Zdjęcie dnia: Na Mazurach

Już niedługo znów będziemy żeglować po mazurskich jeziorach. Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem innego cudownego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Świecąca ścieżka rowerowa

Z roku na rok rowery stają się coraz popularniejsze w Polsce, a to głównie ze względu na coraz większy ruch na drogach oraz chęć zadbania o swoją kondycję fizyczną. Dlatego powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a wraz z nimi bardzo praktyczne i ciekawe innowacje. Jedną z nich jest świecąca po zmroku ścieżka rowerowa znajdująca się nad Jeziorem Wielochowskim w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Skały wynurzają się z mgły

Zabieramy Was z podróż do centralnych Chin, gdzie zobaczycie ostańce skalne wyłaniające się z mgły po ulewnych deszczach. Widok potrafi zaprzeć dech.

Surfowanie po wodach powodzi

Co robią mieszkańcy Florydy, gdy nawiedzają ich ulewne deszcze, które powodują podtopienia? Niektórzy młodzi mieszkańcy nie siedzą z założonymi rękami i nie czekają aż woda opadnie, lecz wykorzystują niecodzienny żywioł, aby się zabawić. Oto, co z tego wychodzi...

Dlaczego ziemia zapada się?

Jak powstają zapadliska ziemi? Możecie to zobaczyć na poniższym filmie. Okazuje się, że ziemia zapada się nie z powodu erozji na powierzchni, lecz głęboko w glebie. Tego typu erozję nazywa się wewnętrzną. Na jej skutkiem może być zapadanie się jezdni i pochłonięcie np. samochodów.

Mroźny poranek w dolinie Noteci

@Robert rankiem w drodze do pracy uwiecznił malownicze mgły unoszące się nad doliną Noteci w północnej Wielkopolsce.

Malownicze mgły nad doliną Noteci w Wielkopolsce. Fot. Robert / TwojaPogoda.pl
Malownicze mgły nad doliną Noteci w Wielkopolsce. Fot. Robert / TwojaPogoda.pl

Towarzyszyły one pełnemu ciepłych barw wschodzącemu Słońcu.

Wschód słońca nad doliną Noteci w Wielkopolsce. Fot. Robert / TwojaPogoda.pl

Jednak ciepłe barwy okazały się zwodnicze, ponieważ poranek był bardzo zimny, jak na kwiecień. Samochodowy termometr pokazał prawie minus 6 stopni.

Prawie minus 6 stopni w dolinie Noteci w Wielkopolsce. Fot. Robert / TwojaPogoda.pl

Piękna pogoda w Tatrach

W Tatrach pusto, tymczasem pogoda dopisuje jak mało kiedy. Tak wygląda panorama gór z Polany Głodówka.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Wschód Słońca na Księżycu

@Dariusz przygotował filmik ukazujący zmianę kształtu cieni na fragmencie powierzchni Księżyca (okolice krateru Mersenius), w momencie, w których wschodziło Słońce. Filmik powstał z 90 zdjęć zrobionych w ciągu 6 godzin.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju niebo jest bezchmurne. W dalszej części dnia miejscami na północy i północnym wschodzie mogą się pojawić niegroźne chmury. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 5 do 9 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Czego to ludzie nie wymyślą...

Pewien śmiałek postanowił zrobić coś, co nikomu innemu nie przyszłoby do głowy. Popłynął w pław do góry lodowej u wybrzeży kanadyjskiej Nowej Fundlandii i wykąpał się w lodowatej wodzie.

Z wizytą u zwierząt

Najstarszy w Polsce ogród zoologiczny we Wrocławiu jest zamknięty z powodu epidemii, ale nic straconego, bo możecie go zwiedzić wirtualnie. Zapraszamy do oglądania.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1031 hPa na północnym zachodzie do 1034 hPa na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wenus razem z Plejadami

Taki widok możecie ujrzeć patrząc teraz na niebo zachodnie. Planeta Wenus spotyka się z Plejadami.

Wenus z Plejadami. Fot. TwojaPogoda.pl
Wenus z Plejadami. Fot. TwojaPogoda.pl

Wyż jest już nad Polską

Ośrodek wysokiego ciśnienia dotarł nad Polskę. Ciśnienie na większym obszarze kraju wzrosło do 1027 hPa i nadal rośnie. Jutro, gdy wyż przesunie się nad wschodnie województwa, barometry pokazywać będą 1035 hPa.

Wyż jest już nad Polską

Wiosna w wydaniu zimowym

Fala arktycznych chłodów spłynęła nad Bałkany. Efekt to bardzo rzadko spotykane na początku kwietnia opady śniegu w Macedonii Północnej i sąsiedniej Grecji. Miejscami spadło więcej białego puchu niż przez całą zimę.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / ZwoNko Trpkoski.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / ZwoNko Trpkoski.

Kolejny spektakl na niebie. Tym razem Wenus spotka się z siedmioma siostrami. Kiedy obserwować?

Wenus jest obecnie królową wieczornego nieba. Z każdym dniem wznosi się coraz wyżej, mijając kolejne ciekawe obiekty astronomiczne. Wcześniej zachwycaliśmy się jej spotkaniem z Księżycem, a tym razem na jej drodze znajdą się Plejady.

Wenus i Plejady. Fot. NASA.
Wenus i Plejady. Fot. NASA.

Wenus każdego wieczoru zachwyca nas swoim pięknem. Nie przypadkowo nadano jej imię mitologicznej bogini miłości. Przed tygodniem obserwowaliśmy jej spotkanie z młodym Księżycem. Tym razem mamy okazję podziwiać ją na tle siedmiu sióstr. To rzadkie zjawisko, zdarzające się tylko raz na 8 lat... Sprawdź, jak obserwować >>>

Zdjęcie dnia: Nowy dzień

Nowy, lepszy dzień. Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem innego cudownego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Astronauta uwiecznił swą ojczyznę

Włoski astronauta Paolo Nespoli, który mieszka na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uwiecznił swoją ojczyznę. Na zdjęciu wykonanym z wysokości około 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi możecie zobaczyć podnóża Alp pogrążone w smogu (po lewej), Korsykę (w środku) oraz Sardynię i Sycylię (po prawej).

Fot. ESA / Paolo Nespoli / ISS.
Fot. ESA / Paolo Nespoli / ISS.

Mgła morska niczym wijący się wąż

Na poniższej animacji zdjęć satelitarnych możecie zobaczyć, jak gęsta mgła morska wdziera się znad wód otwartego Pacyfiku w głąb cieśniny Juan de Fuca, pomiędzy kanadyjską wyspą Vancouver (prowincja Kolumbia Brytyjska w Kanadzie) a półwyspem Olympic (stan Waszyngton w USA). Mgła wije się niczym wąż, otulając położone w cieśninie wyspy. Region jest jednym z najbardziej mglistych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. W ciągu roku notuje się tam aż ponad 2,5 tysiąca godzin pod znakiem mgieł.

Huk przelatującego samolotu

Poniżej możecie zobaczyć nagranie z balonu meteorologicznego, który uniósł się na wysokość 11 kilometrów i bardzo zbliżył się do Airbusa A319, należącego do linii Delta, który leciał z Bostonu do Detroit w USA. Koniecznie włączcie głośniki lub załóżcie słuchawki, ponieważ usłyszycie bardzo czysty dźwięk przelatującego samolotu w rozrzedzonym powietrzu.

dalej