Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Tak wyglądał dzisiejszy wieczór na obrzeżach Borów Dolnośląskich:
Chmury burzowe w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob.
Zachód Słońca w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob.
Wracamy w Bieszczady, gdzie dziko żyje około 150 niedźwiedzi. Jeden z nich doczekał się potomstwa, które wychowuje z miłością. Jeśli wybieracie się w tamtejsze lasy pamiętajcie, że przekraczając tabliczkę "ostoja zwierzyny" wkraczacie na teren należący do niedźwiedzia i to on ustala zasady, a wy jesteście tam tylko gośćmi.
Powódź błotna zablokowała drogę przez pogranicze Tadżykistanu i Kirgistanu.
Noc w południowej połowie kraju może jeszcze przynosić przelotne opady deszczu i słabe burze, z największym prawdopodobieństwem na Dolnym Śląsku. Tam też będzie najcieplej, nawet nie mniej niż 17 stopni. W północnej połowie kraju będzie pogodnie, ale przez to chłodno, poniżej 10 stopni.
Nawałnica dzisiaj wczesnym popołudniem przeszła nad stolicą Rosji. Wiatr przekraczający 100 kilometrów na godzinę łamał drzewa, zrywał dachy, uszkadzał linie energetyczne, a nawet przewrócił dźwig. Pod konarami zginęło 13 osób. Szkody są bardzo duże... Zobacz cały artykuł
Fot. Twitter / @edan2154.
Fot. Instagram / @typicalkrd.
Nastąpiła erupcja podmorskiego wulkanu Bogoslof na Alasce, który jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w Stanach Zjednoczonych. Słup popiołów unosi się na wysokość aż 14 kilometrów. Ogłoszono czerwony alarm dla ruchu lotniczego. To już druga erupcja Bogoslofa po miesięcznym uśpieniu. W ciągu zaledwie czterech poprzednich miesięcy wulkan wybuchał aż 36 razy. Większość erupcji spowodowała problemy w ruchu lotniczym. Tak wulkan wyglądał w styczniu z lotu ptaka:
Fot. Dan Leary / Maritime Helicopters.
Potoki lawy w kontakcie z lodowatą morską wodą zastygały, systematycznie powiększając powierzchnię wulkanicznej wyspy aż trzykrotnie w ciągu zaledwie 2 lat. Jeśli erupcje będą kontynuowane, to według naukowców stożek wulkaniczny może wkrótce wyłonić się z oceanu.
Zdjęcie satelitarne z marca 2015 roku (po lewej) i z marca 2017 roku (po prawej). Fot. USGS.
Najsilniejsza dzisiaj burza miała przejść nad Dolnym Śląskiem i tak też się dzieje. We Wrocławiu chwilę temu świata nie było widać, tak ulewnie padało. Obecnie burza zmierza na południowy wschód w kierunku Opola. Tamtejsi mieszkańcy powinni się szykować na błyskawice, ulewę, a niewykluczone, że także grad i porywisty wiatr. Nad województwem opolskim widoczny jest malowniczy wał chmurowy (wał szkwałowy), który nadchodzącą burzę zapowiada.
A tak wyglądało istne oberwanie chmury na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu:
Fot. Facebook / @wroclaw.wroclove / Ewelina Kozłowska.
To nie był dobry dzień dla reporterki jednej z francuskich telewizji. Chciała nadać relację na żywo ze sztormu, a sama stała się jego ofiarą. Na szczęście reporterka z wdziękiem, nie bacząc na boleści szybko wróciła do relacji, jakby nic się nie stało. Woda bywa nieprzewidywalnym żywiołem...
Są takie miejsca na świecie, gdzie poziom morza potrafi się podnieść o blisko 20 metrów i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli ktoś nie ma o tym zjawisku pojęcia, może utonąć. Gdzie dochodzi największych pływów i jak one wyglądają?
Chińskie władze wpadły na nowy pomysł, jak walczyć ze smogiem. Pomimo wykorzystywania nowoczesnych technologii, zamieszają korzystać też z tych tradycyjnych metod. Chcą zatrudnić osoby z dobrym powonieniem, które będą wysyłane do wskazanych przez mieszkańców miejsc, aby zidentyfikować źródło zanieczyszczenia powietrza. Osoby takie będą wąchać to tu i tam i określać źródło zapachu oraz jego intensywność. Zanim jednak pojadą na pierwszą akcję, przejdą szkolenie. Podczas pracy będą musiały zrezygnować ze spożywania ostrych przypraw, palenia papierosów i stosowania makijażu, co ma zapewnić im doskonały węch.
Nasi czytelnicy z Mysłowic, Sosnowca, Tychów i okolic informują o silnym wstrząsie M3.3, który miał miejsce o godzinie 9:11. Jego epicentrum znajdowało się pod węzłem autostradowym Murckowska na terenie kopalni węgla kamiennego Mysłowice-Wesoła. Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy ewakuowano 25 górników, spośród których trzech odniosło obrażenia.
Fot. Pixabay.com / Brett_Hondow.
Właśnie rozpoczęła się budowa kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) w Chile, który będzie największym w historii świata teleskopem optycznym. Urządzenie będzie prowadziło fascynujące obserwacje kosmosu ze szczytu Cerro Armazones... Zobacz cały artykuł
Na przeważającym obszarze kraju jest pogodnie. Chmurzy się miejscami w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Podlasie, gdzie miejscami przelotnie, ale obficie pada deszcz. Pochmurno jest od rana na wybrzeżu. Wiatr wieje słabo głównie z zachodu. Na termometrach mamy od 15 stopni nad morzem do 28 stopni na Dolnym Śląsku.
Zdjęcie satelitarne w dniu 29 maja 2017 o godzinie 13:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Na podstawie danych z sondy Sentinel-2A naukowcy stworzyli pierwszą tak dokładną mozaikę Afryki, która składa się z aż 7 tysięcy oddzielonych zdjęć. Fotografowano tylko te obszary, gdzie niebo było wolne od chmur, dlatego mozaika powstawała od grudnia 2015 do kwietnia 2016 roku. Następny rok zajęło naukowcom złożenie wszystkich zdjęć o łącznej pojemności 32 terabajtów.
Fot. ESA / Sentinel-2A.
Czy Polska znajduje się wśród najbardziej burzowych krajów w Europie? Jak często pojawiają się u nas burze? W których regionach kontynentu błyskawice przecinają niebo najczęściej, a gdzie najrzadziej. Odpowiedzi na te pytania zdradzi nam mapa burz... Zobacz cały artykuł
Burza w Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Bogusław Białas.
W nocy z soboty na niedzielę nad Polską była widoczna zorza polarna. Można ją było dostrzec jedynie z najciemniejszych miejsc. Najpiękniej prezentowała się na zdjęciach wykonanych przy dłuższej ekspozycji. Jeśli nie mieliście okazji ujrzenia jej na własne oczy, to zobaczcie filmik poklatkowy wykonany przez Leszka Bartczaka z północnych krańców Poznania.
Eksperci z amerykańskiego Krajowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) prognozują aktywniejszy niż zwykle sezon tropikalnych cyklonów na wodach Oceanu Atlantyckiego. Prawdopodobieństwo, że liczba cyklonów i huraganów będzie większa niż wskazuje na to norma wieloletnia wynosi 45 procent. 35 procent wynosi prawdopodobieństwo, że sezon będzie w normie, a 20 procent, że poniżej niej. W okresie od 1 czerwca do 30 listopada z 70-procentowym prawdopodobieństwie przewiduje się wystąpienie od 11 do 17 cyklonów, które otrzymają imiona. Od 5 do 9 z nich przekształci się w huragany, a więc średnia prędkość wiatru w ich ramionach przekroczy 119 km/h. Z kolei tych najbardziej niebezpiecznych, bo najsilniejszych huraganów o kategorii trzeciej, czwartej lub piątej będzie od 2 do 4. Atlantyckie cyklony i huragany nawiedzają Wyspy Karaibskie, kraje kontynentalnej Ameryki Środkowej oraz południowe i wschodnie wybrzeża USA. Szczyt sezonu ma miejsce zwykle między sierpniem a wrześniem.
Dzisiaj burze już od poranka mogą przechodzić nad zachodnimi, centralnymi i wschodnimi regionami. Najbardziej gwałtowne będą na południowym wschodzie i w centrum. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h... Dowiedz się więcej
Trąby wodne, podobnie jak trąby powietrzne, różnią się między sobą szerokością leja. U wybrzeży greckich Cykladów tańcowały ze sobą cienka i gruba trąba wodna. Widok był nieziemski.
W wielu regionach kraju poranek jest pogodny. Chmurzy się w pasie od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze po Mazury i Podlasie, gdzie przechodzi chłodny front atmosferyczny i przynosi przelotne opady deszczu. Pochmurno jest z kolei nad morze, ale tam nie pada. Wiatr wieje z zachodu lub południowego zachodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na północnym zachodzie i południowym wschodzie do 20 stopni na krańcach zachodnich.
29-letni Kilian Jornet, hiszpański wspinacz, dokonał niemożliwego. W ciągu zaledwie 26 godzin zdobył Mount Everest, najwyższą górę świata, i to bez butli z tlenem oraz lin asekuracyjnych. Co więcej, kilka dni później po raz kolejny stanął na szczycie wszystkich szczytów. Jornet wcześniej biegiem dotarł na Kilimandżaro i Mont Blanc w ramach projektu "Szczyty mojego życia".
Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. Teraz wynosi od 1012 hPa (w normie) na północy do 1019 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju.