Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Zdjęcia dzisiejszych pięknych chmurek od naszych czytelników z Mazowsza i Małopolski.
Zachód Słońca w Warszawie. Fot. Kamil.
Chmury w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Agnieszka Gucwa.
Oceaniczne plamy śmieci powstałe z tworzyw sztucznych to prawdziwa zmora i efekt uboczny działalności naszej cywilizacji. Szacuje się, że we wszystkich akwenach świata znajduje się obecnie aż 170 milionów ton śmieci, dryfujących w formie małych kawałków, których jest przeszło 5 miliardów. Tworzywa sztuczne mają tragiczny wpływ na delikatny... Zobacz cały artykuł
Ostatnia doba przyniosła tornada w północnej części amerykańskich Wielkich Równin. Kilka lejów przetoczyło się nad stanem Wyoming. Niektóre z nich były niezwykle malownicze, co możecie zobaczyć na poniższym filmie wykonanym przez łowców burz. Wygięty lej, nazywany przez łowców "trąbą słonia", utworzony ze skroplonej pary wodnej, unosił brązowy pył z pobliskich pól.
Amatorzy tornad ryzykowali zdrowie i życie dla pięknych ujęć. Dzięki nim możemy zajrzeć niema w oko tornada. Podczas przecinania drogi, lej zaczął zrywać linie energetyczne.
Tak wygląda prawdziwa bomba wodna...
U nas temperatury były dzisiaj niższe od tych, które 13 czerwca są uznawane za normę wieloletnią, stąd też kolor niebieski na terytorium Polski. Termometry pokazały w najcieplejszym momencie dnia od 15 stopni w Suwałkach do 22 stopni w Nowym Sączu. Podobne chłody panują też w całej wschodniej i częściowo północnej Europie. Zupełnie inaczej jest na zachodzie i południu kontynentu, gdzie napływa upalne powietrze znad Afryki, stąd kolor bordowy.
Anomalie temperatury w Europie 13 czerwca 2017 roku o 14:00. Dane: ClimateReanalyzer.org
Właśnie z tego powodu mamy w Europie spore różnice w temperaturze. W północno-zachodniej Rosji poranek przyniósł 4-stopniowy mróz. Biegunem zimna była miejscowość Kepino w obwodzie archangielskim. Najgorętsza była hiszpańska Andaluzja, gdzie w Grenadzie zmierzono 41 stopni.
Wielu uważa, że wiosna to najpiękniejsza pora roku. Zobaczcie ją więc na zdjęciach.
Jesienią ubiegłego roku zaprezentowano plany budowy pierwszego w historii świata narodu kosmicznego na ziemskiej orbicie. Na Asgardii, czyli ziemi niczyjej, nastawionej pokojowo do całego Wszechświata i kochającej wszystkich oraz wszystko, będą mogli zamieszkać wszyscy, którzy tylko będą mieli no to ochotę. To nie jest scenariusz do nowego filmu sci-fi, tylko fakt, który właśnie realizuje się na naszych oczach... Zobacz cały artykuł
43-letnia kobieta zginęła, a 15 kolejnych osób zostało rannych w wyniku wczorajszego silnego trzęsienia ziemi na Morzu Egejskim. Wstrząs M6.3 spowodował uszkodzenie i zawalenie się wielu budynków we wschodniej Grecji i zachodniej Turcji. Największe szkody odnotowano w rejonie epicentrum trzęsienia, a więc na greckiej wyspie Lesbos i na tureckim półwyspie Karaburun. W miejscowości Wrisa uszkodzonych jest 80 procent budynków, na ulicach leżą gruzy. Trwa przeszukiwanie rumowisk. Na wyspie Lesbos znajdują się dwa duże obozy humanitarne zamieszkiwane przez 4 tysiące migrantów. Nie odnotowano tam żadnych szkód.
Fot. Twitter.
Rozpoczynająca się na południu Azji pora deszczowa objawia się masowymi powodziami i osunięciami ziemi. Jeszcze nie tak dawno zmagali się z nimi mieszkańcy Sri Lanki i Indii, a teraz również Bangladeszu. Na skutek zejścia lawiny zimnej zginęło co najmniej 77 osób. Ratownicy wciąż przeszukują zwały ziemi, w poszukiwaniu ciał ofiar. W krótkim czasie na region spadło blisko 225 mm deszczu, czyli tyle, ile spada na nasze miejscowości przez pół roku.
W całym kraju dzisiaj bardzo mocno wieje z kierunku zachodniego. Podmuchy przeważnie osiągają 50-60 km/h. Tradycyjnie najmocniej wieje nad morzem, do 70 km/h, a w Łebie nawet do 80 km/h. Nad plażami wiszą ciemne chmury, ale nie odstraszają one spacerowiczów, choć jest ich niewielu, bo nie dość, że wieje, to jeszcze temperatura nie przekracza 16 stopni. Tak wygląda Kołobrzeg:
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
Władze miast uzdrowiskowych i turystycznych apelują do minister edukacji narodowej, aby wakacje wydłużono do trzech miesięcy i wprowadzono ich ruchome terminy, na wzór ferii zimowych. Jednak czy pogoda w czerwcu będzie równie sprzyjająca, co w lipcu?... Zobacz cały artykuł
Chmury wciąż przeszkadzają w przeprowadzeniu spektakularnego eksperymentu przez naukowców z NASA za pomocą rakiety sondażowej Terrier-Improved Malemute. Zgodnie z planem ma ona zostać wystrzelona z kosmodromu w stanie Wirginia o godzinie 3:04 nad ranem czasu polskiego (wieczorem czasu miejscowego) i rozpylić wysoko w jonosferze nad wschodnim wybrzeżem USA czerwono-zielono-niebieskie obłoki metali przypominające zorzę polarną. Naukowcy chcą dzięki temu zbadać, co dzieje się w jonosferze, gdy docierają do niej naładowane cząstki ze Słońca. Być może tym razem się uda i Amerykanów czeka malownicze widowisko na wieczornym niebie.
Chip Beale, który mieszka w Dayton w amerykańskim stanie Ohio, podczas burzy wyszedł przed dom i zaczął filmować żywioł. W tym momencie jego oczom ukazała się świecąca jaskrawo niebieskim światłem kula, która z wolna przemieszczała się za drzewami. W pewnym momencie pomyślał, że może to być piorun kulisty. Jednak w rzeczywistości był to zjonizowany łuk elektryczny powstały na linii energetycznej. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ zgromadzona energia może zabić człowieka znajdującego się w jej pobliżu.
Niemal w całym kraju chmurzy się z niewielkimi przejaśnieniami. W północnych i północno-wschodnich regionach przelotnie pada deszcz. Na więcej pogodnego nieba można liczyć tylko na krańcach południowych i nad morzem. Wszędzie mocno wieje z zachodu, przeważnie do 50 km/h, a nad morzem do 70 km/h. Temperatura waha się od 14 stopni na północy do 20 stopni na południu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 13 czerwca 2017 o godzinie 11:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Niespełna 2 miesiące temu obchodziliśmy 31. rocznicę największej i najbardziej tragicznej w skutkach katastrofy jądrowej w XX wieku. Co rok okolice Czarnobyla i słynnego na cały świat miasta duchów, czyli Prypeci, przyciągają coraz więcej podróżników, którzy chcą przeżyć dreszczyk emocji, zwiedzając pochłanianą przez Matkę Naturę strefę wykluczenia... Zobacz cały artykuł
Gigantyczne gradobicie przeszło nad miastem Coon Rapids w amerykańskim stanie Minnesota. Krajobrazy w ciągu kilku minut opadów drobnych gradzin zmieniły się z letnich w zimowe.
Mieszkańcy usuwali grad pługami śnieżnymi. Gdy lodowe bryłki roztopiły się, doszło do licznych podtopień, ponieważ kanalizacja burzowa nie była w stanie pochłonąć tak dużych ilości wody.
Długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała zapowiada się z pogodą w kratkę. Przyjemne, nawet 25-stopniowe ciepło, zarezerwowane będzie tylko dla wybranych regionów kraju. Dominować będą deszcze i burze, a temperatura może nie przekraczać 15 stopni... Zobacz prognozę
Zabieramy Was z podróż do centralnych Chin, gdzie zobaczycie ostańce skalne wyłaniające się z mgły po ulewnych deszczach. Widok potrafi zaprzeć dech.
Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, najbardziej w województwach północnych, gdzie występują przelotne opady deszczu, które wędrują w kierunku południowo-wschodnim. Na południu kraju jest najpogodniej. Wiatr wieje porywiście z zachodu, najmocniej nad morzem, do 60 km/h. Temperatura wynosi od 13 stopni na północy do 17 stopni na południu.
@Marcin uwiecznił o poranku nad Zieloną Górą zwartą powłokę chmur, która sprawiła, że niebo przypominało wydartą kartkę papieru. Podobne zjawisko widoczne jest w pasie od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Lubelszczyznę, gdzie napływająca strefa chmur warstwowych graniczy z pogodnym niebem.
Chmury w Zielonej Górze w woj. lubuskim. Fot. Marcin.
Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili na barometrach widzimy od 1005 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1015 hPa (w normie) na południu kraju.