Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Niektórzy sądzą, że Szczecin położony jest nad Bałtykiem, ale nic bardziej mylnego. Od nadmorskich plaż dzieli go aż 100 kilometrów. Jednak dzisiaj o zachodzie Słońca się to zmieniło. @Ela uwieczniła pasmo chmur, które przypominało morze. Piękne zjawisko.
Zachód Słońca w Szczecinie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Ela T.
Tak pięknie dziś wygląda wieczór na niebie :)
@Damian uwiecznił chwilę temu uroczy zachód Słońca nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach.
Zachód Słońca nad Jeziorem Paprocańskim. Fot. Damian Czok.
Wieczór na przeważającym obszarze kraju jest pogodny. Chmurzy się na północnym wschodzie, ale zwłaszcza w regionach zachodnich, gdzie wkracza już front atmosferyczny z opadami deszczu, który będzie powoli wędrować w głąb kraju. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Jest ciepło, przeważnie od 18 do 20 stopni.
To samo miejsce, inna pora roku, 5 lat później nad rzeczką Łutownią w Puszczy Białowieskiej.
11 marca 2011 roku wschodnie wybrzeże Japonii nawiedziło największe tsunami, jakie kiedykolwiek tam odnotowano. Fale miały nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i porywały ze sobą wszystko to, co stanęło im na drodze. Zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a wiele miejscowości zniknęło z powierzchni ziemi. Zobaczcie kolejny filmik, który ukazuje siłę tego żywiołu.
Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się sfilmować uderzenie pioruna w budynki za pomocą tzw. superszybkiej kamery, która rejestruje tysiące klatek na sekundę. Nagranie jest niezwykle cenne, ponieważ z jego pomocą uda się ulepszyć piorunochrony... Zobacz nagranie
Ojmiakon nie jest już najzimniejszym miejscem na świecie. Od 20 kwietnia ani jeden dzień nie przyniósł temperatury maksymalnej poniżej zera. Od tego czasu jest coraz cieplej. W ostatnich dniach termometry pokazywały 16 stopni. Dla nas, jak na czerwiec, to dość zimno, jednak w Jakucji bardzo ciepło, o czym świadczą sami mieszkańcy, którzy postanowili ochłodzić się lodami.
224 osoby zginęły, 78 jest zaginionych bez wieści, a 72 osoby zostały ranne na skutek powodzi i osunięć ziemi na Sri Lance. Gdy wody zaczęły opadać, rozpoczęło się wielkie sprzątanie i wskazywanie winnych. Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że to władze odpowiadają za tak dużą liczbę ofiar kataklizmu. Ich zdaniem nie było żadnego ostrzeżenia przed żywiołem, mimo iż odpowiednie służby do tego przeznaczone, wiedziały o nadciągających ulewach z dużym wyprzedzeniem. Gdyby mieszkańcy zostali ostrzeżeni, ofiar mogłoby być dużo mniej. Szkody poczynione przez ulewy są przeogromne, ponad 2 tysiące domów zostało całkowicie zniszczonych, a kolejne 11 tysięcy poważnie uszkodzonych. Chmura burzowa, która przyniosła ulewy była zalążkiem cyklonu tropikalnego o imieniem Mora, który spowodował podobny kataklizm w Bangladeszu i Mjanmnie.
Są już filmiki z przejścia trąby powietrznej nad miejscowością Górna Czegodajka w Tatarstanie w zachodniej Rosji. Ciemny lej towarzyszący burzy pozrywał dachy w wielu domach, a niektóre zabudowania obrócił w ruinę. Na szczęście mimo skali szkód nikt nie zginął.
2-metrowa fala uderzyła w popularny kurort nadmorski w północnej Holandii, powodując olbrzymie spustoszenie. Zagadkowe zjawisko zostało sfilmowane przez pracownika jednego z hoteli. Do zdarzenia doszło wcześnie rano i tylko dzięki temu udało się uniknąć ofiar... Zobacz film
Na zachodzie i w centrum kraju pojawiły się chmury pierzasto-warstwowe, dzięki czemu promienie słoneczne padające na zawarte w nich sześciokątne kryształki lodowe stworzyły wokół Słońca barwny pierścień. Tak halo słoneczne wyglądało chwilę temu nad Ziemią Kłodzką:
Halo słoneczne w Kłodzku w woj. dolnośląskim. Fot. Ł. R.
Ponad 90 procent pożarów lasów wybucha z winy człowieka. Są to zarówno umyślne, jak i przypadkowe zaprószenia ognia. Na szczęście dzisiaj dzięki nowoczesnym metodom możemy lepiej przeciwdziałać tym incydentom. Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Durowo w północnej Wielkopolsce, 2 lata ścigali osobę, która podpalała lasy w Leśnictwie Orla w okolicach Wągrowca. Wreszcie udało się namierzyć kim jest za pomocą fotopułapki, którą umieścili w pobliżu wyschniętych czubów sosnowych, gdzie wcześniej dochodziło już do podpaleń. Jeszcze tego samego dnia fotopułapka "złapała" podpalacza, którym okazał się 33-letni mężczyzna. Dzięki zdjęciom szybko ustalono gdzie mieszka i go aresztowano. Mężczyzna przyznał się do wszystkich podpaleń w latach 2015-17, do których dochodziło w okolicy.
Tymczasem do nieumyślnego zaprószenia ognia doszło w Nadleśnictwie Szczytno, gdzie mężczyzna, który kupił niedawno samochód, wybrał się nim z żoną na wycieczkę. Złamał zakaz i wjechał autem do lasu w Leśnictwie Lipnik. Gdy próbował zawrócić, uszkodził pojazd, który stanął w ogniu. Bardzo szybko od płonącego samochodu zajął się wyschnięty na wiór las. Leśnicy dostrzeli w porę unoszący się nad lasami dym. Pożar gasiły cztery zastępy strażaków, wspomagane przez samolot gaśniczy. Zanim żywioł opanowano, zdążył już strawić 20 arów lasów. Jeśli wybieracie się do lasu, pamiętajcie, aby zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Natomiast, gdy zauważycie pożar, to dzwońcie na 112 lub 997.
Wybieracie się wkrótce w Tatry? Chcecie wiedzieć ile jest śniegu i jak wyglądają tamtejsze krajobrazy w pierwszych dniach czerwca? Zobaczcie filmik wykonany ze szczytu Kasprowego Wierchu w kierunku górnej stacji kolejki, gdzie codziennie setki turystów podziwiają Tatry z najpopularniejszego "tarasu widokowego".
Przedpołudnie jest przeważnie pogodne, choć na wschodzie i środkowym zachodzie bardziej się chmurzy. Pada jednak tylko miejscami na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Wiatr wieje z zachodu, porywisty jest na północnym wschodzie, gdzie dochodzi do 40 km/h. Temperatura wynosi od 14 stopni na północnym wschodzie do 19 stopni na południu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 5 czerwca 2017 o godzinie 11:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Trąby pyłowe lubią się pojawiać na boiskach piłkarskich, ponieważ ich nawierzchnia zazwyczaj jest intensywnie ogrzana od promieni słonecznych. Wystarczy tylko napływ nieco chłodniejszego powietrza, aby doszło do zawirowania, które z impetem mogłoby unosić pył. Młodzi piłkarze z Kolonii w Niemczech musieli chwilę poczekać aż diabełek pyłowy zaniknie, gdy temperatura obu mas powietrza wyrówna się.
Piękna burza, która przeszła 6 maja nad Warszawą.
Po wczorajszych burzach, które przetoczyły się nad południowymi i centralnymi regionami Polski, wiele miejscowości było podtopionych, a tysiące odbiorców nie miało prądu. Dzisiaj chwila odpoczynku, a jutro kolejna fala burz, które znów mogą być niszczycielskie... Zobacz cały artykuł
Chmura burzowa w Długich w woj. lubuskim. Fot. Ola.
Na tatrzańskich halach wiosna pełną gębą, jednak na szczytach jeszcze kilka dni temu panowała zima. Obecnie śnieg pojawia się już tylko w płatach, więc sezon letni czas rozpocząć.
Na zachodzie i w centrum kraju niebo rozpogodziło się. Na pozostałym obszarze chmurzy się, szczególnie na wschodzie. Odchodzące opady deszczu pojawiają się jeszcze przy granicy z Ukrainą. Wiatr wieje z południowego zachodu i zachodu w porywach do 30-40 km/h, jedynie na północnym wschodzie do 50 km/h. Temperatura wynosi od 12 stopni na północnym wschodzie do 16 stopni na środkowym wschodzie i południowym wschodzie.
Największa od lat burza piaskowa przetoczyła się nad Chartumem, stolicą Sudanu. W ciągu zaledwie 2 minut dzień zmienił się w noc. Tony bardzo drobnego pyłu i piasku wnikały dosłownie wszędzie, do ust, nosa i oczu, nie można się było przed nimi schronić nawet w domach czy samochodach. Po dotarciu wysokiej na kilkaset metrów ściany piasku widoczność spadła do zera.
Burze piaskowe na terenach pustynnych nie są niczym niezwykłym, jednak nieczęsto kiedy bywają tak intensywne. Tym razem masywną zamieć stworzył wyjątkowo silny wiatr, który szalał nad Sudanem. Ściana piasku wędrująca z prędkością ponad 100 km/h pokonała w ciągu kilku godzin setki kilometrów. Zobaczcie, jak wyglądało jej przejście nad Chartumem sekunda po sekundzie.
Ciśnienie jeszcze rośnie, jednak w drugiej połowie dnia zacznie spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1009 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju.