FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Warto się wybrać na wycieczkę do Rosji, aby zobaczyć cuda tamtejszej przyrody. Poznaj te najpiękniejsze

Rosja otwiera się na turystów, i bardzo dobrze, ponieważ największy kraj na świecie ma do zaoferowania zapierające dech krajobrazy, od jezior i mórz przez gęste lasy, pustynie i stepy po wysokie góry. Które miejsca szczególnie warto zwiedzić?

Wulkan Kronocki na Kamczatce. Fot. Wikipedia / Игорь Шпиленок.
Wulkan Kronocki na Kamczatce. Fot. Wikipedia / Игорь Шпиленок.

Jakucja, która jest najmroźniejszym zakątkiem Rosji, staje się z roku na rok coraz popularniejszym celem wycieczek, i to nie tylko krajowych turystów, ale też zagranicznych. Mieszkańcy robią co mogą, aby ułatwić im podróżowanie i umilić wypoczynek, bo przecież zadowolony turysta zostawi pieniądze i nie raz powróci.

Najbardziej odległe i zapomniane przez władze zakątki Rosji, postawiły na rozwój turystyki, jako źródło polepszenia sytuacji materialnej ubogich mieszkańców. Najazd turystów przeżywa Ojmiakon, okrzyknięty najzimniejszą wioską na Syberii. Temperatura każdej zimy spada tam do minus 60 stopni.

Nic dziwnego, że wielu śmiałków chciałoby poczuć ekstremalny mróz na własnej skórze. Żeby mogli też zrobić sobie zdjęcie i wrzucić je na Instagrama, stworzono pomnik upamiętniający rekordowy mróz sprzed niemal stulecia, gdy temperatura spadła do minus 68 stopni, a tuż obok niego zainstalowano elektroniczny termometr, całą dobę wskazujący aktualną temperaturę powietrza.

Pamiątkowe zdjęcie na tle pomnika rekordowego mrozu w Ojmiakonie. Fot. Yakutia.com

Wśród najbardziej ekstremalnych atrakcji jest kąpiel w bajorze, które nigdy nie zamarza. Choć woda ma w nim zaledwie kilka stopni, to powietrze jest nawet o 50 stopni zimniejsze. Niektórzy przyjezdni decydują się na taka formę odświeżenia. Nie trzeba być jednak morsem, aby przetrwać zanurzenie bez uszczerbku na zdrowiu.

Dla wygody turystów z początkiem grudnia otwarto pierwszy w Ojmiakonie hotel. Do dyspozycji gości jest kilka ładnie urządzonych pokojów, łazienka z kabiną prysznicową, pralka, suszarka, telewizor, WiFi, a także kuchnia, w której kucharz przygotowuje śniadania i obiad.

Jeden z turystów, który tam właśnie dotarł, podróżuje rowerem i sypia w ogrzewanym namiocie na 50-stopniowym mrozie.

Turysta przyjechał do Ojmiakonu na rowerze i sypia w namiocie. Fot. Facebook / Yakutia.com

Z kolei między 17 a 22 stycznia na biegun zimna ma przybyć 50-letni Paolo Venturini, szef policji z Włoch, który jest biegaczem ekstremalnym. Planuje na własnej skórze sprawdzić, jak potworny mróz wpływa na ludzki organizm.

Paolo Venturini przyjedzie do Ojmiakonu na lodowaty maraton. Fot. Facebook / Yakutia.com

Jednak nie tylko Syberia przyciąga coraz większe rzesze turystów. Olbrzymią popularnością cieszy się też Dolina Gejzerów na Kamczatce. To drugie największe zbiorowisko gejzerów i gorących źródeł na naszej planecie. Idealne miejsce dla tych, którzy widzieli je na Islandii czy w Parku Yellowstone, a chcą podziwiać je w jednym z najdzikszych miejsc na Ziemi.

Dolina Gejzerów na Kamczatce. Fot. Wikipedia / Robert Nunn.

Aby je zobaczyć najlepiej wybrać się do Kronockiego Rezerwatu Biosfery, położonego około 180 km na północny wschód od miasta Pietropawłowsk Kamczacki. W długim na 8 kilometrów wąwozie znajduje się ponad 40 gejzerów, 50 źródeł termalnych, wodospady, a także gorące jeziora, kotły błotne i wulkany błotne.

Niezwykłe formacje skalne na Kamczatce. Fot. Wikipedia / Igor Shpilenok.

Kamczatka pełna jest niezwykłych zakamarków. Ten jeden z najdalej wysuniętych na wschód obszarów Rosji zwany jest Krainą Wulkanów. Ziejących ogniem gór jest ponad 160, z czego niemal 30 wciąż aktywnych. Oczywiście królem tamtejszego świata fauny jest niedźwiedź. Misiów jest wielokrotnie więcej niż mieszkających tam ludzi.

Od morza aż po góry na Kamczatce. Fot. Max Pixel.

Podczas wycieczki do Rosji nie można nie przespacerować się brzegiem Bajkału, najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie. Zamieszkuje je ponad 1,5 tysiąca gatunków roślin i zwierząt, w znacznej mierze nie występujących nigdzie indziej. W dodatku Bajkał stanowi aż 20 procent światowych zasobów wody pitnej.

Jezioro Bajkał. Fot. Max Pixel.

Zimą, gdy pokrywa lodowa na nim osiąga grubość kilku metrów, mieszkańcy skracają sobie podróż do znajomych czy sklepu, przemierzając tzw. lodowe drogi, którymi przemieszczają się między miejscowościami położonymi na przeciwległych brzegach. Taka podróż trwa dużo krócej niż tradycyjnymi drogami wokół jeziora.

Skała Szamanka nad Jeziorem Bajkał. Fot. Wikipedia / Виктория Шерина.

Z kolei alpiniści szczególnie upodobali sobie Elbrus, najwyższy szczyt Rosji, znajdujący się w górach Kaukazu. Według niektórych wspinaczy jest on też najwyższą górą Europy, ale zazwyczaj wskazuje się, że jest nią Mont Blanc w Alpach. Ci, którzy chcą zaliczyć tzw. Koronę Ziemi, a więc najwyższe szczyty na poszczególnych kontynentach, dla pewności zdobywają obie góry.

Góra Elbrus w Rosji. Fot. Wikipedia / JukoFF.

Ogromną popularnością cieszy się też siedem monolitów, czyli około 40-metrowych skalnych rzeźb, które 200 milionów lat temu wyrosły na Uralu. Na pierwszy rzut oka przypominają one posągi z Wyspy Wielkanocnej. Jednak w przeciwieństwie do nich, te są zupełnie naturalne.

Monolity na Uralu Fot. Wikipedia / Kasimys.

Źródło: TwojaPogoda.pl / World Heritage.

prognoza polsat news