Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Tak pięknie prezentuje się wschodzący Księżyc, na dzień przed pełnią, która już jutro o 23:43.
Noc nie tylko przyniesie przymrozki, ale też silniejszy wiatr, a to oznacza, że temperatura odczuwalna może być nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów. Jak zimno będzie? Jak obrazuje to poniższa mapa, temperatura odczuwalna wyniesie od minus 10 stopni na Suwalszczyźnie do 1 stopnia na zachodnim Pomorzu. Rano ubierzcie się ciepło.
Temperatura odczuwalna w nocy z wtorku na środę (9/10.05). Fot. TwojaPogoda.pl
Mimo, że fala kulminacyjna na Odrze przeszła już przez Wrocław, to jednak rzeką wciąż płyną najróżniejsze przedmioty, od konarów aż po betonowe konstrukcje. Sprytna szaro-czarna wrona wykorzystała jeden z konarów i postanowiła zrobić sobie z niego łajbę, którą podróżowała po Odrze. Zajęła pozycję kapitana na dziobie ekscentrycznej łodzi i popłynęła z nurtem w siną dal.
Byliśmy zobaczyć, co słychać u naszych drzewek, które niedawno posadziliśmy. Świetnie sobie radzą. Wy też możecie posadzić swoje drzewa. Zapytajcie o to w najbliższym leśnictwie lub nadleśnictwie. Nie bądźcie ekologami teoretycznymi :)
Przymrozki o tej porze roku bywają niszczycielskie w skutkach, jednak jak każde zjawisko atmosferyczne, są też urokliwe. Połączenie mrozu i mgły sprawia, że krajobrazy zmieniają się nie do poznania. Na zielonych liściach, trawach i gałązkach drzew pojawiają się malownicze kryształki lodu. Odkryjcie ich piękno z bliska na naszych zdjęciach.
9 maja 2017 roku. Ten dzień przejdzie do historii meteorologii pod znakiem opadów śniegu :)
Nad północnymi Włochami pojawiła się malownicza chmura, która z wyglądu przypominała olbrzymi walec. To Volutus, chmura która dodana została do Międzynarodowego Atlasu Chmur w marcu bieżącego roku, choć występowała od zawsze. Chmura zazwyczaj toczy się wokół osi poziomej. Wcześniej nazywana była potocznie "chmurą rotorową". W północnej Australii, gdzie warunki atmosferyczne do formowania się tego typu chmur są najlepsze, a więc występujące silne fale powietrzne w dolnej troposferze, nazywa się je "Poranna Gloria".
Nie tylko u nas spadł dzisiaj śnieg. Białe widoki zagościły też u naszych sąsiadów. Oto Wilno:
Nasz czytelnik Artur przekazał nam unikatowy film z 15 kwietnia 1995 roku. Ukazuje on rejon Kasprowego Wierchu w Tatrach. Nie byłby on nadzwyczajny gdyby nie fakt, że właśnie tego dnia odnotowano najwyższą pokrywę śnieżną w historii polskiej meteorologii... Zobacz film
Fot. Artur / TwojaPogoda.pl
W całym kraju na przemian przejaśnia się i przelotnie, ale chwilami intensywnie pada deszcz, deszcz ze śniegiem, śnieg lub krupa śnieżna. Wiatr wieje z północnego zachodu w porywach do 30-40 km/h, a miejscami na północy i wschodzie do 50-60 km/h. Temperatura jest niska i wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na zachodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 maja 2017 o godzinie 14:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Molly Cavalli, modelka znana z filmów dla dorosłych, zeszła pod wodę w specjalnej klatce, aby na żywo transmitować w internecie swoją niezwykłą przygodę z rekinami. Pokaz na oczach tysięcy internautów skończył się jednak tragicznie. Jeśli macie słabe nerwy, to nie oglądajcie filmu.
W norweskich górach trwa wielkie odśnieżanie dróg, które spoczywają pod wielometrową warstwą zbitego śniegu i lodu. Zobaczcie, jak drogowcy walczą z pozostałością po zimie:
Śnieg o tej porze roku wygląda wyjątkowo urokliwie. Zobaczcie, jak biel łączy się z zielenią:
Wczoraj wieczorem Księżyc zbliżający się do pełni spotkał się z Jowiszem, największą planetą w naszym Układzie Słonecznym. Było to już drugie z rzędu wyjątkowo duże zbliżenie obu ciał niebieskich. Jeśli pogoda nie pozwoliła Wam na jego zobaczenie, to mamy dla Was zdjęcie:
Spotkanie Księżyca i planety Jowisz. Fot. Heiko Ulbricht / SpaceWeather.com
Gdy śnieg sypie w maju, wygląda to bardzo niecodziennie. Białe płatki śniegu oblepiają zielone liście na drzewach. Zobaczcie, jak wyglądały rano krajobrazy na Pomorzu:
Spodziewaliście się, że w maju będziecie odśnieżać auto? Nie? Mieszkańcy Wejherowa też...
Skrobanie szyb też nie należy do najprzyjemniejszych czynności...
Szron na samochodowych szybach w Poznaniu w woj. wielkopolskim. Fot. Damian.
Taka pogoda w maju zdarza się bardzo rzadko. Północna część Polski o poranku znalazła się pod śniegiem. Chmury wędrują nad kolejne regiony, gdzie krajobrazy też się zabielą. Płynie do nas powietrze arktyczne, dzięki czemu temperatura spadła do minus 5 stopni... Zobacz cały artykuł
Poranek w większości regionów kraju przynosi nam przejaśnienia, a także rozpogodzenia. Jednak miejscami w północnej części kraju przejściowo chmurzy się i wówczas przechodzą przelotne, ale chwilami intensywne opady śniegu, które wędrują w kierunku południowo-wschodnim. Wiatr chwilami wieje porywiście, do 30-40 km/h. Temperatura jeśli przekracza zero, to tylko nieznacznie.
Nie tylko nad Tatrami podczas południowego wiatru halnego (nazywanego fenem) nad szczytami górskimi pojawia się charakterystyczny wał chmurowy, zwany potocznie "czapeczką chmurową". Podobnie jest też w Karkonoszach. Zobaczcie, jak wiruje na przyspieszonym filmie.
Do południa ciśnienie będzie jeszcze rosnąć, jednak po południu zacznie powoli spadać. Teraz notujemy od 1011 hPa (w normie) na Podlasiu do 1021 hPa (wysokie) na Ziemi Lubuskiej.