Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Ludzie lubią mieszkać w pięknie położonych miejscach, nawet jeśli grozi im niebezpieczeństwo. Jednym z nich są podnóża wulkanów, które bywają bardzo gęsto zaludnione. Tak jest w przypadku Wezuwiusza, jednego z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, który góruje nad jednym z największych zbiorowisk ludzkich we Włoszech. Na poniższym zdjęciu satelitarnym nocnego oświetlenia możecie zobaczyć, jak 3-milionowa populacja Neapolu i przedmieść okala wulkan, który grozi erupcją niemal w każdej chwili. Jest niczym bomba z opóźnionym zapłonem. No cóż, piękne bywa też zabójcze... Dowiedz się więcej
Fot. NASA.
Noc przyniesie nam umiarkowane zachmurzenie. Nigdzie nie powinno już padać. Temperatura minimalna wyniesie od 6 stopni na północnym wschodzie do 11 stopni na południu.
Mało kto lubi owady, bo zazwyczaj kojarzą się nam z nieprzyjemnym bzyczeniem i pogryzieniami. Chyba jednym z niewielu owadów, które lubimy, są biedronki. W Polsce mamy ich prawie 80 gatunków. Biedronkę na palcu miał chyba każdy, bo każdy chciał zobaczyć jak "boża krówka" odlatuje w siną dal. Jednak dopiero nagranie superszybką kamerą w bardzo dużym spowolnieniu pokazuje, jak biedronka rozkłada swoje olbrzymie skrzydełka. Zobaczcie to na poniższym filmie.
Niebo dzisiejszego wieczoru potrafi zachwycić. Z jednej strony "gorący" zachód Słońca:
A z drugiej strony dwa jerzyki na tle pięknej rozbudowanej chmury kłębiastej Cumulus.
Fot. TwojaPogoda.pl
Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, kontynuuje ekologiczną rewolucję w jednej z największych metropolii na świecie. Kolejne ulice w Brooklynie przechodzą modernizację. Pasy drogowe zmieniają się w pasy zieleni pełne drzew, krzewów, kwiatów i ławeczek. Duże parkingi zmieniają się w parki miejskie, gdzie mieszkańcy w gorące dni będą mogli schronić się w cieniu drzew. Poniżej możecie zobaczyć, jak zmieni się fragment ulicy Tillary. Przeczytajcie o zielonej rewolucji w Nowym Jorku i sposobach jej przeniesienia na ulice naszych miast.
Niewiele już jest miejsc w Polsce, gdzie można spotkać retorty, czyli duże stalowe piece do wypalania węgla drzewnego. Można się na nie natknąć w Bieszczadach. Węgiel z tych retort możecie znaleźć w sklepach i wykorzystać np. do grillowania. Sprawdźcie czy pochodzi z Polski.
Wystarczyło kilka dni gorącej, wietrznej i bezdeszczowej pogody, aby w lasach Nadleśnictwa Myszyniec, w północno-wschodniej części woj. mazowieckiego, zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przez 4 dni Straż Pożarna z terenu powiatu ostrołęckiego wraz z myszynieckimi leśnikami zmagała się z groźnymi pożarami lasów, których sprawcą był nieznany podpalacz. W walce z żywiołem leśników i strażaków wspomagały dwa samoloty gaśnicze typu DROMADER, zrzucające z powietrza na płonący las bomby wodne. Kilkunastoletnia praca leśników w jednej chwili uległa całkowitemu zniszczeniu. Wysiłek podejmowany w pielęgnowanie i ochronę lasów został zaprzepaszczony w jednej chwili. Oprócz strat materialnych powstały również nie możliwe do oszacowania szkody przyrodnicze. Tym razem las nie przeżyje tego morderczego ataku ognia wznieconego rękami człowieka. Ludzie przez celowe lub nieświadome działanie odpowiadają za powstanie ponad 90 procent pożarów lasu. Widzisz ogień, dzwoń pod numer 998 lub 112.
Na południowym wschodzie przechodzą chwilami intensywne opady deszczu, którym towarzyszą słabe burze. Na zachodzie kraju chmurzy się, a miejscami na Powiślu i Kujawach słabo pada. Na pozostałym obszarze jest pogodnie. Wiatr wieje z północnego zachodu. Temperatura waha się od 13 stopni nad morzem do 21 stopni na Mazowszu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 maja 2017 o godzinie 16:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Gwałtowna burza gradowa przeszła nad stolicą Meksyku. W ciągu kilkunastu minut ulice metropolii zmieniły się w rwące strumienie. Deszcz i roztopiony grad spłynęły w obniżenia terenu i tam dokonały podtopień. Najbardziej ucierpiała ekskluzywna dzielnica Polanco, zamieszkiwana przez biznesmenów i celebrytów. Miejscami poziom wody przekraczał tam pół metra.
Kolejna trąba pyłowa (diabełek pyłowy), tym razem w Lublinie. Zawirowanie zaczęło unosić w powietrze na wysokość kilkudziesięciu metrów piasek i pył. Przyczyną było intensywne nagrzanie się podłoża od promieni słonecznych, a następnie napływ nieco chłodniejszego powietrza, co zainicjowało powstanie wiru. Wiry pyłowe tworzą się w przeciwieństwie do trąb powietrznych (tornad) przy suchej i słonecznej pogodzie.
Podczas tegorocznej konferencji konsultacyjnej Traktatu Antarktycznego zajmowano się problemem dynamicznie rozwijającej się turystyki na najzimniejszym i najmniej zaludnionym kontynencie. Obecnie każdego roku Antarktydę odwiedza 30 tysięcy turystów, czyli aż 100-krotnie więcej niż jeszcze 40 lat temu. Niewątpliwie liczba ta będzie nadal rosnąć, bo niepoznany w pełni ląd staje się dla turystów ekstremalnych coraz smaczniejszym kąskiem. To jednak stanowi zagrożenie dla tamtejszych, niezwykle wrażliwych ekosystemów, które należy chronić.
Walka ze smogiem nie ogranicza się jedynie do wymiany starych pieców węglowych, lecz również dostosowywania elektrociepłowni to coraz bardziej restrykcyjnych norm ustalanych przez Komisję Europejską. Wszyscy za to zapłacimy nawet setki miliardów złotych... Zobacz cały artykuł
Na zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju chmurzy się, a w pasie od Górnego Śląska przez Małopolskę i Kielecczyznę po Lubelszczyznę przelotne pada deszcz. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z zachodu i północnego zachodu. Temperatura rośnie i wynosi już od 10 stopni na krańcach południowych do 18 stopni na północnym wschodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 maja 2017 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Kilauea jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na naszej planecie, który nie daje zapomnieć o sobie od blisko 35 lat. Na co dzień zmienia oblicze rajskiego archipelagu Hawajów. Miliony turystów przyjeżdżają corocznie, aby zobaczyć moment zatapiania się rozżarzonej do czerwoności lawy w wodach Pacyfiku. Proces ten jest bardzo powolny, dlatego warto podziwiać go w przyspieszeniu. Zobaczcie to piękne zjawisko.
Dzisiaj słabe burze mogą się pojawiać miejscami na wschodzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.
Globalne ocieplenie dobiega końca, a jego miejsce już za 5 lat zajmie globalne ochłodzenie - takie rewelacje głosi jeden ze znanych rosyjskich naukowców, który od lat zajmuje się badaniem klimatu na Syberii. Skąd wyciągnął tak zaskakujące wnioski?... Zobacz cały artykuł
Fot. Pixabay.com
Na południu i południowym wschodzie kraju poranek jest pochmurny, a miejscami również deszczowy. Opady powoli przesuwają się w kierunku południowym. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się, a na zachodzie i północnym wschodzie jest pogodnie, nawet bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu. Termometry pokazują przeważnie od 11 do 13 stopni.
Mieszkańcy południowej połowy kraju wschodu Słońca dzisiaj nie mogli ujrzeć z powodu szarych chmur. Dlatego wybraliśmy się tam, gdzie wschodzące słoneczko zawsze jest widoczne, a więc ponad chmury. Zobaczcie urokliwy początek dnia podczas lądowania Dreamlinerem w Londynie.
Ciśnienie do południa będzie powoli rosnąć, a po południu spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1014 hPa (w normie) na wschodzie do 1029 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie.