11 sierpnia ubiegłego roku późnym wieczorem Bory Tucholskie nawiedziła największa nawałnica jaką pamiętają tamtejsi mieszkańcy. Prawdziwymi bohaterami okazali się strażacy, którzy przez wiele godzin przedzierali się przez las, aby dotrzeć do obozu harcerskiego w Suszku, gdzie zginęły 2 nastolatki.
Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach, w pierwszą rocznicę tej tragedii, zamieścili w sieci film, który składa się głównie z materiałów udostępnionych przez strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Tłem dźwiękowym są wybrane nagrania z rejestratora rozmów telefonicznych i korespondencji radiowej Stanowiska Kierowania PSP w Chojnicach. Przez pierwszą godzinę Stanowisko Kierowania odebrało 113 połączeń telefonicznych o łącznej długości 1 godz. 29 min.
W trakcie pierwszej doby dyżurni stanowiska obsłużyli 1407 połączeń telefonicznych o łącznej długości ponad 25 godzin oraz prowadzili przez 14 godzin korespondencję radiową. Działania prowadzące do usunięcia szkód trwały wiele dni i zaangażowały dużą ilość sił i środków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego kraju.
Wichura na terenie województwa pomorskiego spowodowała śmierć 5 osób i wyrządziła wiele szkód materialnych. W okresie od 11 do 30 sierpnia odnotowano 5047 interwencji związanych z usuwaniem jej skutków.
Należy zaznaczyć, że wiele z tych zdarzeń było długotrwałych, dlatego otrzymaliśmy wsparcie strażaków ze szkół pożarniczych, a także z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego (53 pojazdy i 265 ratowników). Łącznie w działaniach na terenie woj. pomorskiego brało udział 2268 zastępów PSP, 3045 zastępów OSP KSRG i 1139 zastępów OSP spoza KSRG.
W pierwszych godzinach akcji działania skupiły się na udrożnieniu głównych szlaków komunikacyjnych. Priorytetem było ratowanie zagrożonego życia i ewakuacji ludności z najbardziej zagrożonych miejsc. Następnie zabezpieczano uszkodzone dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Kolejne zagrożenie pojawiło się na rzece Brda oraz Wielkim Kanale Brdy.
Strażacy przy pomocy wojska usuwali powalone przez nawałnice drzewa, które zatamowały swobodny przepływ wody. Zapadła też decyzja o przeniesieniu sztabu Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego do miejscowości Rytel.
Źródło: TwojaPogoda.pl / KP PSP Chojnice.