FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tajemnicze lodowe kule nad brzegiem rzeki. Czym są i skąd się wzięły?

Zagadkowe zjawisko spotkali nad brzegiem rzeki Ob mieszkańcy rosyjskiego Jamału. Pojawiły się tam olbrzymie lodowe kule. Na pierwszy rzut oka przypominają one grad, ale są od niego wielokrotnie większe. Czym tak naprawdę są i skąd się one biorą?

Lodowe kule nad brzegiem Obu na Jamale w Rosji. Fot. VK.
Lodowe kule nad brzegiem Obu na Jamale w Rosji. Fot. VK.

Serwisy społecznościowe zostały zelektryzowane zdjęciami pochodzącymi z Jamału, półwyspu położonego w północnej Rosji. Internauci próbują wyjaśnić przyczynę zaskakującego zjawiska, które można zaobserwować nad brzegiem Obu.

​Lodowe kule nad brzegiem Obu na Jamale w Rosji. Fot. VK.

Są nim znacznych rozmiarów lodowe kule, które szczelnie pokrywają brzegi. Jedne kule są mniejsze, inne większe, ale wszystkie idealnie okrągłe, jakby ktoś je wyszlifował. Mają od 10 do nawet 50 centymetrów średnicy.

Lodowe kule nad brzegiem Obu na Jamale w Rosji. Fot. VK.

Można odnieść wrażenie, że to olbrzymich rozmiarów grad, ale w rzeczywistości zjawisko to powstaje w innych warunkach i nie jest związane z chmurami burzowymi. Lodowe kule, które można spotkać nie tylko nad Obem, lecz również chociażby nad brzegami jeziora Michigan, to efekt działalności porywistego wiatru, niskiej temperatury i wysokich fal.

​Lodowe kule nad brzegiem Jeziora Michigan w USA. Fot. Facebook.

Wówczas dochodzi do formowania się lodu brzegowego na rzece lub jeziorze, a fale sztormowe nadają z biegiem czasu lodowym formacjom okrągłe kształty. Najbardziej okazałe kule ważą nawet 20 kilogramów, a więc przeszło 6 razy więcej niż kula do kręgli.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Facebook / VK.

prognoza polsat news