FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Sobota, 21.01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:01
21.01.2017
    Drogi i chodniki niczym lodowisko

To będzie bardzo ciężka noc i poranek, ponieważ nie dość, że po popołudniowych roztopach znów chwycił mróz, to jeszcze przy ujemnej temperaturze pada deszcz lub mżawka, pojawiają się też bardzo gęste mgły osadzające szadź. W niektórych regionach kraju może dojść do sytuacji kryzysowej, ponieważ drogi i chodniki mogą się zmieniać w lodowisko. Może też dojść do oblodzeń linii energetycznych i trakcji oraz ich uszkodzeń, a co za tym idzie, przerw w dostawach prądu i opóźnień w ruchu kolejowym... Sprawdź ostrzeżenia

22:24
21.01.2017
    Niemal całe Niemcy pod śniegiem

Niebo nad przeważającym obszarem Niemiec rozpogodziło się, dzięki czemu możemy zobaczyć zalegający tam śnieg. Nie jest to częsty widok, aby jednocześnie niemal cały nasz zachodni sąsiad znajdował się pod białym puchem, dlatego warto go zapamiętać. Śniegu nie ma w regionach północno-zachodnich oraz w dolinie Renu. Rzeka, która ochładza się znacznie wolniej od powietrza, działa niczym grzejnik m.in. dla Frankfurtu, gdzie śniegu nie ma. Dla porównania na górujących nad Renem szczytach górskich pasma Taunus śniegu jest nawet 25 cm.


Fot. NASA.

21:16
21.01.2017
    Smog spowija Śląsk i Małopolskę

Na Śląsku i w Małopolsce mamy fatalną jakość powietrza. Nasilający się mróz i słaby wiatr sprawiają, że wyziewy z kominów nie rozwiewają się, lecz opadają i nas trują. Najgorzej jest w południowej części Dolnego Śląska, na Górnym Śląsku i w rejonie Krakowa. Tam dopuszczalne normy jakości powietrza są przekroczone nawet kilkukrotnie. Smog utrzyma się przez całą noc i zacznie ustępować dopiero o poranku. Na pozostałym obszarze kraju mamy dobrą lub umiarkowaną jakość powietrza, tam alarmu smogowego nie ma... Sprawdź jakość powietrza


Aktualny Indeks Jakości Powietrza w Polsce. Dane: GIOŚ.

20:42
21.01.2017
    Na Śnieżce cieplej niż w Jeleniej Górze

Dzisiaj na południu kraju mieliśmy inwersję temperatury. Wczesnym popołudniem na Dolnym Śląsku im wyżej się znajdowaliśmy, tym wyższa była temperatura. Około godziny 12:30 w Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy odnotowano minus 1,2 stopnia. W tym samym czasie na szczycie Śnieżki zmierzono plus 4,3 stopnia. Jak wygląda inwersja temperatury? Zobaczcie to na poniższej grafice:

20:18
21.01.2017
    A gdyby planety zastąpiły Księżyc...

Jak wyglądałoby ziemskie niebo, gdyby w miejscu Księżyca znalazły się poszczególne planety naszego Układu Słonecznego? Możecie to zobaczyć na poniższej animacji. Dodajmy, że zachowane zostały wszystkie proporcje planet i ich odległość od Ziemi.

Niestety, z powodu sił grawitacji, Ziemia zmieniłaby swoją orbitę, doszłoby również do zmiany kąta nachylenia jej osi, co pociągnęłoby za sobą katastrofalne skutki dla naszego cywilizacji. Jednak pomarzyć zawsze możemy...

19:11
21.01.2017
    2016 rok w pigułce na zdjęciach

Widzieliście najlepsze zdjęcia 2016 roku? To teraz zobaczcie pokaz slajdów. Nastrojowa muzyczka i urokliwe krajobrazy polskich lasów, łąk, pól, rzek i jezior z pewnością poprawią Wam humor :)

18:45
21.01.2017
    W dzień na plusie, w nocy na minusie

Popołudnie w całym kraju przyniosło niedużą odwilż. Termometry pokazały przeważnie od 1 do 3 stopni. Pokrywa śnieżna, która utrzymuje się od blisko 20 dni, zaczęła się roztapiać, najszybciej tam, gdzie było słonecznie, czyli na południu Polski. To się jednak zmieni w nocy. Dlaczego?

Ponieważ w wielu regionach kraju przyniesie ona spadek temperatury poniżej zera. Najzimniej ma być na południu i południowym wschodzie, gdzie za sprawą rozpogodzeń ciepło zacznie gwałtownie promieniować, a temperatura obniży się nawet poniżej minus 5 stopni. To oznacza, że wszędzie, gdzie za dnia pojawiły się roztopy, noc przyniesie zjawiska lodowe. Drogi i chodniki pokryje warstwa lodu i będzie bardzo ślisko. Prosimy o ostrożność... Sprawdź ostrzeżenia

17:38
21.01.2017
    Chorwacja w okowach śniegu

U nas można mówić o bardzo łagodnej zimie w porównaniu z tym, z czym przyszło się mierzyć mieszkańcom Włoch czy krajów Bałkańskich. Tam spadły gigantyczne ilości śniegu. Miejscami zaspy mają ponad 3 metry. Zima nie ominęła również Chorwacji, którą Polacy coraz chętniej odwiedzają w wakacje. Jednak teraz mało kto chciałby tam pojechać, bo wychodząc rano do pracy takie oto widoki można było ujrzeć w miejscowości Ravna Gora...


Fot. Ivan Pizent / Cyclone of Rhodes / Facebook.

16:11
21.01.2017
    Zima dotarła aż północnej Afryki

Niecodzienne krajobrazy można spotkać na pustyniach północnej Afryki. Na skutek fali chłodów, która spłynęła nad Europę i powędrowała dalej na południe, przekraczając wody Morza Śródziemnego, w Algierii spadło sporo śniegu. Biały puch przykrył pustynne piaski. Miejscowa ludność jest zaskoczona zjawiskiem, ponieważ śnieg widuje się niezmiernie rzadko.


Śnieg na pustyni w Algierii. Fot. Météo Algérie / Facebook.


Śnieg na pustyni w Algierii. Fot. Météo Algérie / Facebook.


Śnieg na pustyni w Ain Essafra w południowej Algierii. Fot. Ac Mà.

15:00
21.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko na południu kraju można liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, w wielu miejscach również mokro, z powodu opadów deszczu i mżawki, a na Podkarpaciu także śniegu. Lokalnie zalegają gęste mgły, które ograniczają widoczność poniżej 500 metrów. Na zachodzie kraju wieje z południowego zachodu, a we wschodnich regionach z północnego zachodu. Jest od minus 2 stopni w Bieszczadach do 3 stopni na Pomorzu.

14:44
21.01.2017
    Rzeka Moskwa jak dzieło sztuki

Zima w Moskwie jest piękna. Spacerowicze zachwycają się rzeką Moskwą, która dzięki pokrywie lodowej zmieniła się w istne dzieło sztuki. Obecnie w rosyjskiej stolicy ociepliło się, ale na krótko, bo w przyszłym tygodniu spodziewane są nawet 25-stopniowe mrozy.

13:29
21.01.2017
    Kotłujące się chmury nad Australią

Na południowej półkuli, gdy u nas jest zima, panuje lato. W samym jego środku nad Australią przetaczają się spektakularne burze. Jedną z nich sfilmowano na wschodnim wybrzeżu. Zobaczcie jak kotłowały się chmury cumulonimbus w przyspieszeniu (time lapse).

12:01
21.01.2017
    Książka do czytania na mrozie

Fundacja Kapucyńska i agencja Walk przygotowały niezwykłą książkę "Niewidzialni", którą przeczytać możecie tylko, gdy temperatura spada poniżej zera. Na mrozie ujawnia się bowiem tekst napisany specjalnym atramentem. Okładka przypomina karton posklejany taśmą, a w środku znaleźć można teksty napisane przez bezdomnych, które mają zwrócić uwagę na problemy osób na co dzień zmagającymi się z problemami braku stałego dachu nad głową. Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz tym bardziej Ci zimno. Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz o czym tekst traktuje.

"Niewidzialni" są po to, żeby czytać ją pod gołym niebem, bo tam powstała. Żeby poznać historie ludzi, których życie skazało na bezdomność. Żeby opowiedzieć potem o tym doświadczeniu gdzie tylko się da. Żebyś Ty i ludzie, z którymi masz kontakt, mogli zobaczyć w bezdomnym Bezdomnego Człowieka. Może wtedy, gdy następnym razem miniecie go na ulicy, nie będzie on już jednym z Niewidzialnych.

Książka kosztuje 155 złotych, z czego 55 złotych to koszta produkcji i wysyłki, a 100 złotych przeznaczanych jest na wsparcie jadłodajni dla osób bezdomnych przy ul. Miodowej w Warszawie.

11:22
21.01.2017
    Bez Słońca nie możemy żyć

@Witek przygotował filmik, który obrazuje piękno Słońca nad Polską.

10:08
21.01.2017
    Pogoda pod Wielką Krokwią

W Zakopanem w ten weekend po raz 38. odbywać się będą zawody Pucharu Świata. Pod Wielką Krokwią pogoda nie powinna przeszkadzać skoczkom. Niestety, turyści, którzy przybyli do stolicy polskich Tatr pięknie ośnieżonych szczytów nie zobaczą z powodu bardzo niskiej podstawy chmur, która ma postać mgły, co chwilę obniżającej się i unoszącej. Na szczęście wiatr nie powinien pokrzyżować planów organizatorów konkursów, ponieważ będzie wiać słabo z północy. Temperatura powinna oscylować na poziomie lekkiego minusa. Ważne jest także to, że nie powinno padać. Pozostaje tylko trzymać kciuki za naszych skoczków. Tak teraz wygląda Zakopane:

09:15
21.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek prawie w całym kraju, jedynie poza Śląskiem i Małopolską, jest pochmurny. W wielu miejscach występują słabe opady deszczu lub mżawki, a na południowym wschodzie również śniegu. Niebezpiecznie jest na Dolnym Śląsku i w Małopolsce, gdzie miejscami pada marznąca mżawka. Na północy kraju lokalnie zalegają mgły ograniczające widoczność do 100-300 metrów. Wiatr wieje słabo z zachodu i południowego zachodu. Temperatura w północnej połowie kraju jest dodatnia, zaś w południowej ujemna.

08:44
21.01.2017
    Śnieg roztapia się, ale powoli

Śnieg niemal w całym kraju leży już od prawie 20 dni. Mimo, że rozpoczęła się odwilż, to jednak nadal nie dotarła ona na krańce południowe i tam też pokrywa śnieżna roztapia się najwolniej. Przyczyną jest m.in. zamarznięty grunt. Najwięcej śniegu nadal leży w Rzeszowie i Katowicach, około 20 cm. Najmniej jest go miejscami na zachodzie i w centrum, tylko 1-2 cm. W górach możemy się spodziewać nawet do 125 cm śniegu na Kasprowym Wierchu.

07:39
21.01.2017
    Piękno wschodzącego Słońca

Jeśli od kilku dni z powodu niskich chmur nie widzieliście Słońca i przez to skarżycie się na nienajlepsze samopoczucie, to mamy dla Was piękny filmik, który ukazuje wstający dzień. Tak mógł wyglądać dzisiejszy wschód Słońca, gdyby tylko niebo było pogodne:

07:05
21.01.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie dzisiaj rosnąć, jednocześnie lekko wahając się. Barometry pokazują teraz od 1027 hPa na północnym wschodzie do 1034 hPa na południu kraju.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news