Nadciąga kolejna fala gwałtownych burz. W których regionach tym razem dadzą się we znaki?

Dosłownie jeden dzień na terytorium naszego kraju nie odnotowaliśmy ani jednej błyskawicy. Jednak w połowie tygodnia burze wracają, a wraz z nimi ulewne deszcze, gradobicia i wichury, znów mogące powodować szkody. Które regiony tym razem są zagrożone?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

We wtorek piękną pogodę niemal w całej Polsce zapewniał pogodny wyż znad Bałkanów. Jednak w środę nadciągnie pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie nam postępujące załamanie pogody... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i północnym zachodzie chmurzy się, a miejscami słabo pada. Na pozostałym obszarze mamy zupełnie wolne od chmur niebo. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi od 16 stopni w strefie zachmurzenia do 22 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 lipca 2020 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 lipca 2020 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Futbol na huraganowym wietrze

Obserwatorzy meteorologiczni na Górze Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire znani są z tego, że stawiają czoła najbardziej skrajnym zjawiskom pogodowym, a zwłaszcza huraganowej sile wiatru. Tym razem postanowili pokazać Wam, jak przygotowują się do tegorocznego sezonu futbolu amerykańskiego. No cóż, nie jest łatwo...

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest stabilne i wynosi od 1005 hPa (obniżone) na północy do 1014 hPa (umiarkowane) na południu kraju. Biomet będzie niekorzystny, co może się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Porównanie suszy i powodzi na Wiśle z lotu ptaka w 4K

Jeszcze pod koniec kwietnia Wisła w rejonie Warszawy niemal całkowicie wyschła, ujawniając swoje dno. Teraz, zaledwie po 2 miesiącach, płynie nią 5-metrowa fala wezbraniowa. Tylko u nas zobaczycie z lotu ptaka, jak bardzo zmieniło się oblicze największej polskiej rzeki.

Chmura szelfowa w przyspieszeniu

Świetne nagranie polatkowe (w przyspieszeniu) z przejścia chmury szelfowej nad Białą Podlaską.

Superkomórka prawoskrętna

Nasz czytelnik na Opolszczyźnie uwiecznił ładnie wykształconą superkomórkę prawoskrętną, która przyniosła silne porywy wiatru i krótkotrwały, intensywny opad deszczu.

Zdjęcie dnia: Podlaskie jeziora i lasy

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Sonda: Podoba się Wam pogoda?

Słonecznie i umiarkowanie ciepło? Odpowiada Wam taka pogoda? Głosujemy!

Piorun może Cię porazić na ulicy

Podczas burzy nigdzie nie można się w pełni czuć bezpiecznie, zwłaszcza na ulicy. Błyskawice doziemne uderzają w wyższe budowle oraz metalowe przedmioty. Kilkanaście lat temu zdarzył się tragiczny wypadek, piorun śmiertelnie poraził przechodnia w centrum Krakowa. 6 lat temu niewiele brakowało do powtórki. Podkręćcie dźwięk i posłuchajcie tego przerażającego huku.

Zajrzeć w oko huraganu

Oko huraganu to jego centralna część, gdzie ciśnienie jest najniższe, a wiatr niemal całkowicie ustaje. Jeśli oko jest rozbudowane, to wówczas jego średnica może przekraczać 20 kilometrów, a za pośrednictwem satelity możemy zajrzeć do jego wnętrza. Na poniższym zdjęciu widoczne jego oko huraganu Michael, a na jego dnie granatowe wody Atlantyku, 15 kilometrów poniżej wierzchołka chmur budujących wał okalający cykloniczne oko.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Turcja i Grecja okiem astronauty

Paolo Nespoli, włoski astronauta, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uwiecznił z wysokości 400 kilometrów rozświetloną w mrokach nocy Turcję, Grecję oraz ciemne wody Morza Czarnego i Śródziemnego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Chmury niczym pogięta kartka

@Filip uwiecznił nad Kujawami ciekawe chmury, który przypominały pogiętą kartkę papieru:

Chmury stratocumulus w Kościelcu w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Filip.
Chmury stratocumulus w Kościelcu w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Filip.

Dzieło fal grawitacyjnych

Niesamowite zjawisko na niebie. Fale grawitacyjne w stabilnej atmosferze, czyli przy temperaturze potencjalnej rosnącej wraz z wysokością nad powierzchnią ziemi, uformowały chmury na kształt fal morskich. Najlepiej wygląda to w przyspieszeniu.

Drapacze chmur w morzu mgły

Mgła to nic innego, jak miniaturowe, niemal niewidoczne gołym okiem krople wody, które widzimy tylko dlatego, że się grupują w większą strukturę. Czym się różni chmura od mgły? Tylko tym, że nie sięga powierzchni ziemi. Zobaczcie, jak w przyspieszeniu mgła kotłuje się pod osłoną nocy nad Portland, największym miastem amerykańskiego stanu Oregon.

Polana Chochołowska zamknięta!

Dzisiaj i jutro zamknięte dla ruchu turystycznego będą szlaki wiodące z Polany Chochołowskiej na Wołowiec, Rakoń i Czubik Trzydniowiański. Nieczynne będzie też schronisko na Polanie Chochołowskiej. Przyczyną są względy bezpieczeństwa podczas przewożenia śmigłowcem 60 metrów sześciennych drewna potrzebnego do remontu szlaków.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wreszcie więcej słońca

Dzisiaj liczymy na poprawę pogody. Najsłoneczniej będzie na południu i w centrum kraju, gdzie niebo powinno być błękitne. Łapcie promienie słoneczne, ile tylko możecie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pogodny, w wielu miejscach bezchmurnych. Najwięcej chmur gromadzi się nad pograniczem Wielkopolski, Kujaw i Ziemi Łódzkiej, ale nie przynoszą one opadów. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Temperatura wynosi od 16 do 19 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 czerwca 2020 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 czerwca 2020 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Chmura w kształcie kobiety

Kształty chmur nie przestają pobudzać naszej wyobraźni. Niektórzy widzą w nich twarze znanych osób, a inni nawet ich całe sylwetki. Tak właśnie stało się we wschodnich Chinach, gdzie na niebie ujrzano obłok do złudzenia przypominający sylwetkę kobiety. Niektórzy widzieli w nim słynną Pocahontas z bajki. To oczywiście pareidolia, czyli zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili wynosi od 1006 hPa (obniżone) na północy do 1012 hPa (umiarkowane) na południu kraju. Biomet wreszcie się poprawi, powinniśmy się czuć lepiej.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej