FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Czwartek, 20.04

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:02
20.04.2017
    Piąta erupcja wulkanu we Włoszech

Nastąpiła już piąta w tym roku erupcja wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. To także trzeci erupcyjny epizod w ciągu ostatnich 10 dni. Potoki lawy wyprodukował południowo-wschodni krater. Spektakl był urokliwy, ale niejeden mieszkaniec niedalekiego miasta Katania nie zmrużył z tego powodu oka, nerwowo patrząc przez okno na wybuchający wulkan.

22:14
20.04.2017
    Wyjątkowo wczesny cyklon Arlene

Nad Atlantykiem narodził się bardzo rzadko spotykany o tej porze roku subtropikalny cyklon imieniem Arlene. To już trzeci rok z rzędu cyklony rodzą się nad Atlantykiem na długo przed oficjalnym początkiem sezonu, który przypada na 1 czerwca. Dodajmy, że do historycznego wydarzenia doszło 14 stycznia 2016 roku. Wówczas narodził się najwcześniejszy cyklon/huragan na Atlantyku w całej historii obserwacji, a więc od 1851 roku. Poniżej możecie zobaczyć animację zdjęć satelitarnych, na której widoczne są chmury subtropikalnego cyklonu Ana, wirujące przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wokół tzw. oka cyklonu, czyli centrum niżu.

21:06
20.04.2017
    Śnieg pojawił się tylko na chwilę

Zima do nas wróciła, ale tylko na chwilę. Jeszcze wczoraj na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej mieliśmy miejscami ponad 40 cm śniegu, a dzisiaj już tylko połowę z tego. Do jutra śniegu nie będzie już wcale. Zdjęcie z południa Ziemi Łódzkiej wklejamy na pamiątkę.


Po śnieżycy w Strzałkowie w woj. łódzkim. Fot. Kamil Saternus.

20:34
20.04.2017
    Malowniczy zachód Słońca

Piękny czwartkowy zachód Słońca, a jutro już PIĄTUNIO !!! ;)

20:01
20.04.2017
    Wielkie ucho w arktycznym lodzie

Naukowcy z pokładu samolotu badawczego uwiecznili wielkie ucho w arktycznym lodzie. To nic innego, jak kanały, które wyżłobiła woda, spływająca z roztapiającego się lodowca na Wyspie Ellesmere'a w Archipelagu Arktycznym w północnej Kanadzie. W ramach operacji IceBridge naukowcy z całego świata monitorują procesy zachodzące w lodowcach, aby lepiej zrozumieć postępujące zmiany klimatyczne, które w Arktyce zachodzą najszybciej.


Fot. IceBridge DMS / NASA / Dennis Gearhart.

19:09
20.04.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Noc w całym kraju zapowiada się pogodnie, miejscami nawet bezchmurnie. Będzie można podziwiać gwiazdy i planety, ale jeśli planujecie obserwacje poza domem, to koniecznie ciepło się ubierzcie, bo będzie zimno. Bez mrozu tylko na Pomorzu i Kujawach. Najzimniej będzie na południu i wschodzie, nawet minus 5 stopni i o kilka stopni mniej przy gruncie.

18:16
20.04.2017
    Karambol w śnieżycy k. Popradu

Do karambolu, w którym uczestniczyło 40 aut, doszło dzisiaj po południu między Popradem a Spiskim Czwartkiem na Słowacji. Samochody wpadały na siebie przy niemal zerowej widoczności, przy intensywnych opadach śniegu i porywistym wietrze. Droga była oblodzona i zasypana śniegiem. Ranne zostały 24 osoby, w tym jedna ciężko.


Fot. Słowacka Policja / Facebook.

17:34
20.04.2017
    Tłumy chcą zobaczyć góry lodowe

Senna miejscowość Ferryland w kanadyjskiej Nowej Fundlandii przeżywa największy najazd turystów w swej historii. Przyjezdnych przyciągnęły gigantyczne lodowe wyspy, które liczą sobie 10 tysięcy lat i w takiej liczbie u wybrzeży wschodniej Kanady nie widziano ich od dawna. Jak wynika z obserwacji lotniczych gór lodowych jest przeszło 600, a te największe mają ponad 70 metrów wysokości i 200 metrów długości. Są o całe 20 metrów wyższe od słynnej góry lodowej, która w 1912 roku spowodowała zatopienie Titanica. Przyczyną znacznie dalszego niż zazwyczaj zapuszczania się gór lodowych na południe, poniżej 48 stopnia szerokości geograficznej północnej, są wielotygodniowe niskie temperatury i bardzo silne wiatry wiejące z północy na południe. Zawdzięczać to można głębokim niżom atlantyckim.

16:47
20.04.2017
    Piękno błyskawic w spowolnieniu

Spektakularne błyskawice nad miejscowością Esposende w Portugalii sfilmowane w spowolnieniu:

16:10
20.04.2017
    Ocieplenie klimatu nie do zatrzymania?

Niemcy szczycą się tym, że przodują w walce ze zmianami klimatu, tymczasem znów zaczęli patrzeć w kierunku węgla, a na dodatek w zaledwie pierwszych trzech miesiącach zużyli przydział emisji dwutlenku węgla na cały 2017 rok. Gdzie się podziała ekologia?... Zobacz cały artykuł... Zobacz cały artykuł

15:25
20.04.2017
    Śnieżny poranek w Limanowej

@Maciej z Limanowej w Małopolsce informuje, że "dzisiejszy poranek przypominał bardziej styczniowy niż kwietniowy. Temperatura była ujemna, a z nieba gęsto sypał śnieg. Wczoraj również mocno sypało. To już trzeci rok z rzędu, kiedy w drugiej połowie kwietnia obserwuję w okolicy opady śniegu. Na zdjęciach rośliny, które cierpią z powodu takiej pogody. Może obsypane śniegiem kwiaty, krzewy i drzewa wyglądają pięknie, ale bardzo im to szkodzi, bo są łamane i przemarzają".


Śnieżny poranek w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Maciej.

14:01
20.04.2017
    W Tatrach leżą już 2 metry śniegu

Wysoko w Tatrach leżą już 2 metry śniegu i są to największe jego ilości od początku tego sezonu zimowego. W ciągu ostatniej doby, po gigantycznej śnieżycy z zawieją, biała kołderka przyrosła o całe 70 cm. Ratownicy górscy podnieśli zagrożenie lawinowe do przedostatniego, czwartego stopnia. Jak sobie radzić, gdy śniegu jest tak dużo? Zobaczcie.

13:05
20.04.2017
    Rozwiąż geograficzny test gimnazjalisty

Gimnazjaliści piszą w tym tygodniu bardzo ważne testy, które mają skontrolować nie tylko ich wiedzę, ale i umiejętności. Dzisiaj pojawiły się pytania związane z geografią i klimatem, dlatego zapraszamy Was do ich rozwiązania. Sprawdźcie, czy wiecie i pamiętacie... Pokaż test

12:38
20.04.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przejaśnia się i rozpogadza, jedynie miejscami na południu i w centrum jest pochmurno. Śnieg prószy już tylko w górach. Wiatr wieje słabo z kierunków północnych. Temperatura wynosi od 2-3 stopni na południu i w centrum do 7 stopni na północnym zachodzie.


Zdjęcie satelitarne w dniu 20 kwietnia 2017 o godzinie 12:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

11:19
20.04.2017
    Największy mróz na Pomorzu

Na szczęście mimo mroźnych prognoz, miniona noc i poranek nie okazały się aż tak zimne. Jedynie w zachodniej i północnej części kraju miejscami temperatura spadła, przeważnie do minus 2-3 stopni. Najzimniej było na zachodnim Pomorzu, do minus 5 stopni. Najcieplej noc minęła na Mazowszu, gdzie temperatura minimalna wyniosła 2 stopnie na plusie. Przy gruncie mróz był większy, na Pomorzu do minus 7-8 stopni. Przed nami jeszcze jedna noc z przymrozkami, zwłaszcza na południu, wschodzie i w centrum kraju.

10:44
20.04.2017
    Akcja przeciwko wypalaniu traw

Ani na terenie ogródków działkowych, ani w ogródkach prywatnych domów nie można palić odpadów zielonych. Osobom, które w ten sposób pozbywają się traw i liści grożą mandaty nawet do 500 zł. Jeśli widzicie, że ktoś nielegalnie wypala trawy i odpady, zanieczyszczając powietrze i stanowiąc zagrożenie w ruchu drogowym, to zgłoście to niezwłocznie straży miejskiej lub policji, a jeśli pożar wymknął się spod kontroli i zagraża zabudowaniom lub ludności, to zawiadomcie straż pożarną. Numer alarmowy to 112... Dowiedz się więcej

10:08
20.04.2017
    Polacy spragnieni ocieplenia klimatu

Mówi się, że Polacy taką mają naturę, że ciągle narzekają, zwłaszcza na pogodę, bo wiecznie jest zimno. Nic dziwnego, że większość z nas z dużym dystansem podchodzi do tematu ocieplania się klimatu, którego u nas nie widać i może długo widać nie będzie... Zobacz cały artykuł

09:12
20.04.2017
    Eskimosi znają 250 rodzajów śniegu

Eskimosi są jedyną społecznością na świecie, która potrafi wymienić 200 rodzajów śniegu spośród wszystkich ponad 250. Każdy rodzaj białego puchu ma swoją własną nazwę. To naprawdę niezwykle szczegółowa klasyfikacja, pomijając już to, że każdy płatek śniegu jest niepowtarzalny, bo nie ma dwóch takich samych kryształków. Oficjalne słowniki meteorologiczne podają kilkanaście głównych rodzajów śniegu, poza tym, że śnieg dzieli się na naturalny i sztuczny. Przede wszystkim mówimy o śniegu świeżym, śniegu zsiadłym, śniegu mokrym, śniegu ziarnistym, zamarzniętym śniegu ziarnistym, śniegu zmrożonym, gipsie przewianym, gipsie zbitym, firnie, szreni i lodoszreni. Poszczególne rodzaje śniegu różnią się od siebie budową kryształków, a więc gęstością, sypkością, wagą itd. Zależne jest to od intensywności opadów i temperatury... Dowiedz się więcej


Fot. Alexey Kljatov.

08:46
20.04.2017
    Wracają wiosenne krajobrazy

Jeszcze wczoraj na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach krajobrazy były zimowe, ale dzisiaj po śniegu niemal nic nie pozostało. Pokrywa śnieżna nawet w najbardziej zaśnieżonych okolicach Częstochowy jeszcze wczoraj miała grubość 30 cm, a teraz ma zaledwie 10 cm.


Osiedle Tysiąclecia w Katowicach w woj. śląskim. Fot. smpiast.pl

08:15
20.04.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Podlasie jest pochmurno. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na zachodzie i północy również rozpogadza. Słabnące opady śniegu przelotnie występują na południu i południowym wschodzie, na przemian z niewielkimi przejaśnieniami. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na krańcach zachodnich i północno-zachodnich do 3 stopni na Mazowszu.

07:39
20.04.2017
    Drogą na granicy wiosny i zimy

To nie photoshop! Zdjęcie powstało po przejściu śnieżycy na drodze między miejscowościami Tapa i Loobu w północnej Estonii. W ciągu dnia zacienione drzewa pozostały ośnieżone, a na tych nasłonecznionych śnieg się roztopił. Tak oto droga stała się granicą między wiosną a zimą.


Fot. Laur Läänemets / Facebook / Meteo Europe.

07:13
20.04.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mamy bardzo wysokie ciśnienie, które w ciągu dnia będzie ulegać niewielkim wahaniom. W tej chwili na barometrach mamy od 1025 hPa na Podkarpaciu do 1036 hPa na zachodnim Pomorzu.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news