Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
NASA opublikowała wspaniały filmik, który ukazuje piękno naszej planety z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, wraz z jej białymi chmurami, błękitnymi oceanami i najróżniejszymi barwami powierzchni ziemi. Zobaczcie.
Pamiętacie lekkomyślnego mężczyznę, który w zamojskim zoo umieścił swoje dziecko na wybiegu dla surykatek? Zbliżanie się do dzikich zwierząt, nawet najbardziej uroczych, może się skończyć tragicznie. Niestety, tak właśnie stało się w ogrodzie zoologicznym w Huntsville w stanie Alabama, gdzie 9-letnia dziewczynka podczas zabawy zbliżyła się do ogrodzenia i jeden z kangurów złapał ją za głowę i dotkliwie ugryzł. Na szczęście dziecku nic poważnego się nie stało, jednak o incydencie jeszcze długo będzie jej przypominać 14 szwów na głowie.
Jutro poczujemy zdecydowane ocieplenie. Na zachodzie i południu kraju termometry pokażą nawet 20 stopni i to przy pogodnym niebie. Najzimniej będzie na północnym wschodzie, ale i tak będzie ciepło w porównaniu z dzisiejszymi ledwie kilkoma stopniami powyżej zera. Mniej przyjemnie będzie tam, gdzie przelotnie popada, a więc w pasie od Pomorza przez Ziemię Łódzką po Podkarpacie.
W Tatrach wciąż widoczne są skutki huraganowego wiatru, który powalił setki drzew. Warto wiedzieć, że najpotężniejszy wicher nawiedził Tatry 6 maja 1968 roku i aż po dziś dzień nazywany jest "halny stulecia". Porywy wiatru dochodziły do niemal 300 km/h. Po polskiej stronie Tatr powalonych zostało 300 hektarów drzew, a na Słowacji ponad tysiąc hektarów.
Nadchodząca noc będzie cieplejsza niż poprzednie. Przede wszystkim już tylko miejscami temperatura spadnie poniżej zera. Stanie się tak na pewno na północnym wschodzie kraju, gdzie spodziewamy się minus 3-5 stopni, a przy gruncie nawet minus 5-7 stopni. Na pozostałym obszarze rolnicy i sadownicy będą wreszcie mogli odetchnąć z ulgą. W północnej połowie kraju noc będzie pochmurna i mokra. Padać będzie głównie deszcz, jednak na północnym wschodzie popadać może też deszcz ze śniegiem i śnieg. Na południu kraju będzie sucho i z rozpogodzeniami.
Jakie szkody mogą poczynić nie dość, że późne, to jeszcze silne przymrozki? Posłuchajcie.
A jak rolnicy i sadownicy chronią swoje uprawy przed przymrozkami? Zobaczcie.
Mieszkańcy Trójmiasta już drugi poranek z rzędu czuli się, jak w zimie. O tym, że powinna panować wiosna przypominały im zielone liście na drzewach.
Śnieżny poranek w Gdyni w woj. pomorskim. Fot. Arkadiusz Ciołek.
Śnieżny poranek w Gdyni w woj. pomorskim. Fot. Arkadiusz Ciołek.
Tego jeszcze nie widzieliście. 8 małych łabądków popływało sobie w maminych skrzydłach.
Jeszcze jeden filmik z sobotniej burzy, która przetoczyła się nad Warszawą. Kamera internetowa uwieczniła moment uderzenia pioruna w Pałac Kultury i Nauki.
Sosny o niezwykłych, fantazyjnych kształtach rosną na terenie Nadleśnictwa Lubsko w województwie lubuskim. Pomnik przyrody nazywa się "Kandelabry". Dlaczego sosny "tańczą" i gdzie je można zobaczyć? Tego dowiecie się z poniższego filmu.
Łowcy burz z Info Meteo Elbląg przysłali nam z okolic Zalewu Wiślanego mnóstwo zdjęć z opadów śniegu, które przechodzą teraz nad regionem. Takich widoków nie widuje się w maju często.
W lesie w okolicach Rużomberok w północnej części Słowacji kolarze górscy trafili na niedźwiedzia, który zaniepokojony i wystraszony szybką jazdą zaczął biec za jednym z amatorów dwóch kołek. Jednak na szczęście w porę odpuścił, inaczej przejażdżka mogłaby się skończyć tragicznie. Incydent możecie obejrzeć dzięki kamerce umieszczonej na kasku jednego z kolarzy.
Tylko na wschodzie kraju utrzymują się większe rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze chmurzy się, ale z przejaśnieniami. Na północy, zachodzie i południu przechodzą opady deszczu lub śniegu, w zależności od temperatury. A ta wynosi od zera stopni na Warmii i Mazurach do 10 stopni na Mazowszu i Dolnym Śląsku. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu.
O poranku zabieliły się krajobrazy na wschodnim Pomorzu. Biały puch przykrył piasek na bałtyckich plażach. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądała plaża w gdańskim Brzeźnie. Obecnie śniegowe chmury przechodzą również nad Warmią i Mazurami. Nie wszędzie prószący śnieg utrzymuje się, jedynie w chłodniejszych miejscach, w parkach i na trawnikach.
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
Tak dużych przymrozków i tak późnych opadów śniegu nie było w maju od kilkunastu, a nawet od kilkudziesięciu lat. Jednak pogoda wynagrodzi nam swoje kaprysy bardzo ciepłą drugą połową tygodnia i dalszymi dniami. Będzie więcej słońca i nawet 25 stopni... Zobacz cały artykuł
Fot. Pixabay.com / Silviarita.
Mimo, że poranek był jednym z najzimniejszych w maju od bardzo wielu lat, to jednak rekordy nie padły, choć było do nich miejscami blisko. W Kielcach do rekordu zmierzonego od 1951 roku zabrakło tylko 0,1 stopnia. Z kolei w Warszawie rekordowy mróz w maju był większy od dzisiejszego o 0,9 stopnia. Więcej o rekordach przeczytacie w naszym artykule... Dowiedz się więcej
Śnieg w maju? Zobaczcie, jak niezwykłe potrafią być krajobrazy.
Fot. Instagram / colorful._dreams.
Fot. Instagram / agi_bed.
Fot. Instagram / lubianowy_swiat.
Fot. Instagram / willadwajeziora.
W miniony weekend nad Warszawą przeszły burze. Zobaczcie, jak wyglądało to na przyspieszonym filmie. Będą okazałe chmury burzowe, ściany deszczu i wreszcie rozpogodzenia.
Dzisiejszy poranek przyniósł największe majowe przymrozki w ostatnich latach. Temperatura spadła przy gruncie nawet do minus 7 stopni. Straty są bardzo poważne. Niektóre owoce wymroziło w 90 procentach, ucierpiały także uprawy ziemniaków i rzepaku... Zobacz cały artykuł
Poranek w większości regionów kraju przynosi przejaśnienia i rozpogodzenia. Najsłoneczniej jest na południu i wschodzie, gdzie niebo jest bezchmurne. Nad Pomorze, częściowo Wielkopolskę oraz Warmię i Mazury nasunął się front atmosferyczny z opadami, które wraz ze wzrostem temperatury przechodzą ze śniegu w deszcz. Wiatr zmienił kierunek z północnego na południowy i zdecydowanie osłabł. Temperatura wynosi od minus 1 stopnia nad Zatoką Gdańską, na Kielecczyźnie i w Bieszczadach do 6 stopni na wyspie Uznam.
Opady śniegu nie ominęły też zwykle najzimniejszego regionu na polskich nizinach, czyli Suwalszczyzny, która nazywana jest "polskim biegunem zimna". Dzisiaj rano odnotowano tam minus 2 stopni i wcale nie był to największy przymrozek w kraju.
Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1010 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1015 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym wschodzie.