Zima w górach, wiosna w dolinach

Zima kontrastuje z wiosną w Beskidach Zachodnich.

Zima kontra wiosna w Beskidach Zachodnich. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima kontra wiosna w Beskidach Zachodnich. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Pełnia Robaczego Księżyca

Tej nocy na niebie obserwować będziemy Pełnię Robaczego Księżyca. Dawniej rolnicy zwali tak marcową pełnię ze względu na dżdżownice, ślimaki i inne bezkręgowce, które o tej porze roku, po zimowym uśpieniu, rozpoczynają swoją niezwykle pożyteczną dla gleby działalność. Maksymalna faza pełni nastąpiła o godzinie 18:48.

Pełnia Robaczego Księżyca w Chojnicach w woj. pomorskim. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Pełnia Robaczego Księżyca w Chojnicach w woj. pomorskim. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Pełnia Robaczego Księżyca w Beskidzie Wyspowym. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Prawdziwe piekło na Ziemi

Tak wyglądają krajobrazy Doliny Śmierci w Kalifornii, jednego z najgorętszych miejsc na naszej planecie. Temperatura wielokrotnie przekraczała tam w cieniu 50 stopni, a w lipcu 2013 roku zmierzono aż 54 stopnie. Jest tak gorąco, że przed niebezpiecznym żarem ostrzegają specjalne znaki drogowe.

Panda walczy z czkawką

W berlińskim zoo przyszły na świat bliźnięta pand. Malce rosną jak na drożdżach, a zachwytom nad nimi nie ma końca. Opiekunowie, którzy troskliwie się nimi zajmują, właśnie opublikowali filmik, na którym możemy zobaczyć, jak jeden z czarno-białych słodziaków walczy z czkawką.

Stacje paliw na ziemskiej orbicie? Firma Orbit Fab planuje stworzyć całą sieć

Lata 20. XXI wieku zapowiadają się wyśmienicie pod względem rozwoju przemysłu kosmicznego. Coraz więcej firm chce realizować projekty, które dotychczas widzieliśmy tylko w filmach sci-fi. Jednym z są stacje paliw w kosmosie.

Fot. Orbit Fab.
Fot. Orbit Fab.

Jedną z takich korporacji jest Orbit Fab. W jej planach znajduje się niesamowita inwestycja. Jest nią budowa całej sieci orbitalnych stacji paliw. Powstaną one na potrzeby prywatnych firm, działających na co dzień w przemyśle kosmicznym, i posiadających w kosmosie swoje instalacje... Zobacz cały artykuł >>>

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Czy tym razem przestawimy zegarki po raz ostatni?

Pod koniec marca czeka nas pierwsza w tym roku zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Chociaż wszyscy mają już tego dość, nadal to robimy. Kiedy zmienimy czas po raz ostatni? W jakim czasie pozostaniemy?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Polacy nie mają wątpliwości. Jak wynika z pierwszego oficjalnego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, niemal 80 procent z nas chciałoby czasu letniego przez cały rok, a to oznacza zaprzestanie dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest teraz w pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury, gdzie niebo jest wolne od chmur. Na pozostałym obszarze można liczyć co najwyżej na przejaśnienia. Znad Niemiec nad zachodnie krańce nasuwa się deszczowy front atmosferyczny. Wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na południowym wschodzie do 6-7 stopni w centrum i na zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Islandia jak śnieżynka

Na wczorajszym zdjęciu satelitarnym Islandia wygląda jak wielka śnieżynka. Mimo, iż na wyspie powinna się już rozpocząć wiosenna odwilż, to jednak większość jej terytorium nadal jest obficie przysypana śniegiem. Zima okazała się nadzwyczaj śnieżna i wietrzna za sprawą częstego przechodzenia w rejonie wyspy głębokich układów niskiego ciśnienia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wiosenna konwekcja

Tak wygląda wiosenna konwekcja nad Rzymem, która piętrzy chmury kłębiaste.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w pierwszej połowie dnia będzie spadać, a po południu ustabilizuje się. Barometry pokazują teraz od 1009 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1017 hPa (podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Biomet poprawi się, tylko na zachodzie pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zgadnij, co uwiecznili astronauci

Astronauci uwiecznili w nocy... no właśnie, co uwiecznili? Jak myślicie? Odpowiedź poniżej.

Zgadnij, co uwiecznili astronauci

To oczywiście Floryda. Rozświetlony obszar w prawej części zdjęcia to Miami.

Chmury, które ciekawią i straszą

Fantastyczne zdjęcie chmur nazywanych Mammatusami. Przypominają one z wyglądu bąble lub jak kto woli, krowie wymiona. Pojawiają się u podstawy kowadeł chmur burzowych, a więc najczęściej są zapowiedzią nadciągania burzy. Tworzą się na skutek gwałtownych prądów powietrznych.

Fot. Stevie Rollinson / Twitter.
Fot. Stevie Rollinson / Twitter.

Pamiętaj, trawa to nie zabawa!

Rozpoczął się sezon wypalania pól uprawnych i łąk, aby oczyścić je z chwastów i przygotować na wiosnę. Pamiętajcie, że to niezgodne z prawem. Ogień może stanowić zagrożenie dla fauny i flory, a także ludzi.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pogoda dzieli Polskę na słoneczny i ciepły zachód oraz pochmurny, mokry i zimny wschód. W tym samym czasie, gdy w Lublinie są tylko 4 stopnie, to w Zielonej Górze temperatura sięga aż 11 stopni. W ten weekend aura jest jednak sprawiedliwa, ponieważ wczoraj pogodnie i ciepło było na wschodzie, a ponuro, mokro i zimno na zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 marca 2020 o godzinie 14:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 marca 2020 o godzinie 14:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Mgła niczym wąż otula góry

Zastanawiacie się czasem jak to jest, że w górach mgła potrafi się unosić tylko na pewnej wysokości tak, że wędrując po szlakach w kierunku szczytów najpierw znajdujemy się poniżej niej, a później możemy ją obserwować od góry? To oczywiście efekt ukształtowania terenu oraz procesów zachodzących przy samym gruncie. Mgły na obszarach górzystych zawsze wyglądają wyjątkowo malowniczo. Dlatego też postanowiliśmy pokazać Wam, jak to zjawisko pięknie prezentuje się w argentyńskich Andach.

Fot. Landsat-5 / NASA.
Fot. Landsat-5 / NASA.

W jeden z marcowych poranków w 1987 roku biała zasłona otuliła szczyty zatapiając w swych odmętach położone w dolinach jeziora Villarino, Hermoso i Meliquina. Mgła niczym wąż okrążyła najwyższe szczyty, jakby nie chcąc, aby się wydostały z tego uścisku. Powstała ona przy bezwietrznej i bezchmurne pogodzie na skutek intensywnego promieniowania ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną.

Zabójcze deszcze w Pakistanie

20 osób, w tym 14 dzieci, zginęło w wyniku ulewnych deszczy w Pakistanie. Spowodowały one zawalenie się przeszło 50 prowizorycznych domów. W górach spadło bardzo dużo śniegu, co wyzwoliło lawiny śnieżne. Drogi są zablokowane.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dobre wiadomości w obliczu suszy. Marzec zapowiada się deszczowo. Jakie będą kolejne miesiące?

Luty okazał się wilgotnym miesiącem, podobnie zapowiada się marzec, co jest bardzo dobrą wiadomością w obliczu wielomiesięcznej suszy. Prognozy na kolejne miesiące również są coraz bardziej optymistyczne. Czy susza odpuści?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tuż przed startującą pełną parą wegetacją wreszcie zaczęło padać. Nie są to opady intensywne, lecz przelotne, ale częste. To idealne warunki do tego, aby gleba powoli i systematycznie się nawilżała, łagodząc suszę... Zobacz cały artykuł >>>

Fudżi wyłania się z morza chmur

Wulkan Fudżi, wizytówka Japonii, wznosi się na wysokość 3776 metrów. Jeśli wokół niego gromadzą się chmury warstwowe stratus, unoszące się na zaledwie 200-400 metrach, to z tarasu widokowego na stokach góry, rozpościera się zapierający dech widok na okolicę. Z perspektywy przelatującego śmigłowca można ujrzeć wulkan wyłaniający się z morza chmur...

Fot. Joe Jones.
Fot. Joe Jones.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju pogoda poprawia się, niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na wschodzie zalegają niskie chmury, a miejscami także słabo i przelotnie pada deszcz. Wiatr jest słaby, zmienny. Temperatura wynosi od 2 do 5 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tańczący wieloryb

Turyści, którzy wybrali się w rejs, aby podziwiać wieloryby, nie kryli zachwytu. Przeżyjcie to, co oni.

dalej