Zima kontrastuje z wiosną w Beskidach Zachodnich.
Zima kontrastuje z wiosną w Beskidach Zachodnich.
Tej nocy na niebie obserwować będziemy Pełnię Robaczego Księżyca. Dawniej rolnicy zwali tak marcową pełnię ze względu na dżdżownice, ślimaki i inne bezkręgowce, które o tej porze roku, po zimowym uśpieniu, rozpoczynają swoją niezwykle pożyteczną dla gleby działalność. Maksymalna faza pełni nastąpiła o godzinie 18:48.
Tak wyglądają krajobrazy Doliny Śmierci w Kalifornii, jednego z najgorętszych miejsc na naszej planecie. Temperatura wielokrotnie przekraczała tam w cieniu 50 stopni, a w lipcu 2013 roku zmierzono aż 54 stopnie. Jest tak gorąco, że przed niebezpiecznym żarem ostrzegają specjalne znaki drogowe.
W berlińskim zoo przyszły na świat bliźnięta pand. Malce rosną jak na drożdżach, a zachwytom nad nimi nie ma końca. Opiekunowie, którzy troskliwie się nimi zajmują, właśnie opublikowali filmik, na którym możemy zobaczyć, jak jeden z czarno-białych słodziaków walczy z czkawką.
Lata 20. XXI wieku zapowiadają się wyśmienicie pod względem rozwoju przemysłu kosmicznego. Coraz więcej firm chce realizować projekty, które dotychczas widzieliśmy tylko w filmach sci-fi. Jednym z są stacje paliw w kosmosie.
Jedną z takich korporacji jest Orbit Fab. W jej planach znajduje się niesamowita inwestycja. Jest nią budowa całej sieci orbitalnych stacji paliw. Powstaną one na potrzeby prywatnych firm, działających na co dzień w przemyśle kosmicznym, i posiadających w kosmosie swoje instalacje... Zobacz cały artykuł >>>
Pod koniec marca czeka nas pierwsza w tym roku zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Chociaż wszyscy mają już tego dość, nadal to robimy. Kiedy zmienimy czas po raz ostatni? W jakim czasie pozostaniemy?
Polacy nie mają wątpliwości. Jak wynika z pierwszego oficjalnego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, niemal 80 procent z nas chciałoby czasu letniego przez cały rok, a to oznacza zaprzestanie dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu... Zobacz cały artykuł >>>
Najpogodniej jest teraz w pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury, gdzie niebo jest wolne od chmur. Na pozostałym obszarze można liczyć co najwyżej na przejaśnienia. Znad Niemiec nad zachodnie krańce nasuwa się deszczowy front atmosferyczny. Wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na południowym wschodzie do 6-7 stopni w centrum i na zachodzie.
Na wczorajszym zdjęciu satelitarnym Islandia wygląda jak wielka śnieżynka. Mimo, iż na wyspie powinna się już rozpocząć wiosenna odwilż, to jednak większość jej terytorium nadal jest obficie przysypana śniegiem. Zima okazała się nadzwyczaj śnieżna i wietrzna za sprawą częstego przechodzenia w rejonie wyspy głębokich układów niskiego ciśnienia.
Tak wygląda wiosenna konwekcja nad Rzymem, która piętrzy chmury kłębiaste.
Ciśnienie w pierwszej połowie dnia będzie spadać, a po południu ustabilizuje się. Barometry pokazują teraz od 1009 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1017 hPa (podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Biomet poprawi się, tylko na zachodzie pozostanie niekorzystny.
Astronauci uwiecznili w nocy... no właśnie, co uwiecznili? Jak myślicie? Odpowiedź poniżej.
To oczywiście Floryda. Rozświetlony obszar w prawej części zdjęcia to Miami.
Fantastyczne zdjęcie chmur nazywanych Mammatusami. Przypominają one z wyglądu bąble lub jak kto woli, krowie wymiona. Pojawiają się u podstawy kowadeł chmur burzowych, a więc najczęściej są zapowiedzią nadciągania burzy. Tworzą się na skutek gwałtownych prądów powietrznych.
Rozpoczął się sezon wypalania pól uprawnych i łąk, aby oczyścić je z chwastów i przygotować na wiosnę. Pamiętajcie, że to niezgodne z prawem. Ogień może stanowić zagrożenie dla fauny i flory, a także ludzi.
Pogoda dzieli Polskę na słoneczny i ciepły zachód oraz pochmurny, mokry i zimny wschód. W tym samym czasie, gdy w Lublinie są tylko 4 stopnie, to w Zielonej Górze temperatura sięga aż 11 stopni. W ten weekend aura jest jednak sprawiedliwa, ponieważ wczoraj pogodnie i ciepło było na wschodzie, a ponuro, mokro i zimno na zachodzie.
Zastanawiacie się czasem jak to jest, że w górach mgła potrafi się unosić tylko na pewnej wysokości tak, że wędrując po szlakach w kierunku szczytów najpierw znajdujemy się poniżej niej, a później możemy ją obserwować od góry? To oczywiście efekt ukształtowania terenu oraz procesów zachodzących przy samym gruncie. Mgły na obszarach górzystych zawsze wyglądają wyjątkowo malowniczo. Dlatego też postanowiliśmy pokazać Wam, jak to zjawisko pięknie prezentuje się w argentyńskich Andach.
W jeden z marcowych poranków w 1987 roku biała zasłona otuliła szczyty zatapiając w swych odmętach położone w dolinach jeziora Villarino, Hermoso i Meliquina. Mgła niczym wąż okrążyła najwyższe szczyty, jakby nie chcąc, aby się wydostały z tego uścisku. Powstała ona przy bezwietrznej i bezchmurne pogodzie na skutek intensywnego promieniowania ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną.
20 osób, w tym 14 dzieci, zginęło w wyniku ulewnych deszczy w Pakistanie. Spowodowały one zawalenie się przeszło 50 prowizorycznych domów. W górach spadło bardzo dużo śniegu, co wyzwoliło lawiny śnieżne. Drogi są zablokowane.
Luty okazał się wilgotnym miesiącem, podobnie zapowiada się marzec, co jest bardzo dobrą wiadomością w obliczu wielomiesięcznej suszy. Prognozy na kolejne miesiące również są coraz bardziej optymistyczne. Czy susza odpuści?
Tuż przed startującą pełną parą wegetacją wreszcie zaczęło padać. Nie są to opady intensywne, lecz przelotne, ale częste. To idealne warunki do tego, aby gleba powoli i systematycznie się nawilżała, łagodząc suszę... Zobacz cały artykuł >>>
Wulkan Fudżi, wizytówka Japonii, wznosi się na wysokość 3776 metrów. Jeśli wokół niego gromadzą się chmury warstwowe stratus, unoszące się na zaledwie 200-400 metrach, to z tarasu widokowego na stokach góry, rozpościera się zapierający dech widok na okolicę. Z perspektywy przelatującego śmigłowca można ujrzeć wulkan wyłaniający się z morza chmur...
Na zachodzie kraju pogoda poprawia się, niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na wschodzie zalegają niskie chmury, a miejscami także słabo i przelotnie pada deszcz. Wiatr jest słaby, zmienny. Temperatura wynosi od 2 do 5 stopni.
Turyści, którzy wybrali się w rejs, aby podziwiać wieloryby, nie kryli zachwytu. Przeżyjcie to, co oni.