWD.

W bieżącym roku niżom nadawane są imiona męskie, a wyżom żeńskie. W przyszłym roku będzie odwrotnie. Niżowi imię nadał Donald Bäcker, zaś wyżowi Angela Wojtkowski. To, że akurat w tym samym momencie rządzą one pogodą w Europie, to czysty przypadek.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda