FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Niedziela, 22.01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:30
22.01.2017
    Zorza polarna za oknami samolotu

Czasem podróż samolotem może się okazać bardziej ekscytująca niż się tego spodziewamy. Nieoczekiwanej atrakcji doświadczyli pasażerowie samolotu linii Delta lecący z Nowej Jorku do Reykjaviku na Islandii. Za oknami zobaczyli tańczącą zorzę polarną. Widok zapierał dech.

21:19
22.01.2017
    20 lat temu spadł na nią kosmiczny śmieć

Dzisiaj mija 20. rocznica pierwszego i jak do tej pory jedynego przypadku uderzenia tzw. kosmicznego śmiecia w człowieka. To szczęście w nieszczęściu miała Lottie Williams, czarnoskóra mieszkanka Tulsy w stanie Oklahoma. 22 stycznia 1997 roku o godzinie 3:30 nad ranem, Lottie wraz z dwoma znajomymi wracała do domu, wtedy ujrzeli na niebie oślepiający błysk. Pomyślała, że to "spadająca gwiazda", więc wypowiedziała życzenie. Niecałe pół godziny później Lottie poczuła uderzenie w ramię i usłyszała huk czegoś, co spadło za nią. Nikogo nie było wówczas obok niej, więc pomyślała, że klepnął ją ktoś nieznajomy i zaczęła uciekać. Wtedy okazało się, że coś spadło z nieba, co przypominało tkaninę z włókna szklanego. Znalezisko oddała do centrum astronomicznego, gdzie materiał przebadano i wówczas było już jasne, że to fragment osłony zbiornika paliwa rakiety Delta II, która rok wcześniej wyniosła na orbitę satelitę. Lottie mówi, że żyje, po to, aby o tym niecodziennym zdarzeniu opowiadać. Jak twierdzi NASA, szansa iż spadnie na nas kosmiczny śmieć wynosi tylko 1 na 3200. Lottie miała więc sporo szczęścia.


Lottie Williams i jej kosmiczny śmieć. Fot. Lottie Williams.

20:23
22.01.2017
    Nawałnica spustoszyła Sycylię

Nawałnica przeszła nad miejscowością Sciacca na Sycylii. Ulice miasta zmieniły się w rwące strumienie, które porywały samochody, a nawet przechodniów. Szkody materialne są bardzo duże. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć moment bardzo bliskiego uderzenia pioruna. 

Klatkę z tego nagrania możecie zobaczyć poniżej.


Fot. Ylenia Sutera / Weather Sicily.

19:15
22.01.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Na południu i w centrum kraju noc zapowiada się bezchmurnie, a przez to zimno, ponieważ temperatura może spadać do świtu poniżej minus 5 stopni. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno, a na północy i północnym wschodzie może padać śnieg lub marznący deszcz i mżawka. W wielu miejscach mogą się pojawić gęste mgły.

Wiatr nasilił się, co oznacza, że temperatura odczuwana np. przez policzki, będzie nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów i może się zbliżać do minus 10 stopni.

18:40
22.01.2017
    Mroźna i mglista Kotlina Jeleniogórska

@Artur uwiecznił dzisiaj ze szczytu Szrenicy w Karkonoszach malowniczną mgłę spowijającą Kotlinę Jeleniogórską. O poranku temperatura spadła w Jeleniej Górze do minus 14 stopni, a przy gruncie do minus 16 stopni. Powyżej mgły niebo było bezchmurne... Zobacz panoramę


Panorama Kotliny Jeleniogórskiej ze Szrenicy w Karkonoszach. Fot. Artur Leszczawski.

17:33
22.01.2017
    Kosztowny rok pełen kataklizmów

Według raportu Munich Re, największej firmy ubezpieczeniowo-reasekuracyjnej, na skutek klęsk żywiołowych w 2016 roku straty wyniosły aż 175 miliardów dolarów. Na dodatek tylko 50 miliardów dolarów było objętych ubezpieczeniem. Tak kosztownego roku nie było od 4 lat. Najbardziej kosztownym żywiołem były trzęsienia ziemi, które nawiedziły w kwietniu rejon miasta Kumamoto w Japonii powodując straty rzędu 31 miliardów dolarów. Zginęło wówczas 40 osób, a ponad 2 tysiące zostało rannych. Na drugim miejscu znalazła się czerwcowo-lipcowa powódź w Chinach, która pochłonęła 20 miliardów dolarów. Z kolei trzecim najdroższym kataklizmem był huragan Matthew, który spustoszył w sierpniu Wyspy Karaibskie i wschodnie regiony USA, powodując straty przekraczające 10 mld dolarów. W Ameryce Północnej tak wielu klęsk żywiołowych nie notowano od 1980 roku, a wśród nich znalazł się olbrzymie pożar lasu w okolicach Fort McMurray. Dla porównania w 2015 roku kataklizmy kosztowały nas 103 mld dolarów.

16:18
22.01.2017
    Malownicze mgły otuliły Podhale

O poranku Podhale spowiły malownicze mgły. @Rafał uwiecznił je za pomocą drona:


Mglisty poranek na Podhalu. Fot. Rafał Raczyński.


Mglisty poranek na Podhalu. Fot. Rafał Raczyński.

15:51
22.01.2017
    Słoneczne popołudnie na stoku

Piękne niedzielne popołudnie zachęca mieszkańców południowej i zachodniej Polski do aktywności poza domem. Jedni spacerują, a inni korzystają z białego puchu. @Andreas przesłał nam zdjęcie mieszkańców okolic Wieliczki, którzy zdecydowali się wykorzystać słoneczną aurę, aby rodzinnie poszusować na lokalnym stoku narciarskim.


Stacja narciarska w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Andreas.

15:10
22.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju niebo jest bezchmurne i błękitne. Na poniższym zdjęciu satelitarnym widoczna jest dzięki temu zalegająca od 20 dni pokrywa śnieżna. Nad pozostałym obszarem Polski wiszą niskie chmury warstwowe, które przysłaniają Słońce, ale na ogół nie przynoszą opadów. Miejscami pojawiają się zamglenia. Wiatr wieje słabo z kierunków południowych. Jest od minus 1 stopnia na północnym wschodzie i południowym wschodzie do 3 stopni na południu.


Zdjęcie satelitarne w dniu 22 stycznia 2017 roku o godzinie 15:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

14:05
22.01.2017
    Morza pochłaniają popularne plaże

Na jednej z plaż w Holandii ekolodzy ustawili specjalne tablice z oznaczonym prognozowanym poziomem morza w 2030 i 2050 roku. Akcja zrobiła wrażenie na spacerowiczach i plażowiczach. Dzięki niej łatwiej zrozumieć skutek postępujących zmian klimatycznych, których skutkiem jest wzrost średnich globalnych temperatur, roztapianie się lądolodów i wreszcie podnoszenie się poziomu mórz i oceanów. Plaże, które niegdyś były szerokie i pełne ludzi, w przyszłości znaczni się skurczą i pozostaną opustoszałe. Oczywiście możemy to zmienić, o ile zainteresujemy się problemem globalnego ocieplenia i zaczniemy mu przeciwdziałać.

13:21
22.01.2017
    Gigantyczne grzyby w Chinach

Grzybiarze z południowo-wschodniej prowincji Junnan w Chinach mieli nie lada szczęście. Udało im się trafić na trzy gigantyczne okazy grzybów. Kapelusz największego z nich miał aż 66 centymetrów średnicy. Ważył bagatela 4 kilogramy. Grzybiarzom pozostaje tylko życzyć smacznego.

12:02
22.01.2017
    Głodna sarenka w Legionowie

@Piotr, który mieszka zaledwie 150 metrów od Lasów Legionowskich, na północnym przedmieściu Warszawy, sfilmował głodną sarenkę, która podeszła aż do ogrodzenia i zaczęła skubać tuje.

11:21
22.01.2017
    Jaka będzie pogoda do 7 lutego?

Czy ostatnia dekada stycznia będzie równie mroźna i śnieżna, co dwie poprzednie? A może czekają nas większe zmiany w pogodzie, ociepli się, a śnieg roztopi się? Czego możemy się spodziewać w pierwszym tygodniu lutego? Czy ferie będą udane?... Sprawdź prognozę

10:29
22.01.2017
    Trąba nad włoską Sardynią

W pobliżu wybrzeży miasta Cagliari, stolicy Sardynii, włoskiej wyspy na wodach Morza Śródziemnego, pojawiła się trąba wodna.

Najprawdopodobniej lej wkroczył na ląd, ponieważ ulice Cagliari usłane są dziesiątkami połamanych drzew. Wichura uszkodziła też dachy i pozrywała linie energetyczne. Brak jest informacji o ofiarach.


Fot. Twitter / @sardegnarubata.

10:02
22.01.2017
    Historyczne zdjęcia zimy w Polsce

Zimy z prawdziwego zdarzenia są już przeszłością i możemy je podziwiać tylko na zdjęciach? Czy aby na pewno? Zobaczcie, jak wyglądały srogie i śnieżne zimy na tle ostatnich kilkudziesięciu lat na zdjęciach, które przesłali nam czytelnicy... Zobacz zdjęcia


Zima 1986/1987 w Trzebienicach w woj. małopolskim. Fot. Aleksander.

09:27
22.01.2017
    Pierwsze w tym roku ofiary tornada

Potężne tornado przetoczyło się nad Hattiesburgiem w stanie Missisipi. W ruinę obróconych zostało wiele domów. Zginęły 4 osoby. To pierwsze śmiertelne ofiary tornada w USA od początku tego roku. W sumie od 1 stycznia odnotowano już 52 tornada, najsilniejsze kategorii EF3. Ubiegły rok okazał się wyjątkowo spokojny, ponieważ zginęło "tylko" 17 osób, najmniej od 1986 roku! Mimo iż przez USA przetoczyło się 949 tornad. Oby ten rok zapisał się równie spokojnie.


Zrujnowany dom w rejonie Hattiesburga w stanie Missisipi w USA. Fot. Youtube.

08:15
22.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju niebo jest pogodne, jednak na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i południowej Wielkopolsce zalegają gęste mgły, które mogą ograniczać widoczność do 100-300 metrów. Miejscami na wschodnim wybrzeżu oraz w północno-wschodniej części kraju pada deszcz i mżawka, w tym drugim regionie opady marzną i powodują gołoledź. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje słabo z kierunków południowych. Temperatura wynosi od minus 15 stopni w kotlinach górskich do plus 2 stopni na środkowym wybrzeżu.

08:00
22.01.2017
    Olbrzymi wstrząs na Pacyfiku

Gigantyczne trzęsienie ziemi M8.0 nawiedziło o godzinie 5:30 Papuę-Nową Gwineę na Oceanie Spokojnym. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na wyspie Bougainville, zamieszkiwanej przez 40 tysięcy ludzi. Ognisko położone było 160 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Nie ma więc zagrożenia tsunami. Siła wstrząsu była na tyle duża, że szkody przez nie poczynione mogą się okazać bardzo poważne. Niebawem więcej informacji.


Epicentrum trzęsienia ziemi na Wyspach Salomona. Fot. USGS.

07:30
22.01.2017
    W 2016 roku urodziło się 27 pand

W chińskim Chengdu, gdzie rozpoczyna się Festiwal Wiosny, pokazano wszystkie 27 pand wielkich, które przyszły na świat w 2016 roku. Aż 10 spośród nich to pary bliźniąt, które bardzo często rodzą się w sztucznym środowisku. Panda wielka to gatunek narażony na wyginięcie. Szacuje się, że na wolności w 12 rezerwatach w środkowych Chinach żyje kilkaset osobników, co stanowi około 67 procent całej populacji tego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych.

07:08
22.01.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło powoli spadać, ale pozostaje wysokie. W tej chwili na barometrach mamy od 1031 hPa na północnym zachodzie do 1036 hPa na południowym wschodzie.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news