Noc pod znakiem śniegu

Noc na zachodzie, północy i w centrum kraju przyniesie słabe, przelotne opady śniegu. Z kolei o poranku prószący śnieg powita mieszkańców północnych, centralnych i południowo-zachodnich regionów. Przy ujemnej temperaturze krajobrazy mogą się miejscami zabielać.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piękny zachód Słońca

Mieliśmy dzisiaj pełen ciepłych barw zachód Słońca. Pozachwycajmy się nim.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Krwistoczerwona rzeka w Kanadzie

To nie oznaka końca świata. Rzeczka Etobicoke w okolicach kanadyjskiego Toronto przybrała złowieszczy krwistoczerwony kolor. Jak ustalili inspektorowie, to skutek przedostania się do wody 400 litrów czerwonego atramentu. Sprawca skażenia środowiska jest w trakcie namierzania.

Zdjęcie dnia: Zima w górach

W górach zima pełną gębą, i to jaka piękna! Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem innego cudownego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Potop w Jemenie

Aden w Jemenie nawiedziła potężna ulewa, która doprowadziła do tzw. powodzi błyskawicznej. W oka mgnieniu ulice miasta zmieniły się w rwące strumienie rzek, które porywały wszystko to, co znalazło się na ich drodze, m.in. samochody. Szkody materialne są bardzo duże.

Przelotne opady śniegu

Miejscami na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i terenach górzystych występują teraz przelotne, ale chwilami obfite opady śniegu, przy silniejszych podmuchach wiatru zmieniające się w zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widoczność. Zobaczcie jedną z takich zawieruch śnieżnych, która przeszła właśnie nad Warszawą.

Chmury kłębiaste nad Polską

Za sprawą silniejszego wiatru z kierunku północnego, powietrze oczyściło się z unoszącego się w ostatnich dniach saharyjskiego pyłu. Dzięki temu niebo jest błękitne, a po nim płyną kłębiaste Cumulusy i Cumulonimbusy. Miejscami przynoszą one przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej. Na zdjęciu satelitarnym przypominają one baranki.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 marca 2020 o godzinie 14:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 marca 2020 o godzinie 14:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pomarańczowy Bliski Wschód

Masywna zamieć piaskowa sparaliżowała codzienne życie mieszkańców Arabii Saudyjskiej, Kataru i Bahrajnu. Tony ziarenek piasku przysłoniły Słońce, zmieniając krajobrazy na pomarańczowe. Widoczność na drogach spadła niemal do zera. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach.

Gradobicie w Oklahomie

Potężna burza gradowa przetoczyła się nad amerykańskim stanem Oklahoma. Lodowe bryły, niektóre wielkości piłki golfowej, a nawet tenisowej, dziurawiły dachy, niszczyły drzewostan i uszkadzały karoserie samochodowe. Zobaczcie tę furię pogody.

Jeden dramat za drugim

Kilka dni temu globalną sieć obiegło wzruszającego zdjęcie lekarza z Jonesboro w stanie Kansas, który wrócił do domu po 2 tygodniach walki o życie chorych na koronawirusa. Nie mógł jednak wejść do środka, aby nie zarazić swojej rodziny, dlatego przywitał się z synkiem przez szklane drzwi. Wczoraj nad miastem przetoczyło się tornado i zrujnowało dom lekarza, który znajdował się w środku, ale na szczęście nie odniósł obrażeń. Żona i synek w tym czasie przebywali u dziadków.

Fot. Twitter / Chris May @KATVChrisMay.
Fot. Twitter / Chris May @KATVChrisMay.

Zimą była wiosna, a wiosną jest zima. Pierwsze regiony Polski znalazły się pod śniegiem

Pod osłoną nocy część kraju znalazła się pod śniegiem. Choć nie spadło go dużo, to jednak wystarczyło, aby wiosenne krajobrazy zmieniły się w zimowe. Gdzie już spadł śnieg, a gdzie niebawem się pojawi? Sprawdź prognozę i zobacz zdjęcia.

Wróciła zima. Fot. Instagram / miastokowary / magda_mi_zrobila.
Wróciła zima. Fot. Instagram / miastokowary / magda_mi_zrobila.

Najbardziej biało jest teraz na Podlasiu, Wyżynie Śląskiej, Wyżynie Lubelskiej, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Górach Świętokrzyskich i na pogórzu... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju poniedziałek wita nas bezchmurnym, błękitnym niebem. Chmurzy się miejscami na zachodnim Pomorzu, Warmii i na całym południowym wschodzie, gdzie prószy śnieg. Warunki drogowe mogą być tam trudne. Wiatr wieje z zachodu i północnego zachodu, chwilami porywiście. Temperatura oscyluje w okolicach zera.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pierścień dymny nad Stromboli

Włoski wulkan Stromboli podczas kolejnej erupcji wyemitował zaskakujący pierścień dymny. To skutek nagłego uwolnienia gazu z jednego z idealnie okrągłych kraterów. Pojawił się wówczas wir w kształcie pierścienia, który został opleciony przez dym wulkaniczny. Podobne zjawiska wielokrotnie obserwowano nad wulkanem Etna.

Fot. Barbara Engele / Volcano Discovery.
Fot. Barbara Engele / Volcano Discovery.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (podwyższone) na południowym wschodzie do 1027 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny, ale od zachodu zacznie się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i poranek ze śniegiem

W nocy w wielu regionach kraju mogą występować przelotne opady śniegu, które na drogach znacznie ograniczą widoczność. Kierowców uprzedzamy przed trudnymi warunkami jazdy. W nocy sypać będzie przede wszystkim w regionach wschodnich, południowych i centralnych, a rano na południowym wschodzie i północnym zachodzie kraju.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Rozbudowana chmura

Nad całą południowo-wschodnią częścią kraju popołudnie przyniosło rozwój wypiętrzonych chmur kłębiastych, które przynosiły przelotne, chwilami intensywne opady deszczu. Jednak błyskawic nie odnotowano. jedna z takich chmur zawisła nad Nowym Sączem w Małopolsce, co możecie zobaczyć na zdjęciu od @Mariana.

Rozbudowana chmura kłębiasta nad Nowym Sączem w woj. małopolskim. Fot. Marian / TwojaPogoda.pl
Rozbudowana chmura kłębiasta nad Nowym Sączem w woj. małopolskim. Fot. Marian / TwojaPogoda.pl

Duże różnice w temperaturze

Wieczór przynosi nam spory kontrast w temperaturze. Na północy, zachodzie i w centrum kraju mocno się ochłodziło i występują opady, przeważnie deszczu, jednak na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie sypie śnieg przy temperaturze na poziomie zera. Dla porównania na wschodzie i południu jeszcze zalega ciepłe powietrze kontynentalne, za sprawą którego jest nawet 14 stopni i pogodnie.

Duże różnice w temperaturze

Zdjęcie dnia: Polska pustynia

Słowiński Park Narodowy zwany potocznie polską pustynią. Nie zapomnijcie obserwować nas na Instagramie, aby codziennie zachwycać się zdjęciem innego cudownego zakątka Polski:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Na poziomie kwantowym obiekty mogą mieć dwie temperatury jednocześnie

Mechanika kwantowa dla wielu z Was może być czarną magią, ale wcale nie jest tak trudna do pojęcia. Gorzej jest, gdy zaczniemy porównywać naszą rzeczywistość z kwantową.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Wówczas szybko zrozumiemy, że tam wszystko jest możliwe, prawie tak, jak w filmach sci-fi. Najlepiej ukazują to najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Exeter. Odkrycie wprowadza spore zamieszanie... Zobacz cały artykuł >>>

Kiepskie wieści dla meteopatów

Duże wahania ciśnienie dają się we znaki wszystkim osobom wrażliwym na nagłe zmiany w pogodzie. Doliczając do tego nagłe ochłodzenie, opady i silny wiatr, muszą się oni liczyć z kiepskimi warunkami biometeorologicznymi. Mogą przypłacić je różnorodnymi bólami, sennością, rozdrażnieniem, rozkojarzeniem i znużeniem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej