Biegiem po najwyższych górach

Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem, nie tylko wśród Polaków. Jedni biegają po chodnikach, inni po lasach, a jeszcze inni po górach. Poprzeczka ułożona jest bardzo wysoko. 29-letni hiszpański wspinacz Kilian Jornet dokonał niemożliwego, bo biegnąc w ciągu zaledwie 26 godzin zdobył Mount Everest, najwyższą górę świata, i to bez butli z tlenem oraz lin asekuracyjnych.

Co więcej, kilka dni później po raz kolejny stanął na szczycie wszystkich szczytów. Jornet wcześniej biegiem dotarł na Kilimandżaro i Mont Blanc. Zobaczcie na powyższym filmiku, jak tego dokonuje.

Zabójczy Harold nad Oceanią

Podczas panowania cyklonu tropikalnego Harold nad Wyspami Salomona na Pacyfiku zatonął prom z 28 osobami na pokładzie. Poszukiwania ofiar zostały wstrzymane do czasu poprawy pogody. Obecnie żywioł zmierza w kierunku archipelagu Vanuatu, gdzie dotrze w poniedziałek i przyniesie sztorm, ulewne deszcze i huraganowe wiatry.

Fot. Himawari 8.
Fot. Himawari 8.

Bolidy nad Belgią i Niemcami

W nocy ze środy na czwartek niebo nad Europą przecięły aż trzy jasne bolidy. Dwa dni zaobserwowano nad Belgią, a godzinę później jeden pojawił się nad południowymi Niemcami. W ostatnim czasie aktywność meteorów jest podwyższona, choć naukowcy nie wiedzą, jaka jest tego przyczyna.

Fot. CAMS / IMO.
Fot. CAMS / IMO.

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda podczas Wielkanocy? Wiosenna, a może zimowa? Sprawdź!

Kwiecień rozpoczął się chłodno. Nic dziwnego, że zastanawiamy się, czy jest to tylko krótkotrwały kaprys pogody czy cały miesiąc zapowiada się niezbyt ciepło. A może aura nas zaskoczy i przyniesie prawdziwą wiosnę w sam raz na Wielkanoc?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka przez następne 2 tygodnie?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju jest bezchmurnie. Chmurzy się jedynie na południowym zachodzie, ale nie pada. Wiatr wieje chwilami silniej z północnego zachodu. Na termometrach jest od 4 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na południu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Piorun zabił 20 osób

20 osób zginęło, a kilkadziesiąt kolejnych zostało rannych podczas gwałtownej burzy w Brazzaville, stolicy Kongo. Błyskawica uderzyła w kabel energetyczny, który zerwał się i upadł na dom oraz podtopione podwórko. Wszystkie osoby przebywające w pobliżu uległy porażeniu. Niektóre ofiary zostały przewiezione do szpitali z ciężkimi poparzeniami. Kongo położone na równiku jest jednym z najbardziej burzowych krajów na świecie.

Kula ognia nad Floryda

Bardzo jasny bolid przeciął nocne niebo nad Florydą. Udało się go uchwycić na obrazie z kamery przemysłowej. Widoczny jest meteor, który uległ spaleniu na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad północno-zachodnim wybrzeżem półwyspu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie szybko rosnąć. W tej chwili wynosi od 1017 hPa (podwyższone) na północnym wschodzie do 1022 hPa (wysokie) na południu i południowym zachodzie kraju. Biomet poprawia się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tatry poczekają...

O Tatrach wolnych od turystów opowie Paweł Skawiński, emerytowany dyrektor TPN.

Lasy i Parki Narodowe zamknięte!

Z powodu pandemii koronawirusa, najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego i prognozowanego słonecznego weekendu, który zachęcałby ludzi do masowych spacerów i urządzania sobie grilla, Lasy Państwowe i Parki Narodowe wprowadziły całkowity zakaz wstępu do wszystkich zarządzanych przez siebie lasów i parków w Polsce. Obowiązuje on co najmniej do 11 kwietnia. Pozachwycajmy się lasami oglądając galerię zdjęć.

Zdjęcie dnia: Pola pełne maków

Tęsknimy za łąkami pełnymi kwitnących maków. Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem innego cudownego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Skandynawia w śniegu

Wczesną wiosną znaczna część Skandynawii nadal przykryta jest śniegiem. Przepięknie prezentuje się na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co słychać nad Morskim Okiem?

Tatry są zamknięte dla turystów do odwołania. Pozostaje nam śledzić to, co się dzieje w najwyższych polskich górach dzięki relacjom strażników parku. Zobaczcie co słychać nad zamarzniętym Morskim Okiem, gdy nie ma tam turystów.

Powódź w Hiszpanii

Katalonia, jeden z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa regionów w Hiszpanii, nawiedzona został przez potężne ulewy. W krótkim czasie spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się przez 4 miesiące. Efekt do największe powodzie od 30 lat. Konieczna okazała się ewakuacja ludzi, niektórych przechodzących kwarantannę. Na szczęście poziom wody opadał szybko i wszyscy powodzianie bezpiecznie wrócili do domów.

Marzec w pogodzie

Zobaczcie przegląd najbardziej spektakularnych zjawisk pogodowych w marcu na świecie.

El Capitan bez zabezpieczeń

El Capitan w Parku Narodowym Yosemite w USA to słynna, bardzo popularna wśród miłośników wspinaczki skała, ze względu na warunki jakie oferuje, jest tam do pokonania 900-metrowa, niemal idealnie pionowa ściana. Alex Honnold pokonał ją bez lin i żadnych innych zabezpieczeń, co zajęło mu 4 godziny. Film polecamy czytelnikom o mocnych nerwach.

Noc na Kasprowym Wierchu

Z pewnością nigdy nie spędziliście całej zimowej nocy na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Dlatego zobaczcie, jak wygląda taka noc, gdy Księżyc w pełni przemierza usiane gwiazdami niebo, a wokół niego pojawia się barwny pierścień.

Amazonia żyje dzięki Saharze

Nad Saharą szaleją jedne z największych zamieci piaskowych na świecie. Każdego roku 30 milionów ton piasku jest przenoszonych przez silne wiatry znad zachodniej Afryki nad Atlantykiem w kierunku Brazylii. Po pokonaniu tysięcy kilometrów ziarenka piasku opadają na lasy deszczowe Amazonii. Naukowcy po raz pierwszy prześledzili to zjawisko za pomocą zdjęć satelitarnych.

Okazało się, że międzykontynentalne burze piaskowe przynoszą więcej pożytku niż szkody. Dlaczego? Ponieważ wraz z piaskiem do Amazonii dociera fosfor, który jest głównym składnikiem odżywczym dla soczyście zielonej roślinności.

Pola tulipanów wizytówką Holandii

W Holandii po horyzont rozciągają się niezwykle barwne i pełne zmysłowych zapachów pola tulipanów, z których kraj słynie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Podlasie jest pochmurno. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Słabe, przelotne opady występują na Pomorzu i Podlasiu. Wiatr wieje z kierunku zachodniego. Temperatura wynosi od 3-4 stopni na północy i w centrum do 8 stopni na południu i południowym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej