Przymrozki wracają

Noc i poranek na większym obszarze kraju przyniesie mróz, największy na wschodzie oraz terenach okołogórskich. Temperatura może tam spadać do minus 5 stopni. Na zachodzie mrozu nie spodziewamy się.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Widok na Tatry

Mimo, że Tatry są zamknięte dla turystów, wielu z nich łamie zakaz i zmierza np. nad Morskie Oko. Nasi czytelnicy postanowili spojrzeć na najwyższe polskie góry z dalszej perspektywy, a pogoda ku temu dzisiaj wyjątkowo sprzyjała.

Widok na Tatry z Beskidu Sądeckiego. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Widok na Tatry z Beskidu Sądeckiego. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Widok na Tatry z Beskidu Wyspowego. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Piękno polskich krajobrazów

Polska może poszczycić się tak wieloma fantastycznymi krajobrazami, że nie sposób ich wszystkich pokazać Wam na zdjęciach. Wybraliśmy więc te, które najbardziej nas zauroczyły. Zobaczcie polskie lasy, pola, łąki, jeziora i góry w najpiękniejszym wydaniu.

Tornado okiem drona

Łowca burz Brandon Clement sfilmował wędrówkę jednego z tornad, które w tym sezonie nawiedziło słynną Aleję Tornad, z nietypowej perspektywy, bo za pomocą drona. Zobaczcie ten niesamowity żywioł, który niesie wiatr osiągający ponad 150 km/h. Na szczęście nie spowodował on tym razem żadnych poważniejszych szkód, nie było też ofiar.

Od błękitu nieba po ścianę deszczu

Aura potrafi się czasem zmieniać jak w kalejdoskopie. Zobaczcie, jak błękit nieba ustąpił miejsca deszczowi.

Perfekcyjna chmura burzowa

Podręcznikowy wygląd chmury burzowej o nazwie Cumulonimbus. Piękna i groźna.

Fot. Cyclone of Rhodes / Facebook.
Fot. Cyclone of Rhodes / Facebook.

Drzewo, które się poci

Tego jeszcze nie widzieliście. Kora jednego z drzew w stanie Michigan pokryła się lodem, pod warstwą którego spływały krople wody. Wygląda to tak, jakby drzewo się pociło. Niesamowite!

Tak się tworzą protuberancje na Słońcu

Naukowcy z obserwatorium Big Bear w Kalifornii po raz pierwszy zajrzeli w głąb protuberancji słonecznych, analizując je dzięki zdjęciom w wysokiej rozdzielczości. Protuberancje są związane z przebiegiem pola magnetycznego na Słońcu. Choć o zjawisku wiemy od dawna, to jednak wciąż w znacznej mierze pozostaje ono dla nas zagadką.

Jeśli poznamy je lepiej, z większą precyzją będziemy prognozować kosmiczną pogodę, a więc ostrzegać przed nadciągającym wiatrem słonecznym i związanymi z nim burzami geomagnetycznymi, powodującymi powstawanie zorzy polarnej, a także doprowadzającymi do awarii sieci energetycznej oraz zakłóceń w łączności satelitarnej i radiowej. Powyżej możecie zobaczyć rewelacyjne nagranie tworzenia się, a następnie oderwania protuberancji od powierzchni Słońca.

Lawinowe ABC dla każdego

W górach lawiny śnieżne o tej porze roku stanowią poważne zagrożenie. Zobaczcie, jak się na nie przygotować według TOPR-u:

Warto też zapoznać się ze wskazówkami Tatrzańskiego Parku Narodowego:

Nawet kilkanaście stopni mrozu o poranku. Miejscami tak zimno nie było przez całą zimę

Niedzielny poranek przyniósł w najzimniejszych regionach naszego kraju nawet kilkanaście stopni mrozu. Co ciekawe, w wielu miejscowościach tak niskich temperatur nie mieliśmy przez całą zimę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Panujący nad Polską wyż zapewnił w nocy i w niedzielny poranek bezchmurne niebo we wszystkich regionach. Jednocześnie na chwilkę zaczęło spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego... Zobacz cały artykuł >>>

Wyż nad Podkarpaciem

Nad Podkarpaciem znajduje się w tej chwili wyż atmosferyczny, w którego centrum ciśnienie przekracza 1030 hPa. W następnych godzinach ośrodek baryczny będzie się przesuwać na wschód w kierunku pogranicza z Ukrainą, a to oznacza, że w całej Polsce ciśnienie będzie się obniżać. W wyżu panuje bezwietrzna aura sprzyjająca powstawaniu porannych mgieł. Na zachodzie kraju wiatr zaczyna się wzmagać.

Wyż nad Podkarpaciem

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest bezchmurny. Wiatr wieje chwilami silniej z kierunku południowego. Temperatura wynosi w okolicach zera, ale szybko rośnie. Zapowiada się przepiękna niedziela.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Sztormowo na Wyspach

Kolejny głęboki układ niskiego ciśnienia dotarł nad Wyspy Brytyjskie przynosząc ulewne deszcze i porywisty wiatr. W szkockich górach porywy wiatru osiągały 150 km/h. Obecnie bardzo mocno wieje na norweskich fiordach. Układ pięknie prezentuje się na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze jest stabilne, ale po południu zacznie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa (wysokie) na północnym zachodzie do 1031 hPa (bardzo wysokie) na południowym wschodzie kraju. Biomet wreszcie się poprawi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i poranek z mrozem

Zapowiada się pogodna noc i poranek, a to oznacza, że będą przymrozki. Termometry pokażą do minus 2-4 stopni na zachodzie i nawet minus 5-7 stopni na wschodzie kraju. Biegunem zimna będą górskie kotliny, gdzie może być o świcie nawet około minus 10 stopni. Tuż po wschodzie słońca temperatura zacznie gwałtownie rosnąć. Miejscami spodziewane są mgły.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Mroczne, ale piękne

W ostatnich dniach mieliśmy przelotne opady konwekcyjne. Zobaczcie mroczne, ale piękne oblicze pogody.

Cumulusy nad Polską

Na błękitnym niebie nad Polską mogliśmy dzisiaj podziwiać białe kłębki, czyli chmury kłębiaste Cumulus. Na zachodzie były one niewielkie, ale im dalej na wschód, tym ich rozmiary były większe, co możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym z godzin południowych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Bajkowa kraina śniegu i lodu

Szadź to piękne, ale też niszczycielskie zjawisko. Zobaczcie je na zdjęciach z Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Odkryto niezwykłą, liczącą 99 milionów lat czaszkę dinozaura-kolibra

Wygląda na to, że musimy nieco zweryfikować swoje podejście do dinozaurów jako ogromnych zwierząt, bo znaleziona jakiś czas temu czaszka jednego z nich mierzy mniej więcej tyle, ile głowa kolibra.

Fot. NewAtlas / HAN Zhixin.
Fot. NewAtlas / HAN Zhixin.

Naukowcy niemal każdego dnia natrafiają na ciekawe pamiątki z przeszłości zatopione w bursztynie, ale najczęściej chodzi o insekty czy stawonogi, dlatego najnowsze odkrycie jest tak ekscytujące. Naukowcy w Birmie znaleźli bowiem liczącą 99 milionów lat czaszkę maleńkiego dinozaura - ta może należeć do najmniejszego znanego... Zobacz cały artykuł >>>

Łowca burz niemal trafiony piorunem

Scott Sheppard, amerykański łowca burz, ścigał komórkę burzową, na której mogło się pojawić tornado. Gdy zatrzymał się, aby uwiecznić przepiękną tęczę, został znienacka zaskoczony przez piorun. Całe szczęście, że błyskawica uderzyła w asfaltową drogę tuż obok niego, ponieważ w przeciwnym razie mogło się to dla niego skończyć bardzo źle. Poniższy filmik pokazuje nam, że bycie łowcą burz, to bardzo niebezpieczne zajęcie.

dalej