FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Poniedziałek, 06.02

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:17
06.02.2017
    Drogi i chodniki mogą być śliskie

W wielu regionach pada śnieg, zwłaszcza na północy, wschodzie i w centrum. W dodatku miejscami na południu wieczorem padał marznący deszcz powodujący gołoledź. Drogi i chodniki mogą być z tego powodu bardzo śliskie. Dlatego prosimy Was o ostrożność. @Monika ze Śląska Cieszyńskiego przesłała zdjęcie warstwy lodu zalegającej na drodze. W takich warunkach nie trudno o wypadek.


Gołoledź na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Monika Jaworska.

22:20
06.02.2017
    A na wschodzie bez zmian...

Nasz czytelnik @Paweł informuje z pogranicza polsko-białoruskiego, że zima ma się świetnie. Śnieg leży nieustannie od pierwszych dni stycznia, a więc od przeszło miesiąca. W ciągu kilku ostatnich dni pokrywa białego puchu zwiększyła się prawie 2,5 razy.

Jak wynika z pomiaru niezastąpioną linijką, w rejonie Terespola śniegu są 23 cm.


Zima w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł Reducha.

21:32
06.02.2017
    Zimowy kurs rozpoznawania drzew

Lasy Państwowe przygotowały bardzo ciekawe grafiki. Dzięki nim możecie rozpoznać gatunki drzew po pędach i pąkach, a nie tradycyjnie po liściach i korze.

20:41
06.02.2017
    Rekordowe chłody nad Zatoką Perską

Wyjątkowe chłody i opady śniegu nawiedziły kraje wybrzeży Zatoki Perskiej. W Katarze odnotowano właśnie najniższą temperaturę w całej historii pomiarów meteorologicznych. W miejscowości Abu Samrah zmierzono tylko 1,5 stopnia. Ochłodzenie nadeszło nagle, ponieważ w ciągu zaledwie 30 minut temperatura spadła o całe 7,5 stopnia. Przyczyną był wiatr, który wiał znad morza, zapewniając ciepłe powietrze. Jednak, gdy zmieni kierunek i zaczął wiać z głębi lądu, przyniósł przeszywający chłód. Rekord zimna padł również w sąsiednich Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie temperatura spadła na stokach góry Dżabal al-Dżajs, przy granicy z Omanem, do minus 5,4 stopnia. To najniższa wartość zmierzona w tym kraju na terenach niezamieszkanych.

 

19:13
06.02.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

W nocy w wielu regionach kraju spodziewamy się bardzo słabych, przelotnych opadów śniegu. Przejaśniać się będzie w dalszym ciągu tylko na Pomorzu. Temperatura minimalna wyniesie od minus 9 stopni na północnym wschodzie do minus 2 stopni na południowym zachodzie.

18:40
06.02.2017
    Kolejne etapy tworzenia się tornada

Jason Weingart stworzył mozaikę kolejnych etapów rozwoju tornada. Najpierw lej kondensacyjny dotyka powierzchni ziemi i wówczas możemy już mówić o tornadzie, następnie lej zwiększa swoje rozmiary, a wiatr nasila się, aż tornado osiąga maksimum swojej aktywności. Każdego roku na terytorium Stanów Zjednoczonych tworzy się średnio tysiąc tornad. Jednak tylko kilkadziesiąt z nich stwarza realne zagrożenie dla ludzi i ich dobytku.

17:33
06.02.2017
    Zakopane biegunem ciepła

W ostatnich dniach mamy spore zróżnicowanie temperatur. Najcieplej jest tam, gdzie zwykle jest najzimniej, a więc na terenach górzystych. To skutek silnej inwersji temperatury, a więc opadania zimnej masy powietrza i wślizgiwania się powyżej niej cieplejszego, łagodniejszego powietrza. W efekcie w tym samym czasie, gdy w Warszawie mieliśmy w ostatnich dniach całodobowy mróz, to w Zakopanem w piątek i sobotę termometry pokazały 7-8 stopni, a dzisiaj 2 stopnie. Obecnie w całym kraju mamy mróz, a to oznacza, że inwersja dobiegła końca.

16:01
06.02.2017
    Tak wyglądał styczeń na zdjęciach

Miniony styczeń okazał się w Polsce nie tylko śnieżny, ale też najmroźniejszy od 7 lat. Koniecznie zobaczcie jego piękne oblicze na naszych zdjęciach... Zobacz galerię


Fot. TwojaPogoda.pl

15:16
06.02.2017
    Korzystne strony marznącego deszczu

Lód to źródło poważnych niebezpieczeństw dla kierowców i pieszych, ale również mnóstwo radości i to nie tylko dla najmłodszych. Poślizgać się bowiem można w każdym wieku. Zobaczcie, jak wykorzystali lodowisko stworzone przez naturę młodzi mieszkańcy Białego Boru na zachodnim Pomorzu po opadach marznącego deszczu powodującego gołoledź.

14:08
06.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje całkowite zachmurzenie. Jedynie miejscami na Pomorzu niebo przejaśnia się. Słabe, przelotne opady śniegu występują miejscami na północnym wschodzie oraz w pasie od Lubelszczyzny przez Kielecczyznę po Górny Śląsk. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Jest od minus 5 stopni na Podlasiu do plus 2 stopni na Podhalu i w Bieszczadach.


Zdjęcie satelitarne w dniu 6 lutego 2017 roku o godzinie 14:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

13:42
06.02.2017
    Bardzo głęboki niż nad Atlantykiem

Nad północnym krańcem Atlantyku zrodził się głęboki układ niżowy, w którego centrum ciśnienie spadło do 930 hPa. Monstrum w postaci ślimaka jest widoczne na poniższym zdjęciu satelitarnym w godzin południowych. Przynosi na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii ulewne deszcze i porywisty wiatr. Kolejny układ niżowy jest widoczny nad środkową częścią Morza Śródziemnego. Ten przynosi ulewy i burze m.in. we Włoszech, a niebawem również na Bałkanach.

12:15
06.02.2017
    Kominy wyprodukowały śnieg

19 stycznia satelita meteorologiczny Landsat-8 uwiecznił białe plam pośród holenderskich pól. Co to takiego? Okazuje się, że to śnieg i choć naturalny, to jednak powstający w zainicjowanym przez człowieka procesie. Otóż para wodna wydobywająca się z kominów zakładów przemysłowych, a dokładniej z chłodni parowych, zaczyna resublimować, a więc zmieniać w kryształki lodowe.

W efekcie nawet wiele kilometrów od kominów to, co się z nich wydostaje, opada na ziemię w postaci śniegu. Holendrzy rzadko kiedy mają do czynienia ze śniegiem, więc białe plamy są swego rodzaju jego namiastką... Zobacz duże zdjęcie


Fot. NASA / Landsat-8.

11:09
06.02.2017
    Wichura zdemolowała Dubaj

W Dubaju, mieście położonym między wybrzeżem Zatoki Perskiej a pustyniami Półwyspu Arabskiego, wydaje się, że pogoda przez cały rok jest taka sama. Nic bardziej mylnego. O tej porze roku nad regionem przechodzą niże, którym towarzyszą porywiste wiatry, które potrafią spowodować spore zamieszanie. W miniony piątek wiało tak mocno, że jeden z licznych dźwigów runął na budynek, niszcząc fasadę hotelu Nassima Royal i zaparkowane pod nim samochody. Wybuchł pożar, który szybko się rozprzestrzeniał, blokując ruch na autostradzie.

10:27
06.02.2017
    Gdzie leży śnieg, a gdzie go nie ma?

Na zachodzie kraju śnieg roztopił się. W jednych miejscach w ostatnich dniach, a w innych już dawno temu. Na przykład w Toruniu białego puchu nie ma już od 2 tygodni. Dla porównania w Katowicach, które są jednym z najbardziej śnieżnych miejsc poza górami, śnieg leży nieustannie już od miesiąca. Wśród miast wojewódzkich najwięcej puchu mamy oficjalnie w Lublinie, aż 16 cm.

09:50
06.02.2017
    Tak zimnego stycznia nie było od 7 lat

Nie tylko w Polsce styczeń okazał się najzimniejszy od 2010 roku. Prawie w całej Europie było bardzo mroźno i śnieżnie. U nas termometry pokazały prawie minus 40 stopni. Fala mrozów pochłonęła życie kilkudziesięciu osób. Pora na bilans minionego miesiąca... Zobacz cały artykuł


Fot. TwojaPogoda.pl

09:30
06.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na przeważającym obszarze kraju jest pochmurny. Przejaśnia się i rozpogadza jedynie na Pomorzu. W centrum i na północnym wschodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Na terenach górzystych zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Podlasiu do plus 2 stopni w Bieszczadach.

08:02
06.02.2017
    Elektryczna burza nad Indonezją

Zobaczcie chmurę burzową piętrzącą się nad wulkanem na wyspie Celebes Północny na Indonezji. W krótkim czasie cumulonimbus wyprodukował kilkaset piorunów, głównie chmurowych.

07:10
06.02.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło rosnąć i tak też będzie do samego końca dnia. W tej chwili na barometrach mamy od 1012 hPa (w normie) w Małopolsce do 1021 hPa (wysokie) na Podlasiu.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news