Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa (wysokie) na północnym zachodzie do 1035 hPa (bardzo wysokie) na południu kraju. Biomet pozostaje korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Początek wiosny w przyrodzie

Po rekordowo ciepłej zimie, wiosna rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. Pierwsze akcenty kwitnącej pory roku były widoczne już na początku marca. Pozachwycajcie się razem z nami pięknymi polskimi krajobrazami.

Z tą tęczą jest coś nie tak

Tęczę widział każdy, ale nie taką, jaką uwiecznił fotograf Jon Larsen w amerykańskim stanie Dakota Południowa. Nie było ona kolorowa, lecz dwubarwna: żółta i pomarańczowa. Dlaczego? Przyczyną był najpewniej porywisty wiatr wiejący nisko nad powierzchnią ziemi. Zaczął on unosić mniejsze krople deszczu, na których załamujące się promienie słoneczne utworzyły szerszy łuk tęczy, przy okazji zniekształcając jej tradycyjne kolory.

Fot. Jon Larsen.
Fot. Jon Larsen.

Konkurs na lodową fryzurę

W gorących źródłach Takhini w mieście Whitehorse w kanadyjskim Jukonie, co roku urządzany jest konkurs na najlepszą lodową fryzurę. Wystarczy tylko wejść do gorącej wody, ogrzanej do temperatury 40 stopni, zmoczyć włosy, a następnie wystawić je na srogi, 30-stopniowy mróz. Efekty są porażające i to już w ciągu niecałej minuty. Zwycięzca nietypowego konkursu fryzjerskiego zdobywa 2000 dolarów. Zobaczcie najlepsze tegoroczne fryzury.

Zdjęcie dnia: Piękny koniec dnia

Pełne ognistych barw zakończenie dnia. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Sztormowo w Brazylii

Sztormowa pogoda panuje w Brazylii za sprawą głębokiego niżu, który wędruje nad południowym Atlantykiem. Przynosi on ulewne deszcze, burze i bardzo wysokie fale sztormowe w brazylijskich stanach Santa Catarina i Rio Grande Do Sul.

Pierwszy śnieg w Australii

Pierwszy tej jesieni śnieg spadł w australijskiej Nowej Południowej Walii, Wiktorii i na Tasmanii. Zabieliły się krajobrazy na wyżej położonych obszarach, a zwłaszcza w górach. Dla farmerów to znak, że należy zakończyć wypas owiec.

Erupcja wulkanu w Japonii

W rejonie japońskiego miasta Kagoshima wybuchł wulkan Sakurajima. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość kilku kilometrów nad krater. Pył opadł na okoliczne miejscowości pokrywając ulice, dachy zabudowań i samochodów i roślinność. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach, a w przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz, noszenie maseczek przeciwpyłowych. Sakurajima wybucha regularnie co kilka tygodni, ale nie stanowi poważnego zagrożenia.

Plaże zamknięte

Ciepła i słoneczna pogoda, a na bałtyckich plażach żywego ducha. Niestety, kwarantanna jest konieczna. Jeśli zostaniemy w domach jest spora szansa, że na wakacje będziemy mogli powylegiwać się na piasku w promieniach słońca.

Kapibary zażywają kąpieli

Kapibary, zwane gigantycznymi świnkami morskimi, zażywają gorącej kąpieli w zwierzęcym spa.

Ostatnie większe deszcze spadły 3 tygodnie temu. Susza pogłębia się. Kiedy zacznie padać?

Większość z nas w obliczu domowej kwarantanny cieszy się, że chociaż za oknem pogoda dopisuje. Jednak wielodniowy brak opadów sprawia, że wysychają uprawy na polach, a to oznacza problemy z żywnością. Czy i kiedy zacznie padać?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Od dłuższego czasu wpływ na pogodę w naszym kraju mają wyże atmosferyczne, a te słyną z tego, że przynoszą słoneczną i suchą aurę, a nie deszcze. Nic więc dziwnego, że w niektórych regionach ostatni deszcz o sumie przekraczającej 1 mm spadł aż 3 tygodnie temu... Zobacz cały artykuł >>>

Smukła trąba wodna

Niesamowita, smukła trąba wodna nawiedziła okolice Rovinj w Chorwacji.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sandi Brajnović.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sandi Brajnović.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju niebo jest wolne od chmur. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południowego wschodu, porywiście tylko w górach. Temperatura wynosi przeważnie od 11 do 13 stopni, cieplej jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, nawet do 16 stopni za sprawą fenu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Z gradem nie ma żartów

Oto, co olbrzymi grad jest w stanie zrobić z autem. Ten, który spadł w Argentynie miał kilkanaście centymetrów średnicy.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Obłok lentikularny okiem satelity

Satelita Sentinel-2 uwiecznił nad górami włoskiej Abruzji dziwaczną chmurę soczewkowatą, nazywaną też obłokiem lentikularnym. Pokazywaliśmy Wam ją wielokrotnie. Chmura przypomina latający spodek. Zazwyczaj powstaje nad górami i wzniesieniami, również w Polsce. Na zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć jednak nie tylko silnie odbijający promienie słoneczne obłok, lecz także rzucany przez niego cień. Fascynująca chmura.

Fot. ESA / Sentinel-2A.
Fot. ESA / Sentinel-2A.

Księżyc posiadał atmosferę

Księżyc jest dziś dla nas całkowicie martwym fragmentem skały, ale jak donoszą astronomowie z NASA, jeszcze 3-4 miliardy lat temu, a więc niedługo po jego uformowaniu, sytuacja mogła wyglądać zdecydowanie inaczej. Dowody wskazują na to, że nasz naturalny satelita posiadał atmosferę.

Fot. Ganapathy Kumar / unsplash.com
Fot. Ganapathy Kumar / unsplash.com

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i nieznacznie się waha. W tej chwili wynosi od 1028 hPa na zachodzie do 1036 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet pozostaje korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Co to jest Cataractagenitus?

Cataractagenitus to chmura, która występuje w pobliżu rozległych wodospadów. Potocznie nazywana jest bryzą. Od marca chmura ta oficjalnie znajduje się na łamach Międzynarodowego Atlasu Chmur.

Fot. Fatima Zehra / unsplash.com
Fot. Fatima Zehra / unsplash.com

Koronawirus w powiatach

W których powiatach odnotowano zakażenia koronawirusem i ile ich jest? Które miejsca w Polsce są wciąż wolne od patogenu? Odpowiedzi znajdziecie na aktualizowanej na bieżąco mapie powiatów.

Astronauci bawią się „Ziemią”

Co robią astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Prowadzą badania, ale od czasu do czasu również się bawią, np. dmuchaną „Ziemią”. My tylko możemy im pozazdrościć widoków, jakie mają przez okno.

Fot. NASA.
Fot. NASA.
dalej