Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
@Mateusz uwiecznił w miniony wtorek na Górnym Śląsku piękne błyskawice.
Burza w Podbuczu k. Wodzisławia Śląskiego. Fot. Mateusz Jęczmionka.
Zanim do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zadokował statek transportowy Dragon, konieczne było odłączenie od niej jednorazowego statku Cygnus, należącego do firmy Orbital ATK. Zobaczcie ten moment w przyspieszeniu na filmiku wykonanym przez astronautów z pokładu Stacji. Widok obracającej się Ziemi (błękitnego oceanu i białych chmur) zapiera dech.
Jak Wam się podoba dzisiejszy ognisty zachód Słońca?
Noc zapowiada się pogodnie, jednak również dość chłodno, bo termometry pokażą minimalnie od 9 stopni na wschodzie do 13 stopni na północnym zachodzie.
Dopiero co informowaliśmy Was o meteorach z roju Arietydów, które w tych dniach mogą być widoczne na niebie za dnia, a już media donoszą, że 4-kilogramowy meteoryt spadł w Indiach, wywołując przy tym panikę wśród mieszkańców... Zobacz zdjęcia
Fot. Pixabay.com
Ulewne deszcze związane z pozostałościami po cyklonie tropikalnym Beatriz (który w ubiegłym tygodniu spustoszył Meksyk) przeszły nad południową Florydą. W krótkim czasie spadło blisko 500 mm deszczu, czyli tyle, ile zwykle spada na nasze miejscowości przez cały rok. Na skutek podtopień trzeba było m.in. zamknąć ogród zoologiczny w Miami. Gwałtowne burze i ulewne deszcze spowodowały chaos na głównych florydzkich lotniskach.
Gwałtowna burza przeszła nad Sydney. Podczas błyskawic oraz ulewnego deszczu z gradem temperatura spadła do zaledwie 3 stopni. Nawałnica spowodowała problemy w łączności radiowej, z powodu czego doszło do poważnych utrudnień w ruchu lotniczym. Odwołano dziesiątki lotów, a turyści zmuszeni byli całymi godzinami oczekiwać na odlot.
Ostatnie okresy letnie w Polsce przynosiły nam tzw. tropikalne noce. Mówi się o nich wówczas, gdy temperatura nie spada przez całą noc poniżej 20 stopni. Jaka była najwyższa temperatura odnotowana w naszym kraju w nocy, a jaki jest rekord ogólnoświatowy?... Zobacz cały artykuł
Fantastyczna chmura burzowa ze smugą opadową przeszła nad Bydgoszczą. Zobaczcie.
W 1985 roku zachodnie wybrzeże Morza Czerwonego w Egipcie, stało odłogiem. To była nieprzemierzona pustynia, bez żywej duszy. Nikt nie przewidywał, że wkrótce ma tam powstać kurort turystyczny, który każdego roku będzie przyciągał tysiące turystów z całego świata. Od 1989 roku pierwsi deweloperzy zaczęli doceniać niezwykłe uroki tego miejsca. Magnesem przyciągającym turystów jest rafa koralowa. Dzisiaj wioska zmieniła się w miasto El Gouna, którą zamieszkuje 23 tysiące ludzie. Turyści mają do dyspozycji aż 16 hoteli, prawie 3 tysiące luksusowych willi, 3 mariny, 18-dołkowe pole golfowe oraz setki restauracji i sklepów. Krajobraz zmienił się nie do poznania. Wystarczy kliknąć na poniższe zdjęcia i przesuwać suwakiem w lewo i prawo, aby porównać zdjęcie z 1984 roku i z 2014 roku, i odkryć, że utworzono wiele sztucznych wysp, zbudowano drogi, zatoczki i kanały.
Popołudnie przynosi nam umiarkowane zachmurzenie. Bardziej chmurzy się na zachodzie i północy, gdzie występują przelotne opady deszczu. Wiatr wieje z zachodu w porywach do 30-40 km/h, a nad morzem do 55 km/h. Temperatura waha się od 18 stopni na północy do 21 stopni na południu i południowym wschodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 8 czerwca 2017 o godzinie 14:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Pasażerowie Airbusa A320 mieli sporo szczęścia, ponieważ szczęśliwie wylądowali po tym, jak maszyna została dosłownie zbombardowana przez grad. Jak wynika z relacji pilotów, samolot wleciał w chmurę burzową z prędkością około 1000 kilometrów na godzinę. Lodowe kule o średnicy od 5 do 10 centymetrów rozbiły przednią szybę samolotu i podziurawiły poszycie. Niewiele brakowało, aby maszyna runęła na ziemię.
Fot. @PDChina / Twitter.
Poniższe nagranie ukazuje kierowcę skutera, który bagatelizuje ostrzeżenia przed przechodzącą wichurą. Podczas jazdy pod wiatr zostaje uderzony szczątkami. To bardzo niebezpieczne, ponieważ fragmenty zniszczonych zabudowań i wszelkie przedmioty znajdujące się na ulicy mogą być przenoszone przez wiatr z prędkością powyżej 90 km/h. Zmieniają się w ten sposób w pociski, które mogą powodować poważne obrażenia, np. odciąć głowę lub kończyny niczym gilotyna.
Byliście kiedyś wiosną w Tatrach, gdy zieleń kwitnącej roślinności kontrastuje z bielą śniegu? Nie? To zobaczcie pokaz slajdów z tatrzańskich szlaków w maju. Nasze góry potrafią być przepiękne:
Niesamowite zdjęcie lotnicze ukazujące chmurę burzową, której towarzyszy szkwał, wzniecający masywną zamieć piaskową w Phoenix w Arizonie. Widoczność na ulicach spadła do 50 metrów:
Prawdziwa lampa błyskowa przedwczoraj nad Bielsko-Białą.
Czwartkowy poranek w większości regionów kraju jest słoneczny, a nawet bezchmurny. Jedynie miejscami na wschodnim Pomorzu, Kujawach, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu chmurzy się, ale pada, i to słabo, jedynie na krańcu południowo-wschodnim. Wiatr wieje z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 12 do 14 stopni.
Ciśnienie wynosi w tej chwili od 1014 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1021 hPa na południu kraju i będzie w ciągu dnia ulegać niewielkim wahaniom.