Nad zachodnie i południowe województwa dotarły deszcze, miejscami połączone z burzami, gradem i porywistym wiatrem. Najsilniejsze zjawiska obserwujemy na Dolnym Śląsku. Wieczorem i w nocy w regionie nadal będzie niespokojnie. Kierowców prosimy o ostrożność.
Zdjęcie dnia: Wśród zbóż
Spacer wśród szumiących na wietrze zbóż. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.
Drzewa są znacznie bardziej wrażliwe na suszę niż wcześniej sądzono
Naukowcy dowiedli, że drzewa w różnych regionach świata są znacznie bardziej wrażliwe na skutki suszy niż sądzono. To może mieć poważne konsekwencje w przypadku postępujących, i to w coraz większym tempie, zmian klimatycznych.
Naukowcy są zgodni co do tego, że zmiany klimatyczne będą sprzyjać pogodowym ekstremom. W jednych regionach sumy opadów będą się zmniejszać, a w innych zwiększać. To oznacza, że może dochodzić do... Zobacz cały artykuł >>>
Zakrywają lodowiec płótnem. Po co?
Lodowiec Rodanu w Alpach Urneńskich jest jedną z największych atrakcji turystycznych Szwajcarii. Jednak z powodu ocieplenia klimatu w ciągu ostatnich 160 lat skrócił się o niemal 400 metrów. Aby zapobiec jego topnieniu naukowcy pokryli go specjalnym płótnem zdolnym odbijać większą część padających na niego promieni słonecznych, w ten sposób ograniczając jego topienie nawet o 70 procent. Jednak, o ile można ten proces spowolnić, to jednak nie można go zatrzymać.
Tak wygląda lawa z bliska
Kilauea to jednej z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, który wybucha nieustannie od ponad 30 lat, ku uciecze milionów turystów odwiedzających każdego roku Hawaje. Mogą oni zachwycać się widokiem rozżarzonej do czerwoności lawy zatapiającej się w wodach Pacyfiku. Do lawy o temperaturze 1300 stopni lepiej się nie zbliżać, dlatego podziwiajcie ją z bezpiecznej odległości na poniższym nagraniu.
Dramatyczny moment połączenia dwóch galaktyk spiralnych
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała fotografię wykonaną przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Widoczny jest na niej dramatyczny moment zderzenia i połączenia się dwóch galaktyk spiralnych. Wydarzenie to miało miejsce 350 milionów lat świetlnych od nas, czyli doszło do niego 350 milionów lat temu. Obraz zachwyca i jednocześnie przeraża. W trakcie połączenia galaktyk, tysiące gwiazd zostanie wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną, wraz ze swoimi układami planetarnymi.
Całkiem możliwe, że na tych planetach dojdzie do wielkich kataklizmów, które mogą zakończyć żywot egzystujących tam stworzeń. Proces połączenia galaktyk przebiega dynamicznie, ale tak naprawdę będzie trwał miliony lat, aż wszystko się ponownie ułoży w jedną większą całość. Chociaż widzimy kolejną kosmiczną katastrofę, to jednak w trakcie tego zjawiska bezustannie tworzą się nowe gwiazdy, w widocznych na zdjęciu niebieskich regionach, czyli tzw. gwiezdnych żłobkach. Naszą galaktykę, Drogę Mleczną, również czeka podobny los. Za 3,7 miliarda lat zderzymy się z galaktyką Andromedy. Przebieg tego wydarzenia może przypominać powyższe obrazy uwiecznione przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Koniecznie zobaczcie filmik.
Poranny wylot z Katowic
Zabieramy Was w podróż samolotem z Katowic. Podczas startu z Pyrzowic zobaczycie malownicze mgły spowijające obniżenia terenu na Wyżynie Śląskiej i spektakularny widok na Tatry oświetlone promieniami wschodzącego Słońca.
Polski wynalazek uchroni samoloty przed uderzeniami piorunów
Każdy samolot rejsowy przynajmniej raz na rok jest uderzany przez piorun. Wynikłe z tego szkody są niezwykle kosztowne dla linii lotniczych, dlatego polscy naukowcy opracowują specjalny polimer, który ma to zmienić.
Samoloty codziennie wlatują w chmury burzowe, których wierzchołki sięgają nawet wysokości kilkunastu kilometrów. Choć piloci starają się je omijać, to jednak w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie burze są codziennością... Zobacz cały artykuł >>>
Co się teraz dzieje w pogodzie?
Poranek jest pogodny, poważniej chmurzy się tylko na krańcach południowych i na północnym wschodzie. Wiatr wieje słabo z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od 11 stopni na północnym wschodzie do 18 stopni na południowym zachodzie kraju.
Wspinaczka na „króla Tatr”
Usiądźcie wygodnie. Zapraszamy Was na wspinaczkę na Gerlach, najwyższy szczyt Tatr, drogą Martina, od przełęczy Tetmajera. Poznajcie razem z nami kolejne oblicze „króla Tatr”.
Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
Ciśnienie jest obniżone i kolejny dzień z rzędu będzie szybko spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1001 hPa na zachodzie do 1003 hPa na południowym wschodzie i północy kraju. Biomet pozostanie korzystny, tylko podczas opadów będzie się przejściowo pogarszać.
10. rocznica powodzi w Polsce
Mija właśnie 10. rocznica powodzi, jaka nawiedziła dorzecza największych rzek w Polsce. Fal wezbraniowych było kilka, rozłożyły się one w czasie na maj, czerwiec i wrzesień. Za każdym razem poprzedzone one były wyjątkowo ulewnymi deszczami. Bilans okazał się dramatyczny. Zobaczcie na filmie, co wtedy przeżywaliśmy.
Zdjęcie dnia: Zielony kopiec mrówek
Masyw Ślęży przypomina z lotu ptaka wielki, zielony kopiec mrówek. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.
Sonda Juno uwieczniła niesamowity cyklon w atmosferze Jowisza, który na pierwszy rzut oka przypomina różę. Atmosfera największej planety w naszym Układzie Słonecznym jest pełna takich wirów, niektórych o średnicy nawet tysiąca kilometrów. Naukowcy nazywają je burzami, mimo iż nie jest pewne, czy w ogóle dochodzi tam do wyładowań elektrycznych. Nazwa taka wzięła się stąd, że wyglądają one jak ziemskie cyklony.
Panorama polskiej stolicy
Coraz częściej podróżujemy samolotami i możemy podziwiać powierzchnię ziemi z nietypowej perspektywy, bo z dużej wysokości. Gdy tylko pogoda dopisuje, widoki za samolotowym oknem są niesamowite. Zobaczcie od góry największe polskie miasto, zamieszkiwane wraz z przedmieściami przez prawie 2 miliony ludzi.
Za 10 lat tysiące ludzi zamieszka w podwodnych miastach
W obliczu zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, wzrostem poziomu mórz, trzęsieniami ziemi i tsunami, projektanci myślą, jak będzie wyglądało nasze życie w miastach przyszłości.
Większość architektów uważa, że najlepszym wyjściem będzie zbudowanie miast unoszących się na wodzie lub pływających pod nią. Konstrukcja Ocean Spiral City, bo tak nazwano to miasto... Zobacz cały artykuł >>>
Nisarga atakuje Bombaj
Bombaj, stolicę finansową Indii, nawiedził najpotężniejszy cyklon tropikalny w historii miasta. 20 milionów ludzi zagrożonych jest ulewami, powodziami i huraganowym wiatrem. W obawie przed żywiołem z nadmorskich dzielnic ewakuowano w głąb lądu 100 tysięcy mieszkańców. Szkody mogą się okazać bardzo poważne i kosztowne.
Cepry tańczące na Kasprowym
Co turyści potrafią robić na Kasprowym Wierchu w Tatrach? Tańczyć! Grupa młodych ceprów postanowiła pobawić się w rytmach muzyczki płynącej z głośniczka. Myśleli, że nikt ich nie widzi, ale w obserwatorium meteorologicznym zawsze ktoś ma szychtę i patrzy przez okno...
Polacy opłynęli Antarktydę
Polscy żeglarze dokonali niezwykłego wyczynu, opłynęli jachtem Antarktydę bez zawijania po drodze do portu. Wykonanie pełnej pętli, wynoszącej 18 920 kilometrów, zajęło im 72 dni, 5 godzin, 33 minuty i 43 sekundy. W międzyczasie przepłynęli przez wszystkie 12 antarktycznych mórz, trzymając się nieustannie na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Zrobili to jako pierwsi w historii. Zobaczcie, jak tego dokonali.
Co się teraz dzieje w pogodzie?
Na zachodzie jest pogodnie, miejscami bezchmurnie. Na wschodzie chmurzy się, ale z przejaśnieniami, miejscami pada deszcz. Wiatr wieje z północy słabo i umiarkowanie. Temperatura wynosi od 13 stopni na wschodzie do 18 stopni na zachodzie.