Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Kosmiczny Teleskop Hubble'a przybliżył jeden z fragmentów Wielkiego Obłoku Magellana, małej galaktyki znajdującej się około 163 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jasnoniebieskie smugi to obłoki gazów, które muskają formujące się gwiazdy. A jest ich naprawdę wiele.
Amerykański astronauta, zamieszkujący Międzynarodową Stację Kosmiczną, uwiecznił Księżyc wchodzący w nów. Nad ziemską atmosferą widoczny był w postaci bardzo wąskiego sierpa, dosłownie na kilka godzin przed zaćmieniem Słońca. Fantastyczne zjawisko:
Fot. NASA / ISS.
Niektórzy z nas z chęcią widzieliby już lato. Jednak chyba zapomnieli, że latem pogoda też potrafi płatać figle. Wiedzą coś o tym mieszkańcy przedmieść Sydney w Australii, gdzie przeszła gwałtowna burza z ulewnym deszczem, po której ulice zmieniły się w rozlewiska. Na antypodach pory roku są przeciwne, a więc gdy u nas panuje astronomiczna zima, to w Australii jest lato.
We wszystkich regionach kraju mieliśmy dzisiaj mróz. Najwyższą temperaturę zmierzyliśmy w Świnoujściu na krańcu północno-zachodnim, gdzie po południu było maksymalnie minus 0,5 stopnia. Najzimniej było w Terespolu przy granicy z Białorusią, minus 8,7 stopnia. Jeszcze zimniej było o poranku, gdy w Suwałkach zmierzono minus 9,9 stopnia.
Piękna przyroda naszej planety bezustannie zachwyca swoimi najróżniejszymi obliczami. Matka Natura oferuje nam wszystko to, czego potrzebuje uwielbiający z nią obcować człowiek. Adam Voiland, przyrodnik na co dzień pracujący dla NASA, wpadł na pomysł przygotowania zdjęć satelitarnych naszej planety, na których moglibyśmy dostrzec naturalne uformowane litery alfabetu. Trzeba przyznać, że jego dzieło zapiera dech w piersi. Tego po prostu nie da się opowiedzieć, to koniecznie musicie zobaczyć w naszej galerii... Zobacz
Mike Olbiński, znany amerykański łowca burz polskiego pochodzenia, znowu uraczył nas fantastycznym filmikiem, który ukazuje piękno monsunu, nawiedzającego latem południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Przynosi on ulewne deszcze na wyschnięte i spalone ponad 40-stopniowym żarem pustkowia Arizony. W 2016 roku Mike gonił chmury burzowe i zamiecie piaskowe przez 36 dni, a więc o 12 dni krócej niż rok wcześniej. Esencję tego, co widział, zawarł w filmie "Monsoon III", w rewelacyjnej jakości 4K. Koniecznie zobaczcie:
Jeszcze raz zaglądamy w oko niżowi, który znajduje się nad północnym krańcem Atlantyku. Ciśnienie spadło w nich do zaledwie 930 hPa, a więc jest bardzo niskie. Wiatr wokół centrum niżu przekracza stałą prędkość 120 km/h, a w porywach dochodzi nawet do 200 km/h. Fale sztormowe szalejące na oceanie mają nawet kilkanaście metrów wysokości. Silny sztorm daje się we znaki mieszkańcom wysp północno-zachodniej części Europy, w tym Wysp Brytyjskich i Wysp Owczych.
Fot. Vedur.
Prawie w całym kraju występują przelotne opady śniegu, najmocniejsze na północnym wschodzie. Wiatr wieje słabo z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od minus 9 stopni miejscami na wschodzie do minus 1 stopnia miejscami na zachodzie.
Naukowcom udało się uwiecznić błyskawicę za pomocą tzw. szybkiej kamery, która pozwoliła prześledzić, jak powstaje to zjawisko w dużym spowolnieniu, klatka po klatce. Po raz pierwszy możemy zobaczyć to, co dotąd było niewidoczne gołym okiem... Zobacz cały artykuł
Błękitna Planeta - dom ponad 7 miliardów ludzi, glob pełen smutku i radości, tragedii i szczęścia - widoczna ze Srebrnego Globu. Zdjęcia wykonała japońska sonda kosmiczna Kaguya.
Czy powinniśmy wierzyć w apokaliptyczne wizje naukowców, ostrzegających przed czekającymi nas za kilkadziesiąt lat zmianami klimatycznymi podczas, gdy często nie potrafią oni przewidzieć czy jutro spadnie śnieg lub zaświeci słońce?... Przeczytaj cały artykuł
Koniecznie zobaczcie więcej zdjęć z minionego stycznia w naszym kraju... Zobacz galerię
Nad Chicago minionej nocy, tuż po rozgrywkach Super Bowl, niebo przeciął bardzo jasny bolid. Pozostawił po sobie zielono-niebieski meteor. Według naukowców był na tyle powolny, że jego fragmenty mogły spaść na ziemię gdzieś w rejonie Wielkich Jezior.
Wiecie skąd na ścieżce wzięły się lodowe odciski podeszwy buta? Przyczyną jesteśmy my sami. Otóż, gdy grunt jest zmrożony, a temperatura powietrza dodatnia, to wystarczy nacisnąć butem na warstwę śniegu lub lodu. Ulega ona wówczas zbiciu, a jak wiemy, im bardziej lód i śnieg są zbite, tym wolniej się roztapiają. Kontakt z zimnym gruntem konserwuje je jeszcze bardziej. W efekcie, gdy wokół po śniegu i lodzie nie ma już śladu, to pozostają odciski naszych butów w lodzie. Bardzo podobny efekt możecie spotkać np. na leśnej dróżce, jednak tam śnieg i lód utrzymuje się w miejscu, gdzie koła pojazdu przycisnęły do zamarzniętej ziemi śnieg. Bywa, że w lesie śniegu już nie ma, a na drodze, w postaci dwóch śladów opon, nadal się on utrzymuje.
Fot. TwojaPogoda.pl
Tysiące mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich wybrało się w góry na granicy z Omanem, aby zobaczyć pierwszy śnieg w swoim życiu. Na miejscowych górskich drogach utworzyły się gigantyczne korki, w których szczęśliwi turyści stali przez wiele godzin.
Jednak było warto, ponieważ każdy mógł ulepić bałwana i zrobić sobie fotkę na białym puchu. Jak informowaliśmy wczoraj, poniżej szczytu Dżabal al-Dżajs odnotowano minus 5,4 stopnia i była to najniższa temperatura w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w całej historii pomiarów.
W większości regionów kraju poranek przynosi nam słabe, przelotne opady śniegu. Jedynie miejscami na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej oraz w Małopolsce występują opady marznącego deszczu i mżawki, które mogą powodować niebezpieczną gołoledź. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 10 stopni na Podlasiu do minus 1 stopnia na krańcach zachodnich.
NASA opublikowała animację zdjęć satelitarnych, które ukazują nie tylko zmieniające się zachmurzenie na naszej planecie, lecz również lokalizację i natężenie opadów deszczu i śniegu, a wszystko to na podkładach temperatury wód światowych oceanów oraz prądów morskich. Filmik możecie zobaczyć w rewelacyjnej jakości 4K. Szczególnie polecamy przyjrzenie się strefom opadów przemieszczającym się nad Polską w poszczególnych porach roku.
Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień nadal będzie rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1019 hPa na Podkarpaciu do 1030 hPa na Suwalszczyźnie.