FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Czwartek, 27.04

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:45
27.04.2017
    Nocna seria wstrząsów we Włoszech

Nieprzespana noc dla mieszkańców środkowych Włoch. Seria wstrząsów dochodzących do M4.3 nawiedza obszar położony 135 kilometrów na północny wschód od Rzymu. Wstrząsy koncentrują się w rejonie Parku Narodowego Góry Sybilli w Apeninach. To ten sam obszar, gdzie potężne trzęsienie ziemi w sierpniu ubiegłego roku spowodowało śmierć prawie 300 osób. Od tamtego czasu pojawiają się wstrząsy wtórne, których intensywność od kilku dni zwiększa się, co może świadczyć o zbliżającym się kolejnym potężnym trzęsieniu. Nie sposób przewidzieć kiedy ono nastąpi, ale jest to tylko kwestia czasu. Przyczyną wstrząsów we Włoszech, podobnie jak np. w Grecji, jest nacieranie Płyty Afrykańskiej na Płytę Europejską, w średnim tempie około 5-10 milimetrów rocznie. W kierunku Włoch przebiega klin, który ciągnie się wzdłuż pasma Apeninów. Dochodzi tam do silnych naprężeń w skałach, które uwalniane są właśnie w postaci trzęsień.


Fot. Pixabay.com

22:38
27.04.2017
    Niebieski i czerwony koniec dnia

Niebieski i czerwony jednocześnie. Taki był dzisiejszy zachód Słońca.


Fot. TwojaPogoda.pl

22:02
27.04.2017
    Pogotowie przeciwpowodziowe

Starosta częstochowski ogłosił wieczorem pogotowie przeciwpowodziowe na terenie 5 gmin: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna, ponieważ poziom wody w Warcie wciąż rośnie. Pogotowie ogłosił też prezydent Oświęcimia, gdzie wzbiera Soła. Nie ma póki co zagrożenia podtopieniami. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłasza się po przekroczeniu na rzekach stanu ostrzegawczego i ma na celu ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Rozpoczęła się wzmożona obserwacja stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej. Ulewy w nocy i jutro przez większą część dnia spodziewane są w południowej, wschodniej i centralnej Polsce... Dowiedz się więcej

21:09
27.04.2017
    2 lata po kataklizmie w Nepalu

Mija 2. rocznica serii potężnych trzęsień ziemi, które nawiedziły Nepal. Poniżej możecie zobaczyć kompilację nagrań z kamer przemysłowych, które pokazują moment głównego wstrząsu:

Wstrząsy okazały się katastrofalne w skutkach. Zginęło blisko 9 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zostało rannych. 8 milionów osób zostało pozbawionych dachu nad głową lub odciętych zostało od prądu, wody pitnej i środków pierwszej potrzeby. W gruzach znalazło się ponad pół miliona zabudowań. Szkody sięgnęły 10 miliardów dolarów.

20:26
27.04.2017
    Piękny film z cumowania Sojuza

NASA opublikowała niesamowity materiał filmowy z momentu cumowania statku Sojuz MS-04 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zwieńczony pełnym dramatyzmu podkładem muzycznym pochodzącym ze świetnego filmu Interstellar. Moment wykonywania tego trudnego manewru został uwieczniony z kilku kamer, dzięki czemu efekt jest piorunujący... Zobacz nagranie

19:45
27.04.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Noc na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurna i deszczowa, podobnie jak dzień. jedynie w dzielnicach północnych padać nie powinno, a na Pomorzu przejaśni się. Termometry pokażą od 3 stopni na północy i w centrum do 6 stopni na południowym wschodzie.

19:11
27.04.2017
    Silne trzęsienie ziemi w Chile

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło rejon miasta Valparaiso w Chile w Ameryce Południowej. Ognisko trzęsienia M6.9 znajdowało się pod dnem Pacyfiku, a epicentrum zaledwie kilka kilometrów od Valparaiso, a także około 100 kilometrów od Santiago, stolicy Chile. Mimo iż system komputerowy nie wskazywał na możliwość powstania tsunami, to jednak dla zachowania bezpieczeństwa ogłoszono alarm i ewakuowano mieszkańców z najbardziej zagrożonych dzielnic. Szkody poczynione przez wstrząs są niewielkie. To właśnie w Chile doszło do najpotężniejszego trzęsienia ziemi w historii sejsmologii. Wstrząs M9.5 miał miejsce w maju 1960 roku. Wytworzył 25-metrowe tsunami i pozbawił życia 7 tysięcy osób. Tak wyglądało ostatnie trzęsienie w Valparaiso:

18:34
27.04.2017
    Wulkan "owinięty" przez chmurę

Stożek jednego z kamczackich wulkanów został owinięty przez malowniczą chmurę soczewkowatą, nazywaną też obłokiem lentikularnym. Chmura Altocumulus lenticularis powstaje ona nad wzniesieniami i górami na skutek silnych pionowych prądów powietrznych. Obłok za sprawą swojego kształtu bardzo często mylony jest z "latającymi spodkami".

17:20
27.04.2017
    Zima pokazuje pazurki w Antarktyce

Zima coraz śmielej daje się we znaki polarnikom z Polskiej Stacji Polarnej im. Arctowskiego w Antarktyce. Polscy naukowcy mieszkają i prowadzą swoje badania na Wyspie Króla Jerzego w pobliżu wybrzeży Półwyspu Antarktycznego, należącego do Antarktydy, gdzie z każdym dniem dzień jest coraz krótszy, a temperatury coraz niższe. Jednym z pocieszających widoków są oczywiście pingwiny, które chętnie odwiedzają okolice bazy i pozwalają się fotografować.

16:31
27.04.2017
    Temperatura nadal popada w skrajność

Termometry pokazały w najcieplejszym momencie dnia od 4 stopni w Katowicach i Kielcach do 12 stopni w Szczecinie, Gorzowie i Toruniu. Na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej o poranku i przed południem było około zera stopni i obficie prószył śnieg o dużych płatkach.

16:12
27.04.2017
    Zagadkowe zjawisko na słynnym obrazie

Dotychczas nierozwiązana tajemnica krwistego nieba ze słynnego obrazu "Krzyk" pędzla norweskiego malarza Edwarda Muncha, który swoje dzieło stworzył u kresu dziewiętnastego wieku, może zostać wyjaśniona. Pojawiła się właśnie nowa, interesująca hipoteza... Zobacz cały artykuł


Reprodukcja obrazu "Krzyk" Edwarda Muncha. Fot. theartist.me

15:29
27.04.2017
    Bardzo duże zróżnicowanie opadów

Podobnie jak zróżnicowana jest temperatura, tak też sumy opadów. W tym samym czasie, gdy w Opolu spadło 35 mm deszczu, to w Poznaniu i Zielonej Górze nie odnotowano ani jednej kropli wody. Najwięcej deszczu spadło na południe, południowy wschód i centrum kraju, za wyjątkiem Podkarpacia. Przyczyną kontrastu w ilości opadów jest deszczowy front atmosferyczny, który zalega nad jednym regionem Polski nieustannie od ponad doby i nie ruszy się przez kolejną dobę. W tym czasie na zachodzie i północy deszcze będą bardzo słabe lub w ogóle nie będą występować.

14:05
27.04.2017
    Śnieżne tunele w Apeninach

We włoskich Apeninach, gdzie zimą spadły największe ilości śniegu od wielu lat, wciąż spotkać można śnieżne tunele, w które zmieniły się górskie drogi. Zobaczcie, jak się nimi jeździ.

13:23
27.04.2017
    Białe krajobrazy na Górnym Śląsku

Zobaczcie kilka filmików i zdjęć od naszych czytelników z zimowego Górnego Śląska:


Lekko zabielona trawa na Górnym Śląsku. Fot. Tomasz Rybacki.

12:30
27.04.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mamy trzy strefy opadów nad Polską. Jedna, największa, obejmuje regiony południowe, wschodnie i centralne, gdzie opady mają charakter ciągły i umiarkowane oraz duże natężenie. Kolejne strefy opadów, tym razem przelotnych, przechodzą nad Pomorzem i Wielkopolską. Na pozostałym obszarze przejaśnia się. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 2 stopni na Górnym Śląsku do 11 stopni na krańcach zachodnich i południowo-wschodnich.


Zdjęcie satelitarne w dniu 27 kwietnia 2017 o godzinie 12:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

12:09
27.04.2017
    Podtopienia na południu Polski

Pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski, gdzie od wczoraj występują ciągłe, intensywne opady deszczu. W ciągu zaledwie jednej doby spadło tam tyle deszczówki, ile normalnie powinno przez pół miesiąca. Dochodzi do podtopień... Zobacz cały artykuł

11:23
27.04.2017
    Na południu kraju znów zimowo

Na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej temperatura oscyluje w okolicach zera, a przez to prószy tam śnieg, który charakteryzuje się bardzo dużymi płatkami. Gleba jest na tyle ciepła, że przeważnie puch roztapia się natychmiast przy kontakcie z nią. Jedynie w miejscach dużo chłodniejszych, zacienionych, na trawnikach, w lasach i na polach śnieg częściowo utrzymuje się tworząc puszystą pokrywę. Tak krajobrazy wyglądają w Katowicach:

10:04
27.04.2017
    Rosjanie na biegunie północnym

Rosyjscy żołnierze wspólnie z naukowcami Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, jak co roku w kwietniu, rozbili obóz w rejonie bieguna północnego, do którego Rosja rości sobie prawo. Biała armia (lub jak kto woli "białe ludziki") testują nowe modele sprzętu i opracowują program treningu fizycznego dla wojska, który będzie im służył w warunkach wiecznej zmarzliny.

09:40
27.04.2017
    Pierwsze informacje o Czarnobylu

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, w wyniku której nastąpiło zniszczenie czwartego reaktora i emisji promieniotwórczego pyłu. Była to wówczas największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar o powierzchni około 146 tysięcy kilometrów kwadratowych na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. W Polsce informację o katastrofie podano dopiero kilka dni później, 30 kwietnia. Poniżej możecie zobaczyć unikatowy archiwalny materiał Dziennika Telewizyjnego wraz z informacjami od prowadzącego oraz odpowiedziami naukowców na pytania od widzów.

09:13
27.04.2017
    Co się dzieje z temperaturą?

Nieczęsto zdarza się aż tak duży kontrast pogodowy w Polsce. Mieszkańcy jednych regionów cieszą się słoneczną i bardzo ciepła aurą, a w innych miejscach jest zimno i deszczowo. Różnica w temperaturze dochodzi do 20 stopni. Jak jest tego przyczyna?... Zobacz cały artykuł

08:32
27.04.2017
    Zima zamiast wiosny w Niemczech

Nie takiego końca kwietnia oczekiwali mieszkańcy niemieckiej Badenii-Wirtembergii, gdzie po opadach śniegu krajobrazy zaczęły przypominać zimę, a nie wiosnę. Biały puch okrył tulipany, kwitnące liście na drzewach i, co gorsza, uprawy na polach. Piękne, ale niszczycielskie zjawisko.

08:15
27.04.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, wschodzie i w centrum kraju kolejny dzień z rzędu jest pochmurno i pada deszcz, a na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej również deszcz ze śniegiem i śnieg. Na przejaśnienia możemy liczyć na północy i północnym zachodzie, na wybrzeżu nawet na rozpogodzenia. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków, na ogół słabo, jedynie w Karpatach jest porywisty. Temperatura wynosi od zera na Wyżynie Śląskiej do 6 stopni na środkowym wybrzeżu.

07:41
27.04.2017
    Chińczycy mają własną Niagarę

Chińczycy nie muszą jeździć na pogranicze USA i Kanady, aby zobaczyć Niagarę, jeden z najpiękniejszych wodospadów świata. Mają swój własny, w środkowej części kraju na Żółtej Rzece. Nazywa się Hukou i jest niezwykle urokliwie położony, bo masy wody przedzierają się przez kanion, dzięki czemu corocznie odwiedzają go miliony turystów. Wodospad ma średnicę 30-40 metrów, a w sezonie powodziowym nawet 50 metrów. Podziwiajcie jego piękno w obiektywie drona:

07:20
27.04.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie powoli rośnie i tak będzie do końca dnia. W tej chwili barometry wskazują od 1010 hPa (lekko obniżone) na południowym wschodzie do 1014 hPa (w normie) na zachodzie kraju.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news