Hanna powiała do 115 km/h. Drzewo runęło na samochód i zabiło 51-letniego mężczyznę

Czwartek zapisał się wietrznie i deszczowo, ale też nietypowo ciepło. Strażacy bez przerwy wyjeżdżali do usuwania skutków porywistego wiatru, który połamał wiele drzew, pozrywał dachy i uszkodził linie energetyczne. Sprawdź najnowszy bilans.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nad południową Skandynawią przemknął w czwartek niż o imieniu Hanna, który w całej Polsce przyniósł porywisty wiatr, przeważnie do 60-70 km/h, a lokalnie wiało jeszcze mocniej. W trakcie przechodzenia frontu podmuchy dochodziły nawet do 80-90 km/h... Zobacz cały artykuł >>>

Cudowna planeta

Nawet nie zadajemy sobie z tego sprawy na jak pięknej planecie mieszkamy. Niszczymy ją bez mrugnięcia okiem. Takie nagrania, jak te wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez astronautów z wielu krajów, uświadamiają nam, że jesteśmy tylko małym pyłkiem w otchłani kosmosu, ale ten pyłek potrafi tak bardzo zmieniać otaczający go świat. Zobaczcie nocne oświetlenie miast, zorze polarne, chmury i bezmiar oceanów.

Kosmodrom Bajkonur

Rosjanie dzierżawią od Kazachstanu najstarszy i największy na świecie kosmodrom, który zaczerpną swą nazwę od położonego blisko niego miasta Bajkonur. Ośrodek kosmiczny położony jest na lewym brzegu rzeki Syr-Daria, która zasila w wodę słynne wysychające Jezioro Aralskie. To właśnie stąd astronauci i kosmonauci wysyłani są na Stację Kosmiczną.

Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.
Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.

Na kosmodrom składa się 11 kompleksów montażowych, 9 startowisk i 2 lotniska. Pracownicy kompleksu zamieszkują okoliczne osiedle. Niegdyś dla zmylenia Amerykanów, Rosjanie wskazywali lokalizację kosmodromu w rejonie wsi o tej samej nazwie, która do dziś znajduje się setki kilometrów od prawdziwego kompleksu. Jakby tego było mało, to jeszcze wznieśli tam makiety rakiet i statków kosmicznych, które kilkadziesiąt lat temu na zdjęciach ze szpiegowskich satelitów wyglądały jak prawdziwe.

Najpiękniejsze polskie drogi

Zabieramy Was na przejażdżkę najpiękniejszymi polskimi drogami, zarówno asfaltowymi, jak i szutrowymi, które zawiodą nas przez pola, lasy i góry. Może którymiś z nich już kiedyś mieliście okazję podróżować?

Setki akcji strażackich

Już kilkaset razy strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków porywistego wiatru. Kolejne wezwania przychodzą niemal bez przerwy, głównie z Pomorza, Mazur, Podlasia, Wielkopolski, Śląska i Małopolski. Strażacy usuwają z dróg i chodników połamane gałęzie i zabezpieczają uszkodzone dachy. Kilka tysięcy gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu. Przed strażakami i energetykami pracowity dzień, ponieważ liczba zgłoszeń będzie rosnąć do wieczora.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wichura, ulewa i burza

Front z intensywnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem ciągnie się w tej chwili od Podlasia przez północno-zachodnie Mazowsze i Ziemię Łódzką po Dolny Śląsku. Porywy wiatru osiągają tam nawet 80 km/h. Na wybrzeżu wieje jeszcze mocniej, do 90-100 km/h, a wysoko w górach powyżej 140 km/h. Nad Mazurami i Suwalszczyzną przeszły burze.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Morskie błyskawice

Gdy piorun uderza w powierzchnię morza, w naszym kierunku zmierza strumień światła.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Gabriele Bambara.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Gabriele Bambara.

Genetycznie zmodyfikowane rośliny już pomagają w walce z głodem na świecie

Jedną z największych bolączek naszej cywilizacji jest pogłębiający się z roku na rok problem głodu. Naukowcy upatrują skuteczniej walki z nim za pomocą genetycznych modyfikacji roślin, które będą oferowały większe plony.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najlepszym przykładem tego, że mogą one przynieść niesamowite efekty, mogą stać się Chiny. Biotechnolodzy z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Purdue przez ostatnie lata pracowali intensywnie nad zmodyfikowaniem genów ryżu za pomocą słynnej techniki CRISPR-Cas9... Zobacz cały artykuł >>>

Nieziemskie krajobrazy Ziemi

Samolot badawczy, z pokładu którego naukowcy wykonują pomiary i zdjęcia Półwyspu Antarktycznego, uwiecznił niesamowity krajobraz. To szczeliny, które powstały w lodowcu na skutek jego pękania w trakcie ruchu nad wybrzuszeniami i uskokami podłoża. Szczeliny mogą mieć setki metrów głębokości. Polarnicy muszą na nie uważać, ponieważ wpadnięcie do nich zazwyczaj oznacza śmierć.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Coraz mocniej wieje

Do 155 kilometrów na godzinę wieje wiatr na szczycie Śnieżki w Karkonoszach. To obecnie najbardziej wietrzne miejsce w Polsce. Na nizinach wieje słabiej, ale przeważnie do 60-70 km/h, a na zachodzie do 80 km/h. Wiatr będzie się nasilać do godzin popołudniowych i wieczornych. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Alarm pogodowy! W czwartek wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy i odcinać prąd

W czwartek w całym kraju będzie bardzo mocno wiać, miejscami także obficie padać, a nawet grzmieć. Porywy wiatru mogą przekraczać 80 km/h i przy tym stwarzać zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, a także powodować szkody.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nad Skandynawią i Bałtykiem przechodzi w czwartek głęboki niż imieniem Hanna, który sprawia, że ciśnienie między północnymi i południowymi regionami naszego kraju przekracza 20 hPa, dlatego też południowo-zachodni i południowy wiatr gwałtownie się nasila... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnych i centralnych regionach kraju chmurzy i pada deszcz, chwilami dość obficie. Na pozostałym obszarze występują przejaśnienia, a na południu również rozpogodzenia. Wiatr wieje porywiście z południowego zachodu i systematycznie się wzmaga. Temperatura wynosi od 4 stopni na północnym wschodzie do 15 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Lepiej zostać w domu

Jeśli nie musicie, nie wychodźcie dzisiaj z domu w trakcie najsilniejszego wiatru, który może w porywach dochodzić do 70-90 km/h, a lokalnie na północy kraju nawet do 100 km/h. W górach szaleć będzie huragan, dlatego odradzamy wycieczek.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piątkowe strajki szkolne on-line

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg ogłosiła zawieszenie do odwołania piątkowych strajków szkolnych z powodu koronawirusa. „Musimy słuchać rad ekspertów i naukowców. To dotyczy oczywiście wszystkich kryzysów. My, młodzi ludzie, jesteśmy najmniej zagrożeni wirusem, ale ważne jest, abyśmy okazali solidarność z najbardziej narażonymi” - napisała nastolatka na Twitterze zachęcając do działania na rzecz klimatu na łamach internetu.

Fot. Twitter / @GretaThunberg.
Fot. Twitter / @GretaThunberg.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie bardzo szybko spada, dopiero późnym popołudniem zacznie równie gwałtownie rosnąć. Barometry wskazują teraz od 999 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1015 hPa (podwyższone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne, co może się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Czwartek z groźnym wiatrem

W czwartek w całym kraju będzie bardzo mocno wiać. Porywy przeważanie będą osiągać 60-70 km/h (lokalnie do 80 km/h), w północnych regionach kraju do 80-90 km/h (lokalnie do 100 km/h), nad morzem do 90-110 km/h, a w górach powyżej 120 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Noc pogodna, ale wietrzna

W nocy spodziewamy się większych rozpogodzeń i ustępowania opadów. Temperatura pozostanie dodatnia, od 2 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na południu kraju. Utrzyma się silny wiatr, który zacznie się jeszcze bardziej wzmagać wczesnym porankiem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prawie 30 stopni w cieniu

Niemal 30 stopni pokazują popołudniami termometry w hiszpańskiej Andaluzji. To obecnie najcieplejszy zakątek Europy. Pogoda na Półwyspie Iberyjskim jest piękna. Jednak z powodu pandemii koronawirusa nie zalecamy wyjazdów do Hiszpanii.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Potężne drzewo

Już niebawem zacznie się zazieleniać.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogodnie, ale wietrznie

W całym kraju mocno wieje, przeważnie do 50-70 km/h. Najmocniejszy wiatr notowany jest na północy, do 70-80 km/h, a nad morzem do 80-90 km/h. Niebo przejaśniło się i rozpogodziło. Termometry pokazały w najcieplejszym momencie dnia od 8 stopni na wschodnim wybrzeżu do 14 stopni na Dolnym Śląsku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej