Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie rosnąć, a po południu spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (umiarkowane) na północnym wschodzie do 1021 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet na zachodzie kraju zacznie się poprawiać, a na wschodzie pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zatrzęsło portugalską Maderą

Trzęsienie ziemi o sile M5.2 nawiedziło o godzinie 21:58 portugalską Maderę na Atlantyku. Jego epicentrum znajdowało się 55 kilometrów na południe od Funchal, stolicy archipelagu. Ognisko wstrząsu położone było 30 kilometrów pod dnem oceanu. Mieszkańcy i turyści informują, że przez 20-30 sekund drżały ściany i szyby w oknach, a z półek spadały lżejsze przedmioty. Nie ma poważnych szkód, ale wstrząs wywołał panikę. Ludzie w pośpiechu opuszczali budynki.

Zatrzęsło portugalską Maderą

Lubelszczyzna biegunem ciepła

Dzisiaj biegunem ciepła w naszym kraju nie był Śląsk ani Małopolska, lecz wschodnie krańce. Na terenach pogranicznych z Białorusią i Ukrainą termometry pokazały w cieniu 12 stopni. Stało się tak dlatego, że najdłużej utrzymała się tam słoneczna pogoda. Na zachodzie, gdzie przez cały dzień było pochmurno i deszczowo, temperatura sięgnęła zaledwie 4 stopni.

Lubelszczyzna biegunem ciepła

Diabełek zranił kilka osób

Trąba pyłowa, zwana potocznie diabełkiem pyłowym, która pojawiła się nad jedną z dróg na Filipinach, przewróciła z impetem tradycyjną taksówkę. Ranny został kierowca i jego pasażerowie. Zawirowanie powstało na skutek dużego pionowego kontrastu termicznego. Trąba pyłowa nie ma nic wspólnego z trąbą powietrzną (tornadem), ponieważ nie powstaje na chmurze burzowej z mezocyklonem, lecz przy pogodnym niebie.

Najcieplejsza zima w historii

Zima zapisała się w Polsce jako najcieplejsza od kiedy prowadzi się stałe pomiary meteorologiczne. Mieliśmy niekończącą się jesień z oznakami wiosny w postaci kwitnących kwiatów. Zobaczcie, jak wyglądają krajobrazy, gdy nie ma śniegu, a temperatury są nadzwyczaj wysokie.

Wir pyłowy na plaży

Plażowicze byli zaskoczeni niecodziennym zjawiskiem. Wir pyłowy nie ma nic wspólnego z trąbą powietrzną lub lądową. Tworzy się w pogodny dzień na skutek dużego pionowego kontrastu termicznego, zwykle w godzinach przedpołudniowych. Nie jest związany z burzą, a więc również z superkomórką burzową i towarzyszącym jej mezocyklonem, jak w przypadku trąby powietrznej (tornada).

Kolosalne morskie tornado

Spektakularna trąba wodna nawiedziła nadmorskie miasto Beihai w Chinach.

Prognoza 16-dniowa: Nadchodzą bardzo ciepłe i słoneczne dni, ale później czeka nas...

Czy wiosna rozkręci się na dobre przynosząc nam słoneczne i ciepłe dni? A może czeka nas niespodzianka w postaci powrotu zimowych akcentów? Czego możemy się spodziewać po pogodzie w ciągu następnych 2 tygodni?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka przez następne 2 tygodnie?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Życie w Antarktyce

Latem w Antarktyce pojawiają się niewielkie, wypełnione wodą wgłębienia na powierzchni lodowca, zwane kriokonitami. Bujną egzystencję wiodą tam mikroorganizmy różnego rodzaju: wirusy, bakterie (np. sinice), grzyby, protisty, wrotki oraz najbardziej odporne na niekorzystne warunki środowiska zwierzęta na świecie, czyli niesporczaki. Tak wyglądają kriokonity na Wyspie Króla Jerzego, gdzie znajduje się Polska Stacja Antarktyczna.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / T. Kurczaba / J. Plenzler.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / T. Kurczaba / J. Plenzler.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju jest pochmurno i deszczowo. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje chwilami porywiście, na zachodzie z kierunku zachodniego, a na wschodzie z południa. Temperatura wynosi od 4 do 6 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie gwałtownie rosnąć, co oznacza, że meteopaci mogą odczuwać ból głowy, senność i rozkojarzenie. W tej chwili barometry wskazują od 1000 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1006 hPa (obniżone) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niż nad Niemcami

Nad wschodnimi Niemcami znajduje się niż atmosferyczny, w którego centrum ciśnienie wynosi 994 hPa. Układ przynosi zachmurzenie i opady w całej środkowej Europie. Zobaczcie, jak prezentuje się on na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Greta krytykuje Komisję Europejską

Greta Thunberg skrytykowała projekt prawa klimatycznego przedstawiony przez Komisję Europejską. Stwierdziła, że „nasz dom płonie! Alarm nie jest fałszywy, a państwo wracają sobie jak gdyby nigdy nic do niego, aby zjeść kolacje, obejrzeć film i pójść do łóżka, nie dzwoniąc na straż pożarną. Przepraszam bardzo, ale to w ogóle nie ma sensu”.

Przejawy wiosny w Bieszczadach

W Bieszczadach, choć spadł śnieg, widać coraz śmielej przejawy wiosny.

Mocno wieje w górach

Do 122 kilometrów na godzinę wieje na szczycie Śnieżki w Karkonoszach i nawet do 133 km/h na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Mocno wieje też na pogórzu, w porywach do 50-70 km/h. Ratownicy odradzają wychodzenia na szlaki, ponieważ huraganowy wiatr może stanowić poważne zagrożenie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piękny dzień w Tatrach

Wczoraj w Tatrach panowała piękna zimowa pogoda. Zobaczcie cały dzień w przyspieszeniu.

Tak powstaje góra lodowa

Zobaczcie spektakularny moment oddzielenia się góry lodowej od lodowca szelfowego na Grenlandii, co nazywane jest fachowo "cieleniem się lodowca". Góra lodowa, której więcej jest pod wodą niż nad jej powierzchnią, na skutek siły wyporu, przewraca się, wytwarzając falę tsunami.

Pogoda na weekend: Słonecznie i ciepło czy deszczowo, wietrznie i zimno? Sprawdź!

Czy pogoda pozwoli nam w weekend na dłuższą aktywność na wolnym powietrzu czy zmusi nas do pozostania w domu? Gdzie będzie najcieplej? Gdzie spodziewamy się najbardziej słonecznej aury? Sprawdź prognozę na koniec tygodnia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zbliżają się wolne dni, które chcielibyśmy spędzić np. na spacerze. Jednak czy pogoda nie pokrzyżuje nam planów i nie zmusi do pozostania w domu przed telewizorem?... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju chmurzy się z przejaśnieniami, a miejscami występują opady deszczu. Na pozostałym obszarze jest bez opadów, z przejaśnieniami. Rozpogodzenia pojawiają się tylko na krańcach północno-wschodnich. Wiatr wieje porywiście z południowego wschodu i wschodu, w górach przekracza 100 km/h. Temperatura wynosi od 3 do 6 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Urok wschodzącego słońca

Tym razem pokażemy Wam czerwony początek dnia w Bydgoszczy.

dalej