Mozaika krajobrazów obcych światów

Póki co człowiek, poza Ziemią, stanął stopą na tylko jednym ciele niebieskim, a mianowicie na Księżycu, co stało się w 1969 roku. Teraz naszym kolejnym celem jest Mars. Jeśli wizje naukowców się sprawdzą, to pierwszy człowiek stanie na nim w latach 30. A co będzie dalej?

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Póki co możemy jedynie oglądać obce nam światy, z całą ich niesamowitością, na zdjęciach z sond kosmicznych. Dzięki nim widzieliśmy jak krajobrazy planet, księżyców, planetoid i komet się między sobą różnią. Powyżej możecie zobaczyć mozaikę widoków prosto z planetoidy Itokawa (od lewej), Księżyca, Wenus, Marsa, Tytana (księżyca Saturna), Ziemi i najnowszy, z komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, po raz pierwszy uwieczniony przez lądownik Philae.

Półwiecze alaskańskich lodowców

Zmiany klimatyczne nigdzie indziej na świecie nie są tak szybkie, jak w Arktyce. Zdjęcia satelitarne i lotnicze z ostatnich niemal 50 lat ujawniają, jak lodowce roztapiają się w zastraszającym tempie. Zobaczcie porównawcze animacje, które robią piorunujące wrażenie.

Mocno wieje, ale jutro będzie groźniej. Wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy i odcinać prąd

W środę bardzo mocno wieje, ale w czwartek wiatr jeszcze bardziej się nasili i może powodować szkody. Spodziewamy się też intensywnych opadów, a nawet burz. Napłynie też bardzo ciepłe powietrze. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najmocniej powieje w północnych regionach, na Pomorzu, Kujawach, Warmii, Mazurach i Podlasiu, gdzie podmuchy mogą osiągać 80-90 km/h, a w trakcie spodziewanego przechodzenia frontu szkwałowego, któremu mogą towarzyszyć przelotne, ale intensywne deszcze, a także burze, mogą przekraczać 90 km/h... Zobacz cały artykuł >>>

Wstrząs w cieniu koronawirusa

W regionie Lukka we włoskiej Toskanii doszło do trzęsienia ziemi, w wyniku którego mieszkańcy wielu miejscowości, przechodzący kwarantannę we własnych domach, musieli je na krótko opuścić. W tej części Włoch sytuacja jest dramatyczna, ponieważ z powodu koronawirusa zmarło już kilkaset osób.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północnym wschodzie kraju niebo przejaśnia się, a na północnym zachodzie rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, przeważnie z opadami deszczu o charakterze ciągłym. Wiatr wieje porywiście z zachodu do 40-60 km/h, a nad morzem do 60-70 km/h. Temperatura wynosi od 5 stopni na południowym wschodzie do 10 stopni na południu i zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Surowa grzywna za piękne zdjęcie

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, na Przełęczy Karkonoskiej para Czechów wjechała na śnieg, by zrobić zdjęcia. Pojazd utknął, a czeska policja wezwała pojazd gąsienicowy. Jako, że był to teren parku narodowego, lekkomyślnym amatorom fotografii grozi potężna grzywna, nawet rzędu 100 tysięcy czeskich koron, a więc 17 tysięcy złotych.

Fot. Facebook / Karkonoski Park Narodowy.
Fot. Facebook / Karkonoski Park Narodowy.

Wietrzna środa

Niemal w całym kraju będzie dzisiaj porywiście wiać z kierunku zachodniego do 60-70 km/h. Najmocniej powieje tradycyjnie w górach, nawet powyżej 120 km/h. Wiatr może powodować lokalne szkody, zwłaszcza łamać gałęzie, uszkadzać dachy i linie energetyczne. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 997 hPa (niskie) na północy do 1011 hPa (umiarkowane) na południu kraju. Biomet będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc deszczowa, ale ciepła

Noc w całym kraju zapowiada się deszczowo. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę, ponieważ może być ślisko. Temperatura będzie wysoka, przeważnie nie spadnie poniżej 6-8 stopni. Poranek najbardziej mokro zapowiada się na południu, wschodzie i w centrum. Będzie też wietrznie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Sekwana wylewa w Paryżu

W Paryżu zamknięto parki nad brzegami Sekwany, której poziom, za sprawą wyjątkowo intensywnych opadów, zacznie się podniósł. Pod wodą znalazły się ławki, bulwary i drzewa. Póki co nie ma poważnego zagrożenia powodziowego, jednak policja patroluje newralgiczne obszary, gdzie podczas wysokiego stanu rzeki zazwyczaj dochodziło do podtopień.

Trzy wiry nad Atlantykiem

Na wczorajszym zdjęciu satelitarnym północnego Atlantyku widoczne są aż trzy niże atmosferyczne obok siebie. W każdym z nich ciśnienie spadło poniżej 980 hPa. Region wciąż jest bardzo aktywny pod względem układów niżowych, a to oznacza, że przed nami powrót bardzo wietrznej aury.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Etna niespokojna

Etna, największy wulkan w Europie, znów niepokoi mieszkańców włoskiej Sycylii. Wyrzuca z siebie fontanny lawy. Zobaczcie ten niesamowity spektakl z bliska.

Lodowe autko

Tak wygląda samochód po opadach marznącego deszczu.

Fot. Czech Thunderstorm Research Association.
Fot. Czech Thunderstorm Research Association.

Zima w górskich lasach

Wiosna najpóźniej dociera w góry, dlatego śnieg potrafi tam przeleżeć nawet do maja lub czerwca. Gdy na nizinach jest przyjemne ciepło, a przyroda budzi się do życia, to w górskim lesie wciąż jest iście zimowo. Zobaczcie te piękne krajobrazy na zdjęciach.

Koronawirus nie lubi ciepłej, słonecznej i suchej pogody. Czy zatrzyma globalne ocieplenie?

Naukowcy są zdania, że pogoda ma duży wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Im jest cieplej i słoneczniej, tym szybciej ten patogen ulega zniszczeniu. Tymczasem chaos w gospodarce powoduje zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Czy zatrzyma to globalne ocieplenie?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Błyskawicznie rośnie liczba zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Zanim jednak wynaleziona zostanie na niego szczepionka, z odsieczą może nam przyjść pogoda, która w pewnych warunkach... Zobacz cały artykuł >>>

2 metry śniegu w Tatrach

W Tatrach mamy już prawie 2 metry śniegu, jednak lokalnie usypane przez silny wiatr zaspy są jeszcze wyższe. Sporo śniegu leży też w Karkonoszach i Beskidach Zachodnich, miejscami nawet 1,5 metra.

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”. Fot. TwojaPogoda.pl
Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”. Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Małopolski przez Mazowsze po Kujawy, Mazury i Suwalszczyznę jest pochmurno z lokalnymi, niedużymi opadami deszczu lub mżawki. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na zachodzie, południowym zachodzie i południowym wschodzie nawet rozpogadza. Wiatr wieje z południa i południowego zachodu. Temperatura wynosi od zera na krańcach wschodnich do 7 stopni na południowym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

10 stopni w większości kraju

Dzisiaj w większości regionów kraju temperatura przekroczy 10 stopni w cieniu. Lokalnie może być jeszcze cieplej. Przykładowo wczoraj po południu na Dolnym Śląsku było nawet 13 stopni. Dzisiaj spodziewamy się dość słonecznej pogody. Pokropić może miejscami na wschodzie, a także na krańcach zachodnich.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze jest stabilne, jednak po południu zacznie gwałtownie spadać. Meteopaci mogą odczuć to w postaci bólu głowy, senności i rozkojarzenia. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie do 1017 hPa (podwyższone) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Najnowszy raport o koronawirusie

Tak wygląda obecnie sytuacja epidemiologiczna w Polsce, związana z koronawirusem SARS-CoV-2.

Najnowszy raport o koronawirusie

Najnowsze wiadomości z Polski i ze świata na temat koronawirusa SARS-CoV-2... Zobacz wiadomości >>>

dalej