Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Gigantyczne gradobicie przeszło nad miejscowością Sucre e Chiquisaca w Boliwii w Ameryce Południowej. Ulice przypominały środek zimy, a przecież śnieg w tej części świata to niezwykle zjawisko. W olbrzymich zaspach gradowych utknęło wiele samochodów. Przez kilka godzin ruch był sparaliżowany. Gdy grad roztopił się doszło do licznych podtopień, ponieważ studzienki kanalizacyjne nie nadążały z przyjmowaniem wody.
Fot. Severe Weather Europe / Facebook.
Noc głównie na północy i wschodzie kraju przyniesie słabe, przelotne opady śniegu. Na zachodzie i południu będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Nad ranem możliwe są też mgły. Mróz zelżeje, ale nie wszędzie. Nadal najzimniej będzie na wschodzie, nawet do minus 10 stopni.
Media przez kilka dni żyły dramatem, do którego doszło we włoskich górach, gdzie lawina śnieżna zeszła na hotel zabijając 29 osób, tymczasem o wiele większy kataklizm ma miejsce w górach Pakistanu, Afganistanu i zachodnich Chin. W ostatnich dniach zeszło tam kilkaset lawin, które sięgnęły obszarów zamieszkanych. Masy śniegu staczając się ze stoków górskich z zawrotną prędkością 150 kilometrów na godzinę, zmiotły z powierzchni ziemi bardzo wiele domów. Dotychczasowy bilans mówi już o blisko 200 ofiarach śmiertelnych. Wiele dróg jest całkowicie nieprzejezdnych. Mieszkańcy odciętych od świata wiosek czekają na pomoc od kilku dni. Obecnie śnieżyce, które mogą się skończyć lawinami, przesunęły się nad zachodnie krańce Chin.
@Sebastian i @Magdalena uwiecznili dzisiaj urokliwy zachód Słońca.
Zachód Słońca w Daleszycach k. Kielc w woj. świętokrzyskim. Fot. Sebastian Prędota.
Zachód Słońca w Palczy w Beskidzie Makowskim. Fot. Magdalena Lorens.
Strażacy ochotnicy z Zubrzycy Dolnej w Małopolsce ulepili rekordowego bałwana. Ma 13 metrów wysokości i 28 metrów w obwodzie u podstawy. Jest więc o cały metr wyższy od dotąd najwyższego. Śnieżnego giganta w ciągu niecałego tygodnia zbudowało kilkunastu strażaków i to nie tylko przy pomocy łopaty, lecz również koparki. Ich piękne, ale bardzo kruche dzieło wytrzyma zaledwie kilka dni, ponieważ nadciąga odwilż. Zanim jednak rekordowy bałwan roztopi się będziecie mogli go podziwiać w pobliżu remizy strażackiej.
Mamy luty, może więc warto sprawdzić, gdzie w tym miesiącu w Polsce, w Europie i na całym świecie szukać trzeba najbardziej słonecznego i najbardziej pochmurnego miejsca. Zobaczcie mapę globalnego zachmurzenia nieba... Zobacz cały artykuł
Dzień jest coraz dłuższy. Kiedy zajdzie dzisiaj Słońce? Najwcześniej jest północnym wschodzie, krótko przed godziną 16:30. W głębi kraju zmrok zapadnie o 16:50. Najpóźniej najbliższa nam gwiazda schowa się na południowym zachodzie, chwilę po godzinie 17:05. Macie jeszcze kilka chwil, aby wybrać się na romantyczny spacer w promieniach chylącego się ku horyzontowi Słońca.
Gejzer Strokkur jest jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Islandii. Gejzer wybucha co każde 4-8 minut na wysokość 15-20 metrów, a czasem nawet 40 metrów:
@Damian uwiecznił dzisiaj piękny wschód Słońca nad Górnym Śląskiem. To już szósty słoneczny weekend od początku tego roku. Aura na koniec tygodnia Ślązakom sprzyja.
Wschód Słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski.
Szwajcarski projektant luksusowych zegarków Romain Jerome, przygotował unikalny zegarek symbolizujący erupcję wulkanu Eyjafjallajökull z kwietnia 2010 roku, która dała się we znaki całej Europie paraliżując ruch lotniczy. Jak twierdzi projektant, w zegarku znajdują się kawałki prawdziwej skały i pyłu z tego islandzkiego wulkanu. Trzeba przyznać, że zegarek robi wrażenie i ta szczelina, w której zbiera się lawa, wygląda jakby miała zaraz wystrzelić nam na twarz.
Ocean Atlantycki i śnieżnobiałe chmury, a w tle maleńki Księżyc. Tak wygląda fotografia wykonana przez załogę promu Columbia, która przeszła już do historii. Wykonano ją 22 stycznia 2003 roku, zaledwie tydzień przed wydarzeniem, które wstrząsnęło całym światem uświadamiając nam, jak kruche jest ludzkie życie w starciu z żywiołami Błękitnej Planety. W 14. rocznicę katastrofy Columbii nie możemy zapomnieć, że poszukiwanie i odkrywanie nigdy nie będzie wolne od ryzyka, ale w dalszym ciągu będziemy dążyć do tego, by podróż ludzi w miejsca nieznane, była jak najbardziej bezpieczna. Wkraczamy w nową erę eksploracji, gdzie praca tych, którzy odeszli, pomoże nam wysłać astronautów z Ziemi w przestrzeń kosmiczną, dalej niż kiedykolwiek wcześniej.
Zdjęcie wykonane przez astronautów z promu Columbia przed katastrofą. Dane: NASA.
Mamy już najświeższą prognozę pogody do końca lutego. Czy zima spakuje swoje pełne śniegu i mrozu walizki i wyniesie się na dobre na wschód? Czy jeszcze w lutym poczujemy w powietrzu zapachy zbliżającej się wiosny?... Sprawdź prognozę
Ulewne deszcze nękają mieszkańców północnych regionów Peru w Ameryce Południowej. Podnoszący się poziom wód gruntowych powoduje rozluźnianie się podłoża, a wilgoć pochłaniana jest przez suszone cegły, co prowadzi do uszkodzeń budynków. Dwa z nich legły w gruzach, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.
Na zachodzie i południu kraju poranek przynosi przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a w pasie od Warmii i Kujaw przez Mazowsze po Lubelszczyznę przelotnie prószy śnieg. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu, chwilami w porywach do 30-50 km/h. Temperatura wynosi od minus 8 stopni na środkowej północy do zera w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Na autostradzie w amerykańskim stanie Wyoming niemal doszło do tragedii. Silny boczny wiatr przewrócił masywną ciężarówkę na samochód patrolu autostradowego, który został dosłownie zmiażdżony. Na szczęście funkcjonariusze w tym czasie przeprowadzali inspekcję zatrzymanego pojazdu, dlatego uszli z życiem. Podczas porywistego wiatru na otwartych przestrzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy podróżujemy wysokim pojazdem.
Ciśnienie jest wyjątkowo wysokie i nadal będzie rosnąć, wieczorem osiągając najwyższy poziom od 14 miesięcy. Teraz barometry pokazują od 1034 hPa na południowym zachodzie do 1043 hPa na północnym wschodzie... Dowiedz się więcej