Bezchmurnie i pochmurno

Aktualne zdjęcie satelitarne zdradza nam, że w tym czasie, gdy na przeważającym obszarze kraju mamy bezchmurną pogodę, to nad północnymi regionami wiszą niskie chmury warstwowe, które miejscami przynoszą słaby deszcz lub mżawkę.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 kwietnia 2020 o godzinie 12:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 kwietnia 2020 o godzinie 12:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wiemy już, kiedy bardzo ciepła i słoneczna wiosna rozpocznie się u nas na dobre. Sprawdź!

Przełom marca i kwietnia przynosi ziąb, a nawet opady śniegu. Jednak dni nieprzyjemnej pogody są już policzone. Wiemy, kiedy wreszcie się ociepli na tyle, aby wiosna pozostała już z nami na dobre. Sprawdźmy najnowszą prognozę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kapryśna pogoda sprzyja osłabianiu naszej odporności, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko zainfekowania się niebezpiecznym koronawirusem. Wypatrujemy więc w prognozach oznak prawdziwie wiosennej aury, która będzie na tyle ciepła i słoneczna, abyśmy poczuli się lepiej... Zobacz cały artykuł >>>

Drugie jajko w bocianim gnieździe

Bociany z wielkopolskich Przygodzic, których codzienne losy na żywo śledzi mnóstwo internautów, właśnie doczekały się drugiego jajka. Jak informują miłośnicy tych ptaków, samiec spulchnił wyściółkę, po czym szybko nakrył dołek lęgowy, chroniąc jajka przed zimnem. Ile potomków doczekają się boćki? Zapewne czterech lub pięciu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju niebo jest wolne od chmur. Pochmurno jest tylko w północny regionach, gdzie miejscami na Pomorzu słabo i przelotnie pada deszcz lub mżawka. Wiatr wieje z kierunku zachodniego. Temperatura oscyluje nieznacznie poniżej zera, tylko na wybrzeżu sięga plus 4 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Zima w stolicy Niemiec

Nie tylko u nas spadł wyjątkowo późny śnieg, którego zimą było jak na lekarstwo. Zabieliły się też ulice, parki i zabudowania w Berlinie. Mieszkańcy niemieckiej stolicy nie kryli zdziwienia tym, co zastali o poranku, gdy odsłonili okna swych domów.

Ogień trawi Chiny

Niemal 20 osób zginęło w gigantycznych pożarach lasów w południowo-zachodnich Chinach. Do walki z ogniem stanęło kilkuset strażaków, ale mimo to żywioł wymyka się im spod kontroli. Konieczna okazała się ewakuacja mieszkańców z zagrożonych zabudowań.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie szybko spada. W tej chwili wynosi od 1017 hPa (podwyższone) na północy do 1025 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet będzie korzystny, tylko na północy przejściowo może się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tatry, zachód Księżyca i Wenus

Zapierający dech w piersi spektakl widziany ze szczytu Kasprowego Wierchu w Tatrach.

Środa pogodna i cieplejsza

W środę tylko na północy kraju będzie się chmurzyć i przelotnie padać deszcz lub śnieg. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie, na południu nawet bezchmurnie. Z każdym dniem będzie się ocieplać, na Śląsku termometry pokażą po południu niemal 10 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dla amatorów chmur burzowych

@Kamil uwiecznił dla wszystkich spragnionych burz, okazałego Cumulonimbusa, widocznego z pokładu samolotu. W Polsce sezon burzowy rozpocznie się tradycyjnie w kwietniu lub maju.

Chmura burzowa widziana z pokładu samolotu. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa widziana z pokładu samolotu. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: W drogę

Trochę pod górkę, ale za to jaką malowniczą. Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem innego cudownego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Prosimy nie wKURZaj

Niektóre drogi gruntowe z powodu wielotygodniowej suszy są tak zapiaszczone, że wystarczy tylko szybki przejazd samochodu, aby w powietrze wzbiły się tumany kurzu, który drażni drogi oddechowe i oczy przechodniów, a także wnika do domów. Mieszkańcy postanowili więc wziąć sprawę w swoje ręce i ustawili znaki, które upominają wKURZających kierowców.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Symbol znienawidzonej zimy

Chociaż miejscami krajobrazy zabieliły się, to jednak raczej mało kto chciałby powrotu zimy. Chcemy prawdziwej wiosny, nawet lata, a nie mrozu i śniegu. Jednak czy można złościć się na symbol białej pory roku? Przecież taki jest piękny.

Fot. Łukasz Szeliga / TwojaPogoda.pl
Fot. Łukasz Szeliga / TwojaPogoda.pl

Powstała ognioodporna powłoka chroniąca drewno, która wykonana jest z... drewna

Drewno jest najpowszechniejszym materiałem budowlanym wykorzystywanym w najdalszych zakątkach naszej planety. Posiada wiele atrybutów, ale największą jego zmorą jest łatwopalność. To jednak już przeszłość.

Fot. VTT.
Fot. VTT.

Naukowcy z Fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT opracowali bowiem najbardziej zaawansowaną obecnie na świecie powłokę, która niemal idealnie zabezpiecza drewno przed ogniem... Zobacz cały artykuł >>>

Spadł pierwszy śnieg. Nie było go zimą, zjawił się na wiosnę. „Pogoda stanęła na głowie” [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy zachodniej Polski nie kryli zdziwienia zimowymi krajobrazami zastanymi o poranku za oknami swych domów. Spadł pierwszy śnieg, którego nie doczekali się przez całą zimę, a który zdecydował się spaść na wiosnę. Co się dzieje z tą pogodą?

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Fot. Teresa / TwojaPogoda.pl
Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Fot. Teresa / TwojaPogoda.pl

Wokół nas dzieją się dziwne rzeczy, i to nie tylko z powodu pandemii koronawirusa, która wielu z nas wywróciła życie do góry nogami. Pogoda też stanęła na głowie, o czym we wtorkowy (31.03) poranek mogli się przekonać mieszkańcy zachodniej Polski... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W wielu regionach kraju jest pogodnie, nawet bezchmurnie. Chmurzy się i przelotnie prószy śnieg miejscami na południowym zachodzie, w centrum i na północy. Wiatr wieje z kierunku północnego. Temperatura nieznacznie przekracza zero.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 marca 2020 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 marca 2020 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Polski skrawek Arktyki

Fiord Hornsund na archipelagu Svalbard to polski zakątek Arktyki. Podziwiajcie jego piękno z lotu ptaka na filmie Jana Kavana, który spędził w tym urokliwym miejscu 2 tygodnie i nie zapomni ich do końca życia.

Ulewa stulecia

Gigantyczna ulewa przeszła nad Cleveland w amerykańskim stanie Ohio. Spowodowała ona nagłe wezbranie przepływającej przez miasto rzeki Cuyahoga, która wystąpiła z brzegów i zalała wiele budynków, drogi i posesje. Konieczna okazała się ewakuacja wielu osób z zalanych domów i samochodów. Ranny został strażak. Tak intensywny opad deszczu zdarza się średnio raz na 100 lat.

Śnieg otula kwitnące wiśnie

Wspaniałe widoki panują w Tokio, gdzie kwitnące kwiaty wiśni otulił najpóźniejszy śnieg od 32 lat. Kwarantanna nie pozwala mieszkańcom cieszyć się tym spektaklem na własne oczy, ale od czego jest internet. My też możemy się tym pięknem trochę pozachwycać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na wschodzie do 1029 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet zacznie się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej