Dramatyczne powodzie w Kenii

W cieniu epidemii koronawirusa w Kenii szaleją burze i ulewy, które powodują powodzie i osunięcia ziemi. Bilans żywiołu jest tragiczny. Zginęło 116 osób, a 100 tysięcy rodzin musiało opuścić swoje domy. Władze zapewniają, że powodzianie mogą liczyć na dostawy żywności, w tym ryżu i oleju roślinnego.

Burze, ulewy i podtopienia

Ostatnie dni mijają pod znakiem burz, które miejscami przynoszą bardzo duże ilości deszczu. Tak było m.in. w Świdniku pod Lublinem, gdzie po burzy gradowej samochody znalazły się w wodzie. Podobnych zdarzeń dzisiaj i jutro może być znacznie więcej.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili wynosi od 1001 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1007 hPa (obniżone) na południu kraju. Biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ognisty przekładaniec

Niesamowite barwy kończącego się dnia w Beskidzie Wyspowym.

Zachód słońca w Beskidzie Wyspowym. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód słońca w Beskidzie Wyspowym. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Tysiące błyskawic

Popołudnie przyniosło nam burze, których najwięcej było na południowym wschodzie kraju, a więc w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie i Mazowszu, ale zagrzmiało też na Pomorzu i w Wielkopolsce. Apogeum burz przypadło na godzinę 16:30, gdy odnotowano ponad 400 piorunów w ciągu jednej minuty.

Tysiące błyskawic

Po ulewie przybyło wody w Wiśle

16 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi spadło późnym popołudniem i wieczorem na Warszawę. Jeśli doliczyć wczorajsze 7 litrów, to stolica otrzymała już w sumie 23 litry deszczu na metr kwadratowy, a więc całkiem sporo, ale wciąż niewiele podczas trwającej ekstremalnej suszy. Poziom Wisły podniósł się w ciągu ostatnich kilku godzin o 5 cm i wynosi już 50 cm. Dla porównania średni poziom to 200 cm!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Mazury w wydaniu polnym

Mazury w wydaniu polnym. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Dzieje się na niebie

Pogoda jest dzisiaj mocno zróżnicowana. Na wschodzie jest słonecznie i sucho. Na zachodzie rano padało, a teraz się rozpogodziło. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a miejscami pada i grzmi. Na niebie pojawiają się najróżniejsze chmury. Rozbudowane kłębiaste Cumulusy goszczą nad Wrocławiem. Zobaczcie je obiektywie naszego czytelnika @Bartłomieja.

Chmury kłębiaste we Wrocławiu. Fot. Bartłomiej / TwojaPogoda.pl
Chmury kłębiaste we Wrocławiu. Fot. Bartłomiej / TwojaPogoda.pl

Burzowe popołudnie

Nad południowo-wschodnimi regionami kraju, zgodnie z naszymi prognozami, przechodzą burze. Zagrzmiało już w Małopolsce, na Podkarpaciu i Kielecczyźnie, a obecnie błyska się w południowej części Mazowsza i Lubelszczyzny. Miejscami pada ulewny deszcze z gradem, a wiatr jest porywisty. Zachowajcie ostrożność!

Może to dziwne, ale szybkość chodzenia ma wpływ na naszą długość życia

Naukowcy znaleźli właśnie związek między szybkością chodzenia i długością życia. Im wolniej chodzimy, tym szybciej się starzejemy i umieramy. Dziwne, prawda? Ale jednak naukowo potwierdzone!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Szybkość i sprawność poruszania się od dawna jest stosowana jako ważny biomarker neurologicznego i fizycznego zdrowia u osób starszych, ale badania podejmujące ten temat przeprowadzono dopiero po raz pierwszy - zdaniem naukowców należy dobrze przyglądać się szybkości chodzenia osób w okolicach 40. roku życia, bo dzięki temu można skutecznie oszacować zachodzące procesy starzenia się organizmu... Zobacz cały artykuł >>>

Santoryn spowity mgłą

Pośród malowniczej mgły, spowijającej kalderę wulkanu Santoryn w Grecji, wyłania się statek pasażerski. Wygląda, jakby unosił się pośród chmur niczym samolot.

Fot. Facebook / Stella G Kontogianni.
Fot. Facebook / Stella G Kontogianni.

Gdzie dziś pojawią się burze?

Dzisiaj najsilniejsze burze przejdą nad regionami wschodnimi. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Gdzie dziś pojawią się burze?

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju jest pochmurno i deszczowo. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Jedynie na północnym wschodzie jest pogodnie, a nawet bezchmurnie. Wiatr wieje chwilami silniej z południa. Temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nawałnica zdmuchnęła szpital

W Katarze nad Zatoką Perską podczas gwałtownej burzy doszło do katastrofy budowlanej. Wiatr przekraczający w porywach 70 km/h zniszczył konstrukcję prowizorycznego szpitala zbudowanego na potrzeby leczenia chorych na koronawirusa. Podczas ewakuacji ranne zostały 23 osoby.

Kula ognia nad Antylami

Mrok nocy na Antylach Francuskich na kilka sekund przerwała kula ognia. To oczywiście bolid, który wszedł w ziemską atmosferę i spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów. Meteor obserwowali m.in. mieszkańcy Martyniki, Anguilli i Portoryko.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1003 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1012 hPa (umiarkowane) na północnym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jelenie cieszą się z deszczu

Oto, co się dzieje w lesie, gdy spadnie dawno nie widziany deszcz.

Złowieszcze siły natury

Zobaczcie chwile, gdy natura pokazuje swoje najbardziej złowieszcze oblicze.

Poznań nadal bez deszczu

Poznań jest jednym miastem wojewódzkim, które nie doczekało się deszczu. Dla porównania w Szczecinie spadło w ciągu ostatnich 3 dni aż 19 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, a w Lublinie jeszcze więcej, 21 litrów na metr kw.

Poznań nadal bez deszczu

Zdjęcie dnia: Nad jeziorkiem

Kontemplacja nad jeziorkiem. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

dalej