Ścieżka tornada okiem satelity

22 i 23 kwietnia nad Teksasem w USA przetoczyły się potężne burze superkomórkowe, które przyniosły tornada. Jedno z nich siało spustoszenie w rejonie miasta Jasper. Niszczycielska ścieżka tego tornada widoczna jest na zdjęciu satelitarnym (białe strzałki). To powalone drzewa, zrujnowane zabudowania i spustoszone pola uprawne na dystansie aż 60 kilometrów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Rozszalałe rzeki zalewają domy

Jeszcze jedno spektakularne nagranie z Bandungu na indonezyjskiej Jawie, gdzie w obawie przed powodzią swoje zatapiane domy opuściło ponad 80 tysięcy osób. To już trzecia dramatyczna powódź od początku tego roku.

Wiosna w mieście

Wiosna w mieście ma swój wyjątkowy urok, gdzie wszechobecny, paskudny beton i asfalt przyozdabiają rozkwitające ogrody i zieleniące się drzewa. Pełne barw kwiaty odbijają się w szklanych fasadach biurowców. Zobaczcie to na świetnym filmie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północnym zachodzie jest pogodnie, nawet bezchmurnie. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a na południu, wschodzie i w centrum kraju występują opady deszczu, w wielu miejscach o charakterze ciągłym. Wiatr wieje chwilami silnie z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 3-4 stopni na południu do 11 stopni na północnym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Trzęsienie ziemi na Portoryko

Portoryko od kilku miesięcy nawiedzają trzęsienia ziemi, które powodują lokalne szkody. Mieszkańcy tej karaibskiej wyspy wciąż jeszcze nie poradzili sobie ze skutkami tropikalnego huraganu Maria z 2017 roku, a kolejne kataklizm nie pozwala im zmrużyć oka. Wstrząs o sile M5.5 spowodował głównie uszkodzenia elewacji historycznych budynków.

Tłumy na plażach w Korei Płd.

Wraz ze spadkiem liczby zachorowań na koronawirusa plaże w Korei Południowej znów wypełniły się po brzegi urlopowiczami. Niestety, plażowicze nie zawsze zachowują zalecaną ostrożność, a stąd już niedaleka droga do drugiej fali zachorowań.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie bardzo wolno rośnie. W tej chwili barometry pokazują od 1006 hPa (obniżone) na północnym wschodzie do 1020 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Biomet przeważnie będzie niekorzystny, jedynie na zachodzie i północy zacznie się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Deszczowo na wschodzie

Noc i poranek na wschodzie kraju zapowiadają się pochmurno i deszczowo. Opadów doczekają się mieszkańcy Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia, gdzie ostatnio padało słabo. Deszczowo będzie tam także przez całą środę. W sumie spadnie nawet 15-20 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Deszczowo na wschodzie

Świetna widzialność

@Bartłomiej wykorzystał rewelacyjną widzialność poziomą i z Długołęki uwiecznił nie tylko górujący nad Wrocławiem wieżowiec Sky Tower, ale też odległy aż o 45 kilometrów Masyw Ślęży.

Masyw Ślęży widoczny z Długołęki, z odległości 45 kilometrów. Fot. Bartłomiej / TwojaPogoda.pl
Masyw Ślęży widoczny z Długołęki, z odległości 45 kilometrów. Fot. Bartłomiej / TwojaPogoda.pl

Rosomak kontra wilk

Niecodzienne starcie pośród śniegu. Rosomak gryzie wilka w ogon, a ten mu oddaje. Sędzią tej walki jest ptak.

Fala upałów na zachodzie Europy

Na zachodzie Europy panuje wyjątkowo wczesna fala upałów. Tak ciepłego początku maja we Francji jeszcze nie było. W Cambo-les-Bains odnotowano aż 35,4 stopnia. Poprzedni rekord ciepła sprzed lat z miejscowości St-Martin-de-Hinx wynosił 35,1 stopnia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: W centrum stolicy

Kto uwierzy, że takie niezwykłe okoliczności przyrody można spotkać niemal w centrum Warszawy?! Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Najcieplej na Podlasiu

Dzisiaj najcieplejszym regionem w kraju są... Suwalszczyzna i Podlasie. Termometry pokazują tam 17 stopni w cieniu. Dla porównania tam, gdzie zwykle jest najcieplej, czyli na zachodzie i południu kraju, temperatura sięga 10-12 stopni. Jeszcze zimniej jest na Warmii, zaledwie 7 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Różne rodzaje opadów

Na zachodzie kraju występują przelotne, ale chwilami obfite opady deszczu. Między kolejnymi falami opadów niebo przejaśnia się, a nawet rozpogadza. Na wschodzie kraju opady mają zupełnie inny charakter, są ciągłe o natężeniu małym i umiarkowanym. Z każdego rodzaju deszczu cieszymy się podczas panującej suszy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wiatr zdmuchiwał spacerowiczów

W hiszpańskim Bilbao morska bryza osiągała prędkość 95 km/h, powalając z nóg spacerowiczów przechadzający się nadmorskimi deptakami. W mieście wichura połamała wiele drzew, które tarasowały ulice, utrudniając ruch. Strażacy usuwali konary i zabezpieczali uszkodzone zadaszenia na budynkach. W innych miejscach północnego wybrzeża Hiszpanii wiało nawet do 130 km/h.

Kolejna powódź na Indonezji

22 tysiące domów znalazło się w wodzie, gdy ulewne deszcze w zachodniej części wyspy Jawa na Indonezji doprowadziły do powodzi. W pośpiechu musiało się ewakuować przeszło 81 tysięcy osób. To już trzecia fala powodzi w tym regionie od początku roku.

Zimni ogrodnicy ani myślą nam odpuścić. Przymrozki mogą siać spustoszenie na polach i w sadach

Zimni ogrodnicy w tym sezonie dadzą nam popalić. Przed nami kilka naprawdę zimnych dni z temperaturami spadającymi o porankach poniżej zera, miejscami znacznie, zaś popołudniami nie przekraczającymi 10 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tegoroczny sezon rolniczy, ogrodniczy i sadowniczy rozpoczął się wyjątkowo fatalnie. Uprawom we znaki daje się nasilająca się susza, a także bardzo częste przymrozki. Wegetacja po rekordowo ciepłej zimie rozpoczęła się nadzwyczaj wcześnie, dlatego późne fale chłodów są bardzo szkodliwe... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Mazowsze i Kielecczyznę po Małopolskę jest pochmurno z ciągłymi opadami deszczu o małym i umiarkowanym natężeniu. Na wschodzie kraju jeszcze jest pogodnie, ale wkrótce zachmurzy się i zacznie padać. Na zachodzie po opadach rozpogodziło się. Wiatr wieje chwilami silniej z zachodu. Temperatura wynosi od 7 stopni w opadach do 12 stopni na wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mglisty poranek w Bieszczadach

Mglisty majowy poranek wśród bieszczadzkiego lasu.

Zdezynfekowali plażę... chlorem

Władze hiszpańskiej miejscowości Zahara de los Atunes, niedaleko Kadyksu, podczas epidemii koronawirusa postanowiły zdezynfekować 2-kilometrową plażę... roztworem wybielacza. Chlor spowodował skażenie chemiczne i zarazem katastrofę ekologiczną. Tymczasem plaża i jej wydmy są chronionym obszarem lęgowymi ptaków wędrownych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej