Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Zbliża się wiosna, a wraz z nią żegnamy największe atrakcje zimowego nieba, czyli gwiazdozbiór Oriona, Aldebarana z Hiadami i Plejady, czyli siedem sióstr. Noce są coraz krótsze, więc czasu na podziwianie nieba z biegiem tygodni będzie coraz mniej. @Adam uwiecznił je dla Was:
Fot. Adam.
U nas wciąż trzyma mróz, tymczasem na dalekiej północy zrobiło się iście wiosennie. Na Grenlandii termometry w ostatnich dniach pokazały wartości dodatnie. W miejscowości Narssarssuaq temperatura sięgnęła 6 stopni w cieniu. Jeszcze cieplej było na sąsiedniej Islandii, niemal jak w środku lata. We wschodniej części wyspy termometry wskazały 16 stopni. Tak przyjemnie było w miejscowości Skjaldthingsstadir. Jednak pojawiły się informacje, że na trenach niezamieszanych temperatura dobiła do 19 stopni. Tak "gorąco" miało być w regionie Eyjabakkar.
To w tym miejscu odnotowano 19 stopni i to w lutym! Fot. ramsar.rgis.ch
Australia zmaga się nie tylko z suszą, lecz również wyjątkową falą upałów. W ostatnich dniach w najgęściej zaludnionych regionach wschodniego wybrzeża termometry pokazywały w cieniu przeszło 40 stopni. Posucha, żar i silny wiatr to mieszanka wybuchowa, która dla krainy kangurów oznacza zawsze pożary buszu. W tym sezonie pożary zaczęły się pojawiać wyjątkowo wcześnie, a ich zasięg już jest rekordowy. Ściana ognia pozostaje poza kontrolą strażaków.
Ściana ognia w Nowej Południowej Walii w dniu 12 lutego 2017. Fot. EPA.
Tymczasem klimatolodzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne, jakie przeżywa Australia, postępują coraz szybciej. W ciągu stulecia średnia temperatura wzrosła o 1 stopień, znacznie zwiększyła się liczba dni z temperaturą w cieniu powyżej 35 stopni, a od 1970 roku o całe 20 procent spadła suma opadów między majem a lipcem.
W japońskim Tottori spadły aż 3 metry śniegu. Miasto jest dosłownie sparaliżowane przez biały puch. Niestety, śnieżny kataklizm nie pozostał bez ofiar. Zginęły 2 osoby.
Fot. Japan Today.
Widzieliście już, jak piękny był miniony styczeń w Polsce? Zobaczcie świetny pokaz slajdów.
Przed nami noc jeszcze z mrozem, ponieważ termometry pokażą minimalnie od minus 12 stopni na południowym wschodzie do minus 4 stopni na północnym zachodzie.
Jutro w ciągu dnia rozpocznie się odwilż, która opanuje większość regionów kraju. Na minusie do zapadnięcia zmroku będzie tylko miejscami na wschodzie. Na zachodzie i południu termometry pokażą nawet do 5 stopni.
Wstrząsające zdjęcie nosorożca zabitego dla jego rogu wybrane zostało za najlepsze w konkursie World Press Photo 2017 w kategorii "Przyroda - reportaż". W latach 80. ubiegłego wieku populacja białego i czarnego nosorożca spadła do zaledwie 2500 osobników. Ostrzegano, że jeśli nie zostaną podjęte żadne środki ochronne, to gatunek wyginie jeszcze przed końcem dwudziestego wieku. Na szczęście podjęto szeroko zakrojone akcje, które sprawiły, że w Afryce powstało wiele rezerwatów, gdzie czarne nosorożce objęte są ścisłą ochroną.
Fot. World Press Photo 2017 / Brent Stirton.
Gatunek, który liczy sobie aż 50 milionów lat, przetrwał i obecnie jego populacja zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z rokiem 1989. Nie zmienia to jednak faktu, że gatunek wciąż jest zagrożony zagładą. Jeszcze 100 lat temu po ziemi stąpało 100 tysięcy nosorożców czarnych. Padają one ofiarą kłusowników, którzy handlują ich rogami. W postaci sproszkowanej są one bowiem uważane za eliksir zdrowia w medycynie Dalekiego Wschodu. W rzeczywistości nie mają żadnych właściwości leczniczych, bo składają się ze zwyczajnej keratyny, jak ludzkie paznokcie.
@Dariusz uwiecznił maksymalną fazę półcieniowego zaćmienia Księżyca, które mogliśmy podziwiać w nocy z piątku na sobotę o godzinie 1:45. Zdjęcie ukazuje Księżyc w naturalnych kolorach, które nie sposób dostrzec gołym okiem z powodu zbytniej jasności księżycowej tarczy.
Maksymalna faza półcieniowego zaćmienia Księżyca. Fot. Dariusz Wiosna.
W Moskwie odbył się niezwykły maraton. Ponad 10 tysięcy narciarzy, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, ścigało się na 10-kilometrowej trasie. Sposoby na zajęcie wysokiej pozycji były najróżniejsze. Jedni jechali, a inni szli. Choć tylko niektórzy dotarli do mety, to jednak wszyscy byli bardzo zadowoleni z wzięcia udziału w imprezie na śniegu, w której uczestniczą przyjezdni z 74 regionów Rosji, a która odbywa się corocznie od 1982 roku.
Ulewne deszcze, które nawiedziły zachodnie wybrzeże Australii, spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zalanych i jest nieprzejezdnych. Na jednej z nich utknęło kilkanaście samochodów, z których ratownicy ewakuowali za pomocą śmigłowców 15 osób.
Lawina zeszła w rejonie francuskiego kurortu Tignes w Alpach. Porwała ze sobą 9 osób, w tym 8 turystów i 1 przewodnikach narciarskiego. Spod zwałów śniegu ratownikom udało się wydobyć zwłoki 4 osób. Kolejnych 5 osób jest poszukiwanych, jednak po kilku godzinach pod śniegiem szanse na ich przeżycie są, niestety, minimalne.
Na skutek ulewnych deszczy wezbrana rzeka Cosumnes w Kalifornii podmyła tory kolejowe, co doprowadziło do wykolejenia się pociągu towarowego. 22 wagony wpadły do rzeki. Ranny został jeden z pracowników kolei. W wagonach znajdowały się niebezpieczne substancje, co zmusiło władze do ewakuacji ponad 100 mieszkańców okolicznych miejscowości. Ulewne deszcze doprowadziły również do poważnego uszkodzeniu zapory wodnej Orroville, grożąc prawie 200 tysiącom mieszkańcom brzegów rzeki Father... Dowiedz się więcej
Zakopane znów jest najcieplejszym miastem w Polsce i jedynym, gdzie notowana jest dodatnia temperatura na poziomie 1 stopnia. Dla porównania na wschodzie kraju, gdzie jest najzimniej, w Białymstoku czy Lublinie notuje się minus 9 stopni. Dzisiaj ostatni dzień z ujemną temperaturą na przeważającym obszarze kraju. Od jutra odwilż obejmie większość miejscowości.
Aktualna panorama Tatr z Zakopanego. Fot. Zol.pl
Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, jednak na południowym wschodzie chmury zaczęły się przecierać ujawniając Słońce. W dalszym ciągu słonecznie jest na zachodzie i południu, gdzie chmur nie ma wcale. Miejscami we wschodniej połowie kraju słabo prószy śnieg. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Na termometrach mamy od minus 9 stopni miejscami na wschodzie do plus 1 stopnia na Podhalu. Zakopane znów jest najcieplejszym miastem w Polsce.
Zdjęcie satelitarne w dniu 13 lutego 2017 roku o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Na skutek wyjątkowych ulew gwałtownie wzrósł poziom wody na zbiorniku Oroville, gdzie znajduje się największa tama w USA. W budowli pojawiła się duża wyrwa, która może spowodować pęknięcie zapory i katastrofalne zniszczenia. Trwa wielka ewakuacja... Zobacz cały artykuł
Dziura w tamie Oroville w Kalifornii. Fot. California Department of Water Resources.
18 kwietnia 1906 roku o godzinie 5:12 czasu lokalnego potężne trzęsienie ziemi M7.8 nawiedziło San Francisco w Kalifornii. Trwający od 45 do 60 sekund wstrząs spowodował zniszczenie niemal całego miasta. W kilka sekund w gruzach domów zginęło 3 tysiące osób. Zarówno drogi, mosty jak i budynki zostały przesunięte o 5 metrów względem swojej pierwotnej pozycji. Straty materialne oszacowano na 524 miliony dolarów, a bez dachu nad głową zostało 300 tysięcy osób. Skutki trzęsienia odczuły także miasta leżące w sąsiednich stanach, w zachodniej Nevadzie, południowym Oregonie i w znacznej części Kalifornii. Wielkie trzęsienie ziemi w San Francisco do 2006 roku uznawane było za najtragiczniejszy kataklizm jaki nawiedził Stany Zjednoczone w całej historii, jednak do czasu huraganu Katrina. Zobaczcie film wykonany wówczas na gruzach San Francisco.
Tylko na zachodzie i południu kraju poniedziałkowy poranek jest słoneczny. Na większym obszarem kraju wiszą niskie chmury warstwowe stratus, które miejscami przynoszą słabe, przelotne opady śniegu. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu i południowego wschodu. Temperatura waha się od minus 10 stopni lokalnie na wschodzie do minus 5 stopni na terenach podgórskich.
@Rafał wybrał się w weekend na Łomnicę w Tatrach Wysokich i uwiecznił rozpościerające się z wysokości 2634 metrów zapierające dech widoki. Zobaczcie, jak wygląda zima w Tatrach:
Widoki ze szczytu Łomnicy w Tatrach Wysokich. Fot. Rafał Raczyński.
Widoki ze szczytu Łomnicy w Tatrach Wysokich. Fot. Rafał Raczyński.
Widoki ze szczytu Łomnicy w Tatrach Wysokich. Fot. Rafał Raczyński.
Nad północno-wschodnią Polską znajduje się potężny wyż o imieniu Eryka, w którego centrum ciśnienie wynosi aż 1043 hPa. Mamy najwyższe ciśnienie od 14 miesięcy. Przez kilka godzin w południowej połowie kraju ciśnienie będzie rosnąć, jednak po południu zacznie powoli spadać.