Zimne poranki i ciepłe popołudnia. Wahania temperatury nas osłabiają, co sprzyja koronawirusowi

Wczesna wiosna to okres dużych wahań temperatury między porankami i popołudniami. W ciągu zaledwie 6 godzin może się ocieplić nawet o 20 stopni. Te skrajności termiczne osłabiają nasz organizm i sprawiają, że staje się on podatny na infekcje, w tym również na koronawirusa.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnie dni są idealnym przykładem na to, jak bardzo różnić się może temperatura między porankiem a popołudniem. Kiedy na niebie nie ma chmur lub jest ich bardzo mało, to mamy do czynienia z procesem nazywanym promieniowaniem ciepła z gruntu i z warstwy powietrza zalegającej bezpośrednio nad nim... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju niebo jest bezchmurne. Tylko miejscami na zachodzie, północy i północnym wschodzie chmurzy się, ale z przejaśnieniami. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie. Temperatura wynosi od 6 stopni na północnym wschodzie do 13 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Śnieżyce kwitną w Bieszczadach

Kazimierz Nóżka, leśnik z Bieszczadów, natknął się w lesie na kwitnące śnieżyce.

Wschód i zachód słońca

Od naszej czytelniczki @Julii otrzymaliśmy zdjęcie pięknego wschodu słońca na Mazowszu.

Wschód słońca na Mazowszu. Fot. Julia / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca na Mazowszu. Fot. Julia / TwojaPogoda.pl

Zachód słońca wyglądał równie uroczo.

Zachód słońca na Mazowszu. Fot. Julia / TwojaPogoda.pl

Trąby lądowe w Maroku

Dwie bliźniacze trąby lądowe pojawiły się nad miejscowościami położonymi na pustynnym obszarze Maroka w Afryce. Wyglądały groźnie, ale na szczęście nie poczyniły poważniejszych szkód. Trąby lądowe różnią się od trąb powietrznych tym, że nie są związane z superkomórkami burzowymi i do powstania nie potrzebują mezocyklonu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i nadal powoli rośnie. W tej chwili wynosi od 1024 hPa na północy do 1029 hPa na południu kraju. Biomet pozostaje korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciepło i słonecznie

Wtorek zapowiada się przepięknie. W całym kraju będzie słonecznie i bez kropli deszczu. Wiatr wreszcie się uspokoi. Termometry pokażą od 10 stopni na północy do 17 stopni na południowym zachodzie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Turysta spadł z Rysów

Turysta poślizgnął się na oblodzonym szlaku w rejonie Rysów i spadł nawet około kilometra w dół w okolice Czarnego Stawu. Pomimo ciężkich obrażeń, w szoku sam próbował zejść nad Morskie Oko. Na miejsce wezwani zostali ratownicy, którzy przewieźli mężczyznę do szpitala w Nowym Targu. To przestroga dla tych, którzy łamią zakaz wychodzenia w Tatry z powodu zagrożenia epidemicznego, w dodatku nie zachowują należytej ostrożności.

Fot. YouTube / Łukasz Kowal.
Fot. YouTube / Łukasz Kowal.

2 metry śniegu w Kalifornii

Nad Kalifornią wolno przesuwa się układ niskiego ciśnienia, który przynosi wyjątkowo obfite opady. Na nizinach pada deszcz, a w górach śnieg. W miejscach, gdzie w ubiegłym roku doszło do gigantycznych pożarów lasów, może dochodzić do powodzi błotnych. Wysoko w górach spadnie niemal 2 metry śniegu. Luty zapisał się w Kalifornii jako najsuchszy w historii pomiarów. Wszyscy mają nadzieję, że opady poprawią sytuację.

Ogród w samym sercu metropolii

Serce Manhattanu z lotu ptaka. Kamienne drapacze chmur otaczają Central Park.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Bliskie spotkanie z błyskawicą

W Palm Beach na Florydzie niewiele brakowało, aby pewien turysta został porażony przez piorun. Błyskawica uderzyła w powierzchnię morza tuż przy brzegu. Zobaczcie to na poniższym filmiku.

Rybi szkielet na niebie

Na niebie nad Szwajcarią pojawiła się chmura przypominająca rybi szkielet. To skutek działalności fal grawitacyjnych.

Tam, gdzie niebo łączy się z ziemią

W południowo-zachodniej części Boliwii w Ameryce Południowej, wśród Andów rozciąga się olbrzymi płaskowyż na wysokości 3650 metrów. Region ten nazywany jest Salar de Uyuni i jak na warunki klimatyczne i krajobrazowe tej części świata jest naprawdę niezwykły. Składa się on z dwóch jezior, które całkowicie wyschły w czasach prehistorycznych. Teraz wypełnia je biała sól.

Fot. National Geographic / Takashi Nakagawa.
Fot. National Geographic / Takashi Nakagawa.

Aż trudno uwierzyć, że monotonny, ale jakże niezwykły, krajobraz rozciąga się na obszarze aż 500 kilometrów kwadratowych. Na takiej wysokości nad poziomem morza trudno jest złapać oddech, gdyż tlenu jest znacznie mniej niż na znanej nad wysokości na jakiej znajdują się polskie miasta. Po horyzont nie zobaczymy niczego poza śnieżnobiałą solą, której jest aż 10 miliardów ton.

Przerażające osunięcia ziemi

Tysiące ludzi ginie każdego roku w różnych zakątkach świata na skutek osunięć ziemi. Przeważnie są one wywoływane przez ulewne deszcze i trzęsienia ziemi. Jednak przyczynia się do tego również działalność człowieka, a mianowicie karczowanie lasów porastających wzgórza. Jak to się może skończyć? Zobaczcie na poniższej kompilacji nagrań.

Rosa na pajęczynach

@Joanna uwieczniła pajęczyny, które przepięknie mieniły się w promieniach Słońca. Na większym zbliżeniu możecie zobaczyć, jak na niciach osadziła się rosa.

Fot. Joanna / TwojaPogoda.pl
Fot. Joanna / TwojaPogoda.pl
Fot. Joanna / TwojaPogoda.pl

7 minut grozy

27 kwietnia 2011 roku na miastem Tuscaloosa w Alabamie przetoczyło się potężne tornado. Zginęło 68 osób, a kolejne 1,5 tysiąca ludzi zostało rannych. Oto pełny materiał filmowy z tego przerażającego zdarzenia.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pogodny, na wschodzie i południu nawet bezchmurny. Temperatura wynosi od 1 stopnia na północnym wschodzie do 7 stopni na zachodzie i południu kraju. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku południowego.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czy anomalii przybywa?

W naszej sondzie na pytanie: "czy na świecie jest coraz więcej anomalii pogodowych", zdecydowana większość z Was, bo aż 64 procent, odpowiada, że tak. 23 procent naszych czytelników jest zdania, że anomalii jest tyle samo, co niegdyś, a 13 procent nie potrafi się określić.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gdzie dzisiaj popada?

W poniedziałek bardzo słabe, przelotne opady deszczu mogą występować tylko na północnych krańcach kraju, w pasie od Pomorza przez Mazury po Suwalszczyznę. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie, przeważnie bezchmurnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili wynosi od 1015 hPa (podwyższone) na północnym zachodzie do 1028 hPa (wysokie) na południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej