Pada sobie deszczyk

Wspaniała smuga opadowa nad lasem.

Smuga opadowa nad lasem. Fot. Teresa / TwojaPogoda.pl
Smuga opadowa nad lasem. Fot. Teresa / TwojaPogoda.pl

Deszczowa piosenka

W 1952 roku radosny taniec w strugach deszczu stał się klasyką dzięki musicalowi „Singin' in the Rain (Deszczowa Piosenka)”. Co ciekawe deszcz w tytułowej piosence składał się z wody i mleka, co spowodowało, że kostium niezapomnianego Gene'a Kelly'ego zaczął się kurczyć. Jakby tego było mało, aktor miał wtedy gorączkę.

Jak latający spodek

Kolejne niesamowite zdjęcie chmury soczewkowatej nad wulkanem.

Fot. Facebook / Philippine Weather System/Pacific Storm Update.
Fot. Facebook / Philippine Weather System/Pacific Storm Update.

Mrówka tocząca kroplę deszczu

Pracowite mrówki potrafią toczyć obiekty nawet 10 razy większe i cięższe od nich samych. To tak jakby człowiek mógł podnieść sztangę o wadze 800 kilogramów. Jak tego dokonują? Sekretem ich siły jest specyficzna budowa organizmu. W Polsce mamy ponad 100 gatunków mrówek.

Ziemia z wysokości 400 kilometrów

Alexander Gerst, niemiecki astronauta, który kilka tygodni temu wrócił z półrocznego pobytu na Stacji Kosmicznej, opublikował fantastyczny filmik z technice timelapse (w przyspieszeniu), który w pigułce ukazuje najpiękniejsze oblicza naszej planety z wysokości 400 kilometrów.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami w pasie od Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką po Warmię i Mazury, a także na Pomorzu występują przelotne opady deszczu o małym i umiarkowanym natężeniu. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od 7-8 stopni na południu do 14 stopni na północnym wschodzie kraju. Po południu lokalnie możliwe są burze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wir pyłowy potrwał paralotniarza

Trąba pyłowa może się pojawić znienacka, w najmniej oczekiwanym momencie. Zobaczcie, co się stało, gdy wir uderzył w przygotowujących się do lotu paralotniarzy.

Pierwszy powiew zimy w Australii

W Australii zaawansowana jesień przynosi w górach pierwsze akcenty zimy. W popularnych kurortach narciarskich spadło już 30 cm śniegu. Drogi wiodące przez przełęcze stały się śliskie, a tym samym nieprzejezdne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1006 hPa (obniżone) na północnym wschodzie do 1012 hPa (umiarkowane) na południowym zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tęcza na Dzień Flagi

Dzień Flagi udekorowała podwójna tęcza, która powstała, gdy promienie chylącego się ku horyzontowi Słońca, zaczęły się załamywać na kroplach deszczu, spadających z oddalającej się chmury burzowej.

Tęcza na Dzień Flagi. Fot. Piotr / Adam / TwojaPogoda.pl
Tęcza na Dzień Flagi. Fot. Piotr / Adam / TwojaPogoda.pl

Mgła widoczna z lotu ptaka

Mgła w filmach wykorzystywana jest do tworzenia atmosfery tajemniczości. Jest prawdziwą zmorą kierowców, bo bardzo często przyczynia się do karamboli na drogach. Wydaje się być bardzo spokojnym zjawiskiem, a jednak może się pojawić znienacka i zaskoczyć. Tworzy się wówczas, gdy para wodna zawarta w powietrzu zaczyna kondensować, a więc skraplać się. Zobaczcie ją z innej perspektywy, z góry.

Zdjęcie dnia: Łysy patrzy

Zagląda zza drzew. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Zwierzęta na wiosnę

Wiosna to radosna pora roku, ponieważ wszystko budzi się do życia z długiego zimowego snu. Zobaczcie, jak rozpoczyna się tegoroczna wiosna w miastach i na wsi. Wszędzie tam, gdzie jest kolorowo, pachnąco i uroczo.

Chmury z okna samolotu

@Kamil podczas podróży lotniczej nad Polską uwiecznił zapierające dech chmury. Powyżej samolotu znajdowały się chmury pierzaste Cirrus, zawieszone na wysokości około 10 kilometrów. Z kolei te blisko powierzchni ziemi, kłębiaste Cumulusy, wędrowały na wysokości zaledwie 1-2 kilometrów.

Chmury nad Polską widoczne z samolotu. Fot. Kamil Wrzosek / TwojaPogoda.pl
Chmury nad Polską widoczne z samolotu. Fot. Kamil Wrzosek / TwojaPogoda.pl

Ptak odlatujący z dłoni okiem superszybkiej kamery

Tego nie możemy zobaczyć na własne oczy, ponieważ dzieje się to niezwykle szybko. Jednak z pomocą przychodzi nam technika, która kamerom pozwala rejestrować nawet 20 tysięcy klatek na sekundę. Dzięki temu możliwe staje się ujrzenie w spowolnieniu, jak ptak odlatuje z dłoni fotografa. Zobaczcie to niezwykłe zjawisko.

Podwodne polowanie niedźwiedzia

Niesamowita scena sfilmowana w Parku Narodowym Katmai na Alasce. Miejscowy niedźwiedź zanurkował, aby złapać ulubioną rybę. Po raz pierwszy możemy zobaczyć to z bliska.

Kochacie burze? Boicie się upału? Lubicie deszcz? Poznajcie swoje pogodowe fobie i zboczenia

Podobnie jak lęk przed wysokością, pająkami i ciasnymi pomieszczeniami ma swoją nazwę, tak również paniczne obawy przed zjawiskami pogodowymi lub pasja do nich znalazły swoje określenie w słownikach psychologicznych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Spora część populacji cierpi na arachnofobię, która objawia się panicznym lękiem przed pająkami. Są jednak tacy, którzy boją się wsiadać do windy, wchodzić na duże wysokości czy umierają ze strachu, gdy widzą psa. Najczęściej wiąże się to z traumatycznymi wydarzeniami z dzieciństwa... Zobacz cały artykuł >>>

Piętrzą się chmury burzowe

Najsilniejsze dzisiejsze burze przechodzą nad Mazowszem i Lubelszczyzną. Możliwe są tam ulewne deszcze, miejscami z drobnym gradem i porywistym wiatrem. Grzmi obecnie również miejscami w Małopolsce, na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Wir pyłowy w centrum Warszawy

W słoneczny i suchy dzień na Polu Mokotowskim w Warszawie pojawił się wir pyłowy, który z impetem unosił zebrany z ziemi pył. Spacerowicze musieli uciekać przed zamiecią, gdy pył zaczął dostawać się im do oczu, ust i nosa.

Prognoza 16-dniowa: Czy pierwsza połowa maja będzie ciepła i sucha, a może chłodna i mokra?

Lubimy, gdy jest ciepło i słonecznie, ale ostatnio każdy deszcz wywołuje w nas dziecięcą radość, bo krople z nieba stały się rzadkim zjawiskiem. Czy w pierwszej połowie maja susza zacznie łagodnieć czy jeszcze bardziej się nasili?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie maja?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

dalej