FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W dobę tyle deszczu, ile przez cały miesiąc. Czy będzie powódź?

Pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski, gdzie od wczoraj występują ciągłe, intensywne opady deszczu. W ciągu zaledwie jednej doby spadło tam tyle deszczówki, ile normalnie powinno przez niemal cały miesiąc. Czy grozi nam powódź?

Od wczoraj (26.04) na południu, wschodzie i w centrum kraju występują intensywne, przeważnie ciągłe deszcze. Suma opadów przekracza już przeważnie 15 mm i wciąż rośnie, a będzie rosnąć zgodnie z prognozami aż do końca jutrzejszego dnia (28.04).

Najbardziej deszczowo dotychczas było w pasie od południowej części Dolnego Śląska przez zachodnie i północne części Górnego Śląska po południową część Ziemi Łódzkiej i Mazowsza, gdzie spadło nawet powyżej 30 mm deszczu.

Dla porównania norma wieloletnia dla całego kwietnia oscyluje w granicach 40-50 mm. W Opolu, gdzie suma opadów sięga już 33 mm, norma kwietniowa wynosi 37 mm, a to oznacza, że w półtorej doby spadło tam tyle deszczu, ile powinno przez niemal cały miesiąc.

Dzisiaj (27.04) spodziewamy się dalszych ulew na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju. W dobę może spaść kolejne 25 mm deszczu. Na wyżej położonych obszarach spadnie śnieg.

Jutro (28.04) największe opady wystąpią na południu, wschodzie i w centrum. Znów może spaść do 25 mm deszczu. Opady ostatecznie ustąpią w nocy z piątku na sobotę (28/29.04). Uspokajamy, że poza lokalnymi podtopieniami nie ma zagrożenia powodziowego na dużą skalę. Jednak należy zachować ostrożność, bo wezbrania zawsze są niebezpieczne.

Rzeki na Śląsku

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału IMGW-PIB w Krakowie wydało ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia dla województwa śląskiego dla zlewni: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy i Soły, które obowiązuje do soboty (29.04) do godziny 9:00.

W związku z występującymi opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły powyżej kaskady zbiorników, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W ciągu pierwszej doby spodziewane są punktowe przekroczenia stanów alarmowych. W ciągu drugiej doby, na skutek nadal prognozowanych opadów deszczu, spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych na większej ilości stacji hydrologicznych.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w woj. śląskim dla zlewni górnej Warty do jutra (28.04) do godziny 12:00. W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Kręciwilku, Mstowie (Warta) i Niwkach (Liswarta).

Rzeki w Małopolsce

Ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa małopolskiego obowiązuje do soboty (29.04) do godziny 9:00. W związku z występującymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych, bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W ciągu drugiej doby, na skutek nadal prognozowanych opadów deszczu, punktowo (zwłaszcza w zlewniach: Skawy, Raby oraz Dunajca) mogą zostać przekroczone stany alarmowe. Na Wiśle powyżej Krakowa, w związku ze spływem wód opadowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, miejscami z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na Małej Wiśle w Jawiszowicach możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego. Na Wiśle w Krakowie i poniżej prognozowany jest wzrost poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Rzeki na Kielecczyźnie

Ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa świętokrzyskiego obowiązuje do jutra (28.04) do godziny 18:00. W związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, notowane będą wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych (zwłaszcza na stacjach wodowskazowych, gdzie już notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych - Słowik na Bobrzy oraz Bzin i Wąchock na Kamiennej).

Źródło: na podstawie danych IMGW-PIB.

prognoza polsat news