Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (umiarkowane) na wschodzie do 1018 hPa (podwyższone) na zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny, co może oznaczać ból głowy, senność i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Uwaga! Przymrozki

W noc i poranek znów przyniosą przymrozki, tym razem przede wszystkim na zachodzie i północnym wschodzie kraju. Poniżej zera będzie tam zarówno przy gruncie, jak i na wysokości 2 metrów nad ziemią. Rolnicy i sadownicy powinni zabezpieczyć swoje uprawy przed wpływem niskiej temperatury.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nawałnica przewracała maszty

W mieście Pune w Indiach podczas gwałtownej burzy porywisty wiatr przewrócił maszt telekomunikacyjny na budynek mieszkalny. Pomimo zniszczeń nikomu nic się nie stało.

Zdjęcie dnia: Warszawski kres dnia

Wspaniała panorama Warszawy o zachodzie słońca. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Pękła tama w Uzbekistanie

Ponad 75 tysięcy osób ewakuowano ze swoich domów na obszarach przygranicznych Uzbekistanu i Kazachstanu po przerwaniu zapory wodnej Sardoba na rzece Syr-daria, po stronie uzbeckiej. Zalaniu uległo wiele domów w kilkudziesięciu miejscowościach, w wyniku czego rannych zostało 50 osób.

Tajemnica mgły w San Francisco

Mgła to nic innego, jak miniaturowe, niemal niewidoczne gołym okiem krople wody, które widzimy tylko dlatego, że się grupują w większą strukturę. Czym się różni chmura od mgły? Tylko tym, że nie sięga powierzchni ziemi. Zobaczcie, jak w przyspieszeniu mgła kotłuje się nad San Francisco, gdzie jest częstą ozdobą słynnego mostu Golden Gate.

Szerszenie pod lupą

Podczas, gdy pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, ponieważ produkują miód, który możemy dodawać sobie do herbaty w zimne jesienne wieczory, to szerszenie już takie przyjazne nie są. Znane są z tego, że niszczą pszczele roje, a grupa zaledwie kilkudziesięciu osobników potrafi w kilka godzin wybić całą rodzinę pszczelą składającą się z kilkudziesięciu tysięcy owadów. Szerszenie pozyskują dzięki temu larwy, którymi się żywią, a także miód. Zobaczcie je z bliska.

Bliskie uderzenie pioruna

W sieci pojawił się filmik z bardzo bliskiego uderzenia pioruna w mieście Guayaquil w Ekwadorze w Ameryce Południowej. Błyskawice biły tak blisko, a grzmoty były tak donośne, że na parkingu międzynarodowego lotniska włączały się alarmy samochodowe.

Niezwykłe malowidło w Alpach

Francuski artysta Saype w miejscowości Leysin w Szwajcarii namalował dziewczynkę siedzącą przed ręcznie rysowanym rzędem ludzi i patrzącą na szwajcarskie Alpy i dolinę Rodanu. To nawiązanie do szalejącej na świecie epidemii koronawirusa, która sprawia, że jesteśmy bardziej osamotnieni niż kiedykolwiek wcześniej. Niezwykłe malowidło ma ponad 3 tysiące metrów kwadratowych i najlepiej podziwiać go z powietrza. Zobaczcie, jak powstało.

Uroki lata za miastem

Gdzie lato jest najpiękniejsze? Oczywiście za miastem, wśród pól i łąk, nad rzekami i jeziorami, na bałtyckich plażach, na szczytach gór. Zobaczcie na zdjęciach z całej Polski, jak prezentuje się najbardziej lubiana przez nas pora roku.

Pieniny to najbardziej osobliwe góry na świecie. Powstawały miliony lat na dnie mórz. Zobacz film!

Pieniny to najosobliwsze góry na całej Ziemi. Skały je budujące powstały na dnie mórz w kilku epokach geologicznych. Efektem tego jest bardzo zróżnicowany krajobraz z głęboko wciętymi skałami tworzącymi 15 wąwozów i przełomów.

Noc i ranek z przymrozkiem

Na północy, w centrum i na południu kraju noc i poranek przyniosły przymrozki. Temperatura spadła poniżej zera nie tylko przy gruncie, ale też na wysokości klatki meteorologicznej, czyli na 2 metrach. Tak późne chłody bardzo niekorzystnie wpływają na uprawy na polach i w sadach. Niestety, kolejne ranki przyniosą ujemne temperatury na większym obszarze kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pięć tornad jednocześnie

Takie rzeczy dzieją się raczej tylko w słynnej amerykańskiej Alei Tornad, ale nic bardziej mylnego. Aż 5 tornad jednocześnie nawiedziło meksykański stan Puebla. Oczy ze zdziwienia przecierali nie tylko mieszkańcy, ale też meteorolodzy, którzy czegoś podobnego w tej części świata jeszcze nie widzieli.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie przez cały dzień stabilne. W tej chwili wynosi od 1015 hPa (podwyższone) na północy do 1018 hPa (podwyższone) na południu kraju. Biomet na zachodzie będzie niekorzystny, a na wschodzie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burzowa pogoda

Nasz czytelnik @Patryk podczas niedzielnego spaceru natrafił na burzę, a zanim doszedł do domu, znalazł się w jej centrum, co poskutkowało przemoczonym ubraniem do suchej nitki. Chmura była złowieszcza, ale przepiękna.

Chmura burzowa na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl

Jak w środku zimy

To nie śnieg, to grad. Tak wyglądały krajobrazy w Chorwacji po potężnej burze gradowej.

Fot. Facebook / IstraMet.
Fot. Facebook / IstraMet.

Konwekcyjne chmury i opady

Od kilku dni przechodzą nad Polską opady konwekcyjne, które charakteryzują się tym, że są przelotne, ale chwilami intensywne, w dodatku miejscami towarzyszą i burze. Zobaczcie, jak chmury kłębiaste ciągną za sobą smugi opadowe, na które czekają np. rolnicy.

Zdjęcie dnia: Mazury to jest to!

Mazury to jest to! Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Gorący koniec majówki

Piękny zachód słońca w gorących barwach.

Zachód słońca w Beskidzie Wyspowym. Fot. Maciej / TwojaPogoda.pl
Zachód słońca w Beskidzie Wyspowym. Fot. Maciej / TwojaPogoda.pl

Nie będzie lodowego wina

Z powodu najcieplejszej zimy w całej historii pomiarów u naszego zachodniego sąsiada mrozy były tak niewielkie i pojawiały się na tyle rzadko, że nie udało się wymrozić winorośli, z których produkuje się przepyszne lodowe wino. Zgodnie z danymi Niemieckiego Instytutu Wina temperatura nie spadła poniżej wymaganych minus 7 stopni. Mrożenie winogron, przed ich wyciskaniem, powoduje skoncentrowanie cukru, dzięki czemu uzyskuje się bardzo słodkie, złote wino, do deseru.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej