Tatry otwarte dla wszystkich

Tatrzański Park Narodowy zostanie w pełnym zakresie otwarty od poniedziałku (4.05). Będzie można udać się na wycieczkę w każdy zakątek najwyższych gór w Polsce, ale turyści zmierzający nad Morskie Oko muszą się liczyć z ograniczeniami w ilości osób jednocześnie przebywających nad jeziorem. Maseczki należy nosić tylko na parkingach i przy kasach biletowych, przy czym władze Parku zalecają kupowanie biletów przez internet.

Spadło zagrożenie pożarowe

Po ostatnich opadach wreszcie zmalało zagrożenie pożarowe w lasach. Niemal w całej południowej połowie kraju nie ma go wcale. Na pozostałym obszarze dominuje zagrożenie małe, jedynie miejscami na zachodzie i północy jest ono średnie. Najważniejsze, że nigdzie nie ma ryzyka dużego. Zakazy wstępu do lasu zostały tym samym zniesione.

Spadło zagrożenie pożarowe

W Madrycie zabiją tysiące papug

Władze Madrytu, aby zachować różnorodność biologiczną i bezpieczeństwo mieszkańców, chcą zlikwidować większość z 12 tysięcy żyjących na ulicach papug. Operacja potrwa rok i pochłonie 100 tysięcy euro. Przy życiu pozostanie tylko około 800 ptaków, w tym większości wysterylizowane, aby nie mogły się rozmnażać.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Alpejskie lodowe znikają w oczach

Poniższa mozaika zdjęć ukazuje, jak z biegiem lat roztapiał się lodowiec Pasterze, spoczywający pod Grossglockner, najwyższym szczytem w Austrii. Jeszcze w 1938 roku "rzeka lodu" była okazała. Obecnie niewiele po niej pozostało. Zdjęcie porównawcze to najlepszy dowód na postępujące ocieplanie się klimatu w Alpach.

Fot. Twitter / @severeweatherEU.
Fot. Twitter / @severeweatherEU.

Jak twierdzą naukowcy, do 2100 roku między wysokością 2500 a 3000 metrów grubość pokrywy śnieżnej zmniejszy się aż o 40 procent. To oznacza, że sezon narciarski skróci się o 1,5 miesiąca. Aż 25 procent kurortów położonych jest do wysokości 1200 metrów. To właśnie one pierwsze staną się ofiarami globalnego ocieplenia.

Stacja Kosmiczna i Księżyc

Niesamowite zdjęcie. Stacja Kosmiczna w pobliżu Księżyca.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Kolor szlaku to poziom trudności?

Czy kolor, którym oznaczony jest szlak rowerowy lub turystyczny, oznacza jego stopień trudności? Absolutnie nie! Kolory używane są, aby odróżnić od siebie kilka szlaków, zwłaszcza, jeśli się na wzajem przecinają. Kolory są też wskazówką, które szlaki są główne, a które prowadzą w ciekawe miejsca. W ten sposób kolorem czerwonym oznaczony jest główny szlak w regionie, często wiodący w najbardziej malownicze i atrakcyjne miejsca (w górach przeważnie przez najwyższe pasma).

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zielony szlak prowadzi do miejsc charakterystycznych. Na czarno oznaczone są szlaki dojściowe, a na żółto łącznikowe. Z kolei niebieski prostokąt wskazuje na szlak dalekobieżny. Kolorem oznacza się stopień trudności jedynie w przypadku szlaków narciarskich. Niebieski oznacza wówczas trasę łatwą, czerwony to trasa trudna, a czarny bardzo trudna.

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

Największe sumy opadów minionej doby odnotowano, według IMGW, w Kliszowie (woj. świętokrzyskie) i Pilicy (woj. śląskie), gdzie spadło nawet 36 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Z kolei najbardziej mokrym miastem wojewódzkim był Lublin, gdzie suma opadów sięgnęła 21 litrów na metr kwadratowy. Wszędzie tam opady były na tyle intensywne, że doszło do lokalnych podtopień.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pożary od uderzeń piorunów

Wczoraj podczas burz doszło do kilku pożarów. Od uderzenia pioruna zapalił się budynek gospodarczy we wsi Bulowice koło Andrychowa w Małopolsce. Gospodarzom udało się w ostatniej chwili wyprowadzić zwierzęta hodowlane.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie chmurzy się i pada deszcz. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Miejscami na Dolnym Śląsku zalegają mgły ograniczające widoczność do 300 metrów. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi od 7 stopni na Lubelszczyźnie do 14 stopni na Dolnym Śląsku.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Od 8 do 25 stopni

Niecodzienne rzeczy działy się wczoraj z temperaturą. W najcieplejszym momencie dnia w Gdańsku było tylko 8 stopni. Dla porównania w najcieplejszym Lublinie termometry w cieniu pokazały 25 stopni. Kolosalna różnica to efekt wymiany mas powietrza z bardzo ciepłej na zimną. Ochłodzenie poprzedziły opady deszczu, a miejscami także burze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Burza gradowa na Żywiecczyźnie

Wczoraj nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami kraju przetoczyły się burze, którym miejscami towarzyszył grad. Zobaczcie, jak lodowe bryłki zmieniły krajobrazy na Żywiecczyźnie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Do południa ciśnienie będzie rosnąć, w po południu spadać. Teraz barometry pokazują od 1006 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1010 hPa (umiarkowane) na północy i północnym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wreszcie pada!

Dawno nie słyszany dźwięk, na który czekaliśmy z utęsknieniem...

Piorunujący spektakl nad Polską

Nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami kraju od godzin popołudniowych przechodzą burze, miejscami gwałtowne, z ulewnym deszczem. Apogeum aktywności burzowej przypadło na godzinę 17:30, kiedy w ciągu jednej minuty odnotowaliśmy 227 wyładowań atmosferycznych, w tym tylko 8 z nich było piorunami doziemnymi.

Zdjęcie dnia: Młody jest głodny

W oczekiwaniu na śniadanko, które za chwilę przyniosą rodzice. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Największy wulkan Europy z bliska

Etna to największy wulkan w Europie, który znajduje się w pobliżu wschodnich wybrzeży włoskiej Sycylii. W ostatnim czasie jego aktywność jest podwyższona. Z kraterów często unoszą się pióropusze popiołów i gazów wulkanicznych, a po stokach spływa lawa. Zobaczcie ten żywioł z bliska okiem naukowców.

Burzowe popołudnie

Miejscami nad woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim wędrują chmury burzowe z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Zachowajcie ostrożność i śledźcie naszą mapę burzową.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Gdzie tornada szaleją najczęściej?

Na poniższej mapie Stanów Zjednoczonych oznaczone zostały ścieżki wszystkich tornad, które odnotowano w ciągu ostatniego przeszło półwiecza. Nie pozostawia ona wątpliwości, gdzie przebiega słynna Aleja Tornad. Najmniej tych gwałtownych zjawisk pojawia się w zachodnich regionach USA. Dlaczego?

Fot. John Nelson.
Fot. John Nelson.

Ponieważ tornada napędzane są przez ścierające się ze sobą ciepłe i wilgotne oraz chłodne i suche masy powietrza, a ma to miejsce w środkowych i środkowo-wschodnich regionach USA. Na zachodzie jest natomiast zbyt sucho, aby mogły się rodzić chmury burzowe.

Osunięcie ziemi w Chinach

W Chinach doszło do masywnego osunięcia ziemi na jedną z bardzo ruchliwych dróg. Kilka samochodów zostało przysypanych ziemią i głazami. Nie wiadomo czy były ofiary, ale sądząc po skali żywiołu, raczej tak.

Powódź na pustyni

Oazę Nadżran w Arabii Saudyjskiej nawiedziły ulewne deszcze, które spowodowały tzw. powódź błyskawiczną.

dalej