Oto amator białego szaleństwa

Znaleźliśmy kogoś, kto uwielbia delektować się zapachem śniegu o poranku ;)

Fot. Twitter / @BearSquirrelMom.
Fot. Twitter / @BearSquirrelMom.

Pamiętna zima z przełomu 2010/2011

Po rekordowo ciepłej zimy już zapomnieli jak wiele śniegu potrafiło zalegać na ulicach naszych miejscowości zimą z przełomu 2010 i 2011 roku, która zaczęła się już na początku grudnia i długo nie odpuszczała. Miejscami leżało 60 cm śniegu, a zaspy miały ponad metr wysokości.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mrówka tocząca kroplę deszczu

Pracowite mrówki potrafią toczyć obiekty nawet 10 razy większe i cięższe od nich samych. To tak jakby człowiek mógł podnieść sztangę o wadze 800 kilogramów. Jak tego dokonują? Sekretem ich siły jest specyficzna budowa organizmu. W Polsce mamy ponad 100 gatunków mrówek.

Skończyła się najcieplejsza i najmniej śnieżna zima w Polsce przynajmniej od 240 lat. „Klimat szaleje”

Od kiedy tylko na ziemiach polskich prowadzi się obserwacje pogody, nigdy nie było tak ciepłej i bezśnieżnej zimy, która nie przyniosła tęgich mrozów, w dodatku w wielu miejscach śnieg nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilę. Za to nie brakowało oznak wiosny, nawet w styczniu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima okazała się nie tylko ekstremalnie ciepła, ale też bezśnieżna. W wielu miejscach zachodniej Polski śnieg prószył, ale za sprawą dodatniej temperatury nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilkę. Przy kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast się roztapiał... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i krańcach południowo-wschodnich niebo jest pogodne, w wielu miejscach bezchmurne. Na pozostałym obszarze przeważnie chmurzy się, choć miejscami z przejaśnieniami, a w pasie od Śląska Cieszyńskiego i Małopolski po Podlasie występują opady deszczu. Wiatr wieje z południowego zachodu i południa. Na termometrach jest od 4 do 7 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wschodzące słońce w Krakowie

@Piotr uwiecznił wczoraj piękny wschód słońca w Krakowie.

Wschód słońca w Krakowie. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca w Krakowie. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie nieznacznie się wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 997 hPa (niskie) na północnym zachodzie do 1008 hPa (obniżone) na południu i południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Halny osiąga 120 km/h

W górach przez cały dzień szalał halny, podobnie będzie w nocy. Jego porywy na Śnieżce dochodziły dotychczas do 120 km/h, a na Kasprowym Wierchu do 112 km/h. Jutro też będzie bardzo wietrznie, dlatego uprzedzamy przed wyjściem na szlaki.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zawieje śnieżne na Islandii

Potężne zawieje i zamiecie śnieżne szalały w islandzkim Grindaviku. Po nocnych opadach samochody zostały uwięzione w śniegu aż po same dachy.

Sztorm Jorge

Głęboki niż atmosferyczny imieniem Jorge nawiedził Wyspy Brytyjskie, ale wichury i ulewne deszcze przynosi również w wielu regionach Francji, krajach Beneluksu i w zachodnich Niemczech. Tak wygląda potężny sztorm szalejący na Morzu Irlandzkim.

Urocze zakątki w lasach

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.

Niesamowita superkomórka burzowa

Superkomórka burzowa, potocznie nazywana przez amatorów burz mianem „statek-matka”. Może ona przynosić ulewne deszcze, gradobicia, a nawet liczne tornada.

Fot. Roger Hill.
Fot. Roger Hill.

Andy z perspektywy ziemskiej orbity

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przelecieli nad Andami, najwyższym pasmem górskim Ameryki Południowej. Na poniższym zdjęciu widoczne są śniegi okrywające stoki i szczyty górskie, mgły spowijające doliny oraz pasma chmur warstwowych. W środku zdjęcia wyłania się Titicaca, największe jezioro na tym kontynencie, położone na granicy Peru i Boliwii.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Lodowe halo wokół Księżyca

W mieście Semej (dawniej Semipałatyńsk) w Kazachstanie, można było ujrzeć niecodzienne zjawisko, Księżyc w tęczowej aureoli. Nazywane jest ono halo księżycowe i pojawia się, gdy promienie słoneczne odbite od powierzchni Księżyca załamują się na kryształkach lodowych unoszących się w mroźnym powietrzu. Wówczas wokół Księżyca pojawia się tęczowy pierścień. Podobne zjawisko w ciągu dnia można ujrzeć wokół Słońca.

Fot. Arina Ratushnova-Osintseva.
Fot. Arina Ratushnova-Osintseva.

Paralotniarz potarmoszony przez trąbę

W Australii doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Startujący paralotniarz trafił w samo oko trąby pyłowe, która poważnie go wytarmosiła. Na szczęście mężczyzna zapanował nad paralotnią i bezpiecznie oddalił się od żywiołu, który zdemolował startowisko na wzgórzu. Trąba pyłowa to skutek miejscowej bardzo silnej konwekcji. Powstaje w gorące i słoneczne dni. Poza zbliżonym wyglądem, nie ma nic wspólnego z trąbą powietrzną, czyli tornadem.

Jesień na polskich nizinach z lotu ptaka

Przemierzyliśmy niemal całą Polskę, aby pokazać Ci na zdjęciach, jak pięknie jest jesienią w lasach, wśród pól i łąk oraz nad jeziorami i rzekami. Zobacz i zachwyć się tą feerią barw.

Myśleli, że to statek kosmitów

Ludność miasteczka Teramo we Włoszech z zadziwieniem obserwowała obłok, który nadciągnął nad ich domy. Niektórzy obawiali się, że to statek kosmitów. Bez obaw, to dość niecodzienna chmura nazywana obłokiem lentikularnym, który na łamach serwisu, pojawiał się wielokrotnie. Chmura powstaje nad szczytami górskimi, przeważnie w pogodne dni, gdy przy promieniach słonecznych i temperaturze na pograniczu minusa i plusa zaczyna dochodzić do parowania pokrywy śnieżnej przykrywającej szczyty górskie.

Fot. Maga Mago / Severe Weather Europe.
Fot. Maga Mago / Severe Weather Europe.

Wówczas para wodna unosi się, kondensuje i tak tworzy się obłok lentikularny. Tego typu chmura wisi na wysokościach średnich, czyli około 5 kilometrów ponad ziemią i raczej jest stabilna i nieruchoma.

W Tatrach halny

W Tatrach spadło 10 cm śniegu i wieje halny, który dochodzi do 100 km/h. Wichura wznieca zamiecie śnieżne, za sprawą których chwilami nie widać niczego na wyciągnięcie ręki.

Widok z Hali Gąsienicowej na Granaty w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.
Widok z Hali Gąsienicowej na Granaty w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.

Nad szczytami pojawiły się malownicze obłoki lentikularne, które przypominają latające spodki.

Widok z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda będzie w pierwszej połowie marca? Nadejdzie wiosna? Sprawdź!

Rozpoczyna się marzec, który jest pierwszym wiosennym miesiącem. Marzą nam się ciepłe i słoneczne dni z kwitnącymi kwiatami, krzewami i drzewami. Jednak czy wiosna nadejdzie wcześniej niż zwykle, a może zima jeszcze sobie o nas przypomni?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie marca?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju pojawiają się przejaśnienia. Tylko na krańcach zachodnich zachmurzyło się i pada, głównie deszcz, ale na zachodnim Pomorzu także marznący deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Strefa opadów przesuwa się na północny wschód. Wiatr wieje chwilami silniej z południa, w górach i na pogórzu ma postać halnego. Temperatura wynosi od 0-1 stopnia na wschodzie do 3 stopni na zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej